“Refraktor: Izoštravanje medijske slike” u subotu u Nišu

autor: M. Z.
refraktor fotorefraktor
U subotu u 19 sati; Foto: Refraktor

Izložba “Izoštravanje medijske slike” gostuje u Nišu u subotu od 19 do 21 sat u Deli prostoru, a zainteresovani građani i građanke, pored priče o medijskoj pismenosti, moći će da učestvuju i u analizi izloženih medijskih tekstova.

Medijska opservatorija „Refraktor: izoštravanje medijske slike“ je projekat civilnog društva koji su razvile nezavisne medijske analitičarke u okviru feminističkog kulturnog centra Befem i BeFem medijskog programa New Voices, New Spaces.

Zainteresovani će moći da budu aktivni učesnici izložbe, a organizatori im poručuju da je dovoljno da ponesu oštru olovku, oštro oko i britak um.

Često čujemo od urednika i urednica ili vlasnika i vlasnica različitih medija kako se sadržaji kreiraju na osnovu onoga što građani i građanke traže i žele. Da li je baš tako? Da li nas je iko ikada pitao (a obaveza im je) da li, na primer, u novinama čitamo ono što odgovara životima koje živimo? Želimo da čujemo vaše mišljenje i zato… dođite da zajedno kreiramo medijske sadržaje kakve zaslužujemo! – poručuju organizatorke.

Kako navode, prva faza projekta podrazumeva analizu i prateći izveštaj “Izoštravanje medijske slike – predstavljanje žena u dnevnim novinama u Srbiji“, kao i prateću izložbu izabranih analiziranih medijskih tekstova.

U prvoj fazi rada „Refraktora“ bavile smo se načinom na koji su različite žene (ne) predstavljene u izabranim dnevnim novinama. Za potrebe izložbe korišćeni su tekstovi iz dnevnih novina Blic, Danas, Kurir i Politika i njihova izdanja objavljena u periodu od 10. do 16. decembra 2018. godine – navode organizatorke.

„Refraktor“ nastoji da prati i analizira medije u Srbiji i u tumačenje njihovog sadržaja uključi i čitaoce i čitateljke. Zamišljen je kao virtuelni i realni prostor u kome će građani i građanke imati mogućnost da na osnovu svog sistema vrednosti i potrebe za odgovornim i tačnim informisanjem iznesu stav o načinu izveštavanja u pojedinim štampanim medijima i razumeju načine na koje medijske poruke (ne)doprinose održavanju i/ili podsticanju diskriminacije u društvu.

Autor:
M. Z.

Slični tekstovi

Komentari

1
  1. Knjige koje ce poboljsati evaluaciju, i koje nikako ne treba propustiti: „The Tyranny Of Words“ – Stuart Chase, „Amusing Ourselves To Death“ – Neil Postman, „Understanding Media The Extensions Of Man“ – Marshal McLuhan, „A Way With Prejudice“ – Irving J. Lee, „How Do You Talk About People“ – Irving J. Lee, „Language In Thought And Action“ – S. I. Hayakawa, „Thought As a System“ – David Bohm.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.