U Srbiji ne postoji politička volja za borbu protiv visoke korupcije, uz to je i sistem loš, a političari pritiskaju tužioce komentarisanjem njihovih odluka, zaključuje član Državnog veća tužilaca Radovan Lazić i podseća da je nezavisnost pravosuđa prvi korak u borbi protiv korupcije.
Svakog dana, priča Lazić, neki političar ili funkcioner u javnosti komentariše tužilačke odluke i to je postalo pravilo koje se stalno dešava.
Vi svaki dan praktično možete videti nekog od najvećih državnih funkcionera, bilo da je u pitanju predsednik države, ministar policije ili neki drugi ministar, da komentariše neko postupanje tužioca i jasno stavlja tužiocu do znanja kakvu odluku očekuje. Time se vrši pritisak ne samo na tužioca nego i na sud i razvija se jedna vrsta autocenzure kod tužioca i sudija koji odlučuju – kaže Lazić.
Ne treba da budemo mnogo maštoviti, kaže Lazić, da zamislimo kakva je moć izvršne vlasti i kakva je moć politike.
Kada predsednik Republike nešto kaže, da je na primer neko najveći narkodiler ili najveći lopov ili kriminalac, kako taj tužilac može potpuno sobodno nezavisno i samostalno da odluči, čak da je sazdan od čelika? To ne može da na njega ne utiče – kaže Lazić.
To je postala praksa komentarisanja i to je samo jedan od načina na koji se vrši pritisak na tužioce, a može i kroz tužilačku hijerarhiju kada se zahteva određeno postupanje.
Lazić je za Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) izradio izveštaj “Pravni i politički položaj u borbii protiv visoke korupcije” u kojem zaključuje da u Srbiji ne postoji politička volja da se izbori sa ovim problemom.
Poverenje građana u borbu protiv visoke korupcije je takvo zato što borbe suštinski i nema. Da je ima bilo bi i veće poverenje i to se može zaključiti iz našeg svakodnevnog života. Problem je sistemski – kaže Lazić.
Kako se biraju tužioci i kako na taj proces može da se utiče, ima li nezavisnog pravosuđa i koliko predloženi ustavni amandmani mogu da pobiljšaju “krvnu sliku” srpskog pravosuđa, pogledajte u emisji “15 minuta”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A politicari bi da zamene i tuzioce, a pogotovo sudije da se pravda donosi po njihovim zahtevima i interesima.
Kad je predsednik opstine Brus Milutin Jelicic Jutka bio optuzen, Aleksandar Vucic je izjavio : napad na Jutku je napad na mene. Tom izjavom on je upozorio sudiju : ako osudis Jutku, osudio si mene.
Gospodine Laziću, kako niko ne sme komentarisati odluke sudija kada same sudije svojim nerazumnim odlukama iritiraju narod. Recite, kako može apelacioni sud i MM kao predsednik veća da oslobodi već dosuđene kazne nižeg suda za krivično delo silovanja maloletnice od punoletne osobe uz obrazloženje da je sam čin silovanja u domenu njihove kulture?