Istoričar Milivoj Bešlin: Region u stanju neobjavljenog rata

autor: FoNet

Ako je suditi po režimskim medijima i naslovnim stranama tabloida, u regionu vlada stanje „neobjavljenog rata“, izjavio je u intervjuu FoNetu istoričar Milivoj Bešlin, ukazujući da je situacija pregrejana i da je razlog za to što su krize otvorene istovremeno, a ne jedna po jedna, kao ranije.

Gostujući u serijalu Kvaka 23 Danice Vučenić, Bešlin tvrdi da su inspiratori kriza u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini „izvan Podgorice i Banjaluke i da se nalaze u Beogradu i Moskvi“.

Konstantno otvaranje srpskog pitanja, kao teritorijalnog problema, ne može da završi dobro – rekao je Bešlin.

Prema njegovom stavu, iz Beograda i Moskve koriste određene strukture Crnoj Gori i BiH kao „električne zečeve“ koji pokušavaju da ih destabilizuju, a da na Balkanu, istovremeno, održe stanje zamrznutog političkog konflikta.

Bešlin to stanje dovodi u vezu sa Rusijom, ali ga posmatra i u kontekstu globalnih odnosa, „zapadno-ruske kontradikcije i pokušaja Rusije da povrati političke pozicije, uz upotrebu zapadnog koncepta meke moći.

Mi gledamo revitalizovano stanje Hladnog rata koji se odvija preko Balkana i koji je više od dva veka Rusiji pogodan teren za ispoljavanje njenih imperijalnih pretenzija. Bez štete po samu sebe, Rusija se tu odmerava sa Zapadom, što se sada najbolje vidi na slučaju Kosova, koje je možda najurgentniji zamrznuti konflikt – smatra Bešlin.

On naglašava da Rusija ima pravo „na sopstvene interese, kao regionalna i svetska sila, ali je pitanje svih nas na Balkanu koliko pratimo svoje, a koliko interese velikih sila“.

Kompletnu emisiju možete pogledati u videu na vrhu teksta.

Autor:
FoNet
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

3
  1. Чекај, инспиратори кризе су у Београду и Москви?! Зар није нато јавно саопштио да му је православље највећи непријатељ, па је на тај миг режим у ЦГ донео онакав закон који, верујем, нико нормалан не може да подржи. 21. век је, не може да се отима имовина јер „ти треба за нешто друго“, па није ово дивљи запад. Са друге стране у Босни, зар је РС донела некакав закон да нешто намеће унитарној влади?

    • A kada je to neko iz NATO pakta javno saopštio da je Pravoslavlje neprijatelj? Grčka, Bugarska, Rumunija – pravoslavne zemlje i članice NATO.

  2. Jak si mi ti istoricar kad ti se samo ratovi prividjaju i mirisu…

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.