Kontrola na niškom Aerodromu „Konstantin Veliki“ koji je sa Italijom povezan sa tri avio-linije, stroža je zbog korona virusa, a granični sanitarni inspektor Raša Milanov pojašnjava da putnici koji dolete prvo prolaze termovizijsku kontrolu, a ako je potrebno temperatura im se meri i beskontaktnim termometrom. Oni koji su boravili u zaraženom području, a temperatura im je veća od 38, nakon epidemiološke ankete idu u izolaciju zbog lečenja.
Nadležni kažu da još nema zaraženih korona virusom u Srbiji, a predsednik Aleksandar Vučić poručio je da ne treba paničiti i da je najbolji lek sapun.
Kako bi se širenje novog virusa sprečilo na aerodromima su kontrole putnika detaljne, a tako je i na niškom aerodromu na koji sleću avioni iz Rima, Bolonje i Milana, odnosno iz države u kojoj je vanredna situacija i do sada 322 obolelih od korona virusa.
Granični sanitarni inspektor Raša Milanov pojašnjava proceduru, koja pre svega podrazumeva merenje telesne temperature.
Svim putnicima koji dolaze iz područja intenzivne transmisije virusa SARS-CoV-2 na međunarodnim aerodromima u Republici Srbiji, pa i na Aerodromu KV u Nišu, prilikom izlaska iz aviona uručuje se zdravstveno upozorenje. Zdravstvena upozorenja uručuje granični sanitarni inspektor u saradnji sa organima granične policije – pasoška kontrola i u saradnji sa aerodromskim osobljem – dodaje Milanov.
Postavljene su i termovizijske kamere i one mogu da otkriju povišenu temperaturu putnika, kaže Milanov, a ukoliko je potrebno svim putnicima koji dolaze iz zaraženih područja sanitarni inspektor meri telesnu temperaturu i beskontaktnim termometrom.
Putnici koji imaju povišenu telesnu temperaturu do 38,0oC, a koji dolaze iz područja intenzivne transmisije virusa SARS-CoV-2 ili su boravili u područjima intenzivne transmisije virusa u prethodnih 14 dana, a imaju povišenu telesnu temperaturu više od 37,0 oC, a manje od 38,0 oC, granični sanitarni inspektor intervjuiše u odvojenoj prostoriji – dodaje Milanov.
Milanov kaže da se tada utvrđuje da li imaju znake bolesti disajnih organa, da li su bili u kontaktu sa obolelom osobom ili sa nekim za koga se sumnja da ima korona virus, kao i da li su radili ili bili u zdravstvenoj ustanovi u kojoj su bili „sumnjivi“ pacijenti.
U zavisnosti od toga određuju se dalji koraci.
Ukoliko granični sanitarni inspektor utvrdi da su sva tri kriterijuma negativna putniku izdaje rešenje o stavljanju pod zdravstveni nadzor i upućuju uz detaljne instrukcije i zdravstveno upozrenje da se jave u neki od instituta ili zavoda za javno zdravlje radi dalje epidemiloškog praćenja. Putnici koji imaju povišenu telesnu temperaturu iznad 38,0oC, a koji dolaze iz područja intenzivne transmisije virusa SARS-CoV-2 ili su boravili u područjima intenzivne transmisije virusa u prethodnih 14 dana posle sprovedene epidemiološke ankete, stavljaju se u izolaciju radi lečenja – pojašnjava.
Oni koji dolaze iz žarišta epidemije, a ne pokazuju nikakve simptome bolesti, dodaje inspektor, idu u karantin i na pregled kod lekara specijaliste epidemiologije.
Kako je saopštio Institut „Batut“ do 26. februara u svetu je prijavljeno 81.027 obolelih od infekcije izazvane novim korona virusom, a 2.763 njih je umrlo.
U Evropi je zabeleženo 383 obolelih – najviše u Italiji (322), a osim u Kini korona virus je registrovan u 33 zemlje, što je 4 više nego prethodnog dana, kao i na brodu u japanskoj luci Jokohama.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Preusmerite let u Beograd, Niski aerodrom je prodat odavno!
Ista prica kao sa svinjskim, pticjim gripom samo narod ima kratko pamcenje. Jos jedan izgovor za maltretiranje stanovnistva. Uskoro stizu i preskupe vakcine…
Ma lazu,pre par dana dosao covek iz Italije niko ga nije ni pogledao a kamo li pregledao!
Jos ih glasajte malo glasova su dobili botovi!
Morava aerodrom ce nas ubrzo dostici i prestici!
Jer ce Niski aerodrom uopste dobiti toranj ili razmisljaju jeftiniju varijantu da postavimo drvene osmatracnice i tegolu preko!
Ne zato sto kredit stu su uzeli na racun NIskog Aerodroma je otisao novac na Beogradski Aerodrom.To je bilo jos jasno prvog dana kad su uzeli kredi si slucajno spavao?
Jel* se kaze gospodjo Nale, nemoj da ste primitivni.. prvi razred osnovne skole
Mirno spavam ! Imam precednika kome svi virusi sveta ne mogu nista !
On ih apsorbuje ako se pojave u Srbiji,ispljune i unisti ! Ako kaze,jescemo taj sapun i steci imunitet !
Kod nas nema period inkubacije? Samo visoka temperatura odredjuje bolest? Neka nam je Bog na pomoci. Ja ocekivao da svakog putnika iz ovih podrucja saceka AV i da mu sapun, ali da ga obaveze i da glasa
AV je sad na velikoj muci ako dodje coronavirus kod nas sendvicari i botovi nece smeti da putuju autobusima na mitinzima,da daju podrsku AV-u