Iako je do početka berbe višanja na teritoriji Topličkog okruga ostalo još samo nekoliko dana, do danas se ne zna početna otkupna cena, a ratari smatraju da će ovo biti još jedna godina u nizu u kojoj će na njihovom znoju i radu zaraditi otkupljivači i hladnjačari, te da će za njih ostati tek toliko da plate berače i povrate bar deo uloženog novca. Hladnjačari za sada ćute o otkupnoj ceni.
Ono što se jedino zna je da je prošlogodišnja početna cena otkupa bila 40, a nekoliko dana nakon toga smanjena na 30 dinara, pa se poljoprivrednici boje da će tako biti i ove godine, iako smatraju da je ovogodišnji rod i kvalitet dobar i pored velikog problema tokom vanrednog stanja jer stariji poljoprivrednici nisu smeli do svojih njiva kako bi ih obrađivali.
Nekoliko hladnjačara sa teritorije Prokuplja nije želelo da komentariše i daje prognoze kolika će biti cena višnje ove godine.
Na cenu pre svega utiče ponuda i potražnja. Za sada ona još uvek nije definisana, videćemo kako će na kraju biti, ali sumnjam da će biti manja od 40 dinara – kaže jedan od hladnjačara.
Za ratare koji su uspeli da obrađuju svoje voćnjake ovo je već ustaljen način kako doći do najniže moguće cene.
Tako je skoro svake godine, kada nas otkupljivači i hladnjačari praktično ucene da im poklonimo višnje jer do same berbe nas drže u neizvesnosti, a onda pošto višnja već počinje da opada smanje cenu jer proizvođači nemaju mogućnost da biraju. Treba obezbediti radnike za berbu, ugovoriti njihovu cenu a mi ne znamo ni šta da im ponudimo ni po kojoj ceni da se pogađamo. Prošle godine je sa 40 dinara, cena spala na 30, a berači su sve vreme uzimali od 15 do 20 dinara – kaže poljoprivrednik iz okoline Prokuplja Dragan Mikić.
Dodaje da su proizvođači očekivali dobru otkupnu cenu i dobar plasman, ali sudeći da se nekoliko dana pre berbe još uvek ne zna ništa kakav će biti otkup, šanse da se tako nešto dogodi su minimalne.
Inače, višnja je uz šljivu najzastupljenija ratarska kultura na teritoriji grada Prokuplja i nalazi se na površini od blizu 2.000 hektara, a veliki broj domaćinstava, skoro 70 odsto, svoju egzistenciju zasniva na proizvodnji ovog voća.
Sa teritorije Prokuplja, godišnje se otkupljivalo 2.000 do 2.500 vagona , ali je iz godine u godinu situacija na terenu sve teža i sve je manje zasada, što zbog bolesti žilogriz koja je prepolovila voćnjake, što zbog “hronično” niske otkupne cene.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ćute, da gi prijatno iznenadu i obraduju sas visoku cenu, naravno, posle izbori!
Ta prokupacka vlast da se bori za cenu i transparentnost, da pritisne lobi, a ne da organizuje zurke od tudjih para..
Čekaju da prođu izbori, a onda izlaze sa cenom. Kad bi sad izašli sa cenom možda bi izazvali revolt i protest proizvođača.
Voćari uvek misle da dobijaju malo a ovi da plaćaju i previše jer je rizik kod prodaje. Potrebno je udruživanje radi borbe za neka prava. Pčelari su to radili super pa možete videti kako se lakše bore za sve. Opet da budem dosadan samom sebi, bez normalne države i pravne regulative uvek će jači da pobedi i onaj kome se može. Bezobzira na sve tražite pravno uređenu zemlju da imate alat za život
Gospođa Brnabić, obišla Oblačinu, da se uveri kako teku radovi na obnovi hotela /sic/, umesto da barem porazgovara sa višnjarima, u vezi predstojeće kampanje, odnosno cene otkupa višnje, i spašava šta se može i koliko se može. Ovako, višnjarima-biračima ostaje da šilje plajvaz, jer će im brzo zatrebati.
Iako vam svi redom nanose zlo, vi ih redovno glasate ! Tako ce biti i ove godine, cena otkupa ce biti lopovska , drzava se pravi luda i ne stiti proizvodjaca ali koga je briga,dok ima naivnih , uplasenh i zatucanih, nema zime za sve njih !
Pilece pamcenje na delu !
Ćitajući tvoj komentar vama je uvek malo ma kolika cena bila a kda donesete na pijacu jao da su zlatne a tek berače koliko plaćate a država vam je uvek za sve kriva .
Visnje zrele a odkupa nema. Banan drzava
Ovo je sve suludo.Mene visnja kosta, dok je uberem idovezem na otkup oko 20 dinara, sami beremo.Bolje da idem da berem kod drugog nego moje.
Kod nas u Dudulajcu okolina Merosine poceo otkup po ceni od 25 dinara za kg visnje nemozemo izvuci ni ulozeno a kamoli zaraditi strasno