Kontrole Inspekcije rada u pogonima Jure u Nišu i Leskovcu u više navrata utvrdile su da se ne poštuju mere kriznih štabova i epidemiologa o propisanom broju radnika u halama i držanju distance, ali Zaštitnik građana smatra da inspektori nisu preduzeli adekvatne mere kako bi zaposleni u Juri bili bezbedni na svojim radnim mestima.
Izveštaji Inspekcije rada koji su dostavljeni Zaštitniku građana pokazuju da su više puta kontrolisani pogoni Jure na jugu Srbije.
U Nišu posebno u aprilu kada je i veliki broj zaposlenih štrajkovao i odbijao da uđe u halu.
Tada su i utvrđene nepravilnosti.
Dana 24.4.2020. godine izvršen je vanredni inspekcijski nadzor od strane Inspekcije rada kojom prilikom je utvrđeno da je ukupan broj angažovanih lica kod poslodavca 494 i da se poslodavac ne pridržava propisanih mera zaštite života i zdravlja zaposlenih propisanih Uredbom i Zaključcima Gradskog štaba grada Niša od 9.04. i 23.04.2020. godine kojima je utvrđeno da svi poslodavci na teritoriji grada Niša mogu imati maksimalno 50 zaposlenih u smeni na 5000m². Osim toga utvrđeno je da rastojanje između zaposlenih nije najmanje 2 metra – piše u izveštaju.
Jedina posledica ovih propusta, piše u izveštaju Zaštitnika, bio je još jedan zaključak lokalnog Kriznog štaba i apel poslodavcima da poštuju propisane mere.
Slična je situacija bila i u pogonima leskovačke Jure.
Dana 23.4.2020. godine inspekcijskim nadzorom je utvrđeno da poslodavac ne poštuje Zaključak Gradskog štaba za vanredne situacije grada Leskovca. U trenutku nadzora u prvoj smeni u starom pogonu radilo je 660 zaposlenih, a u novom pogonu 80 zaposlenih, dok se u drugoj smeni očekuje 600 zaposlenih, a u trećoj smeni 430 – piše u izveštaju.
Konstatovano je i da se lična zaštitna sredstva i sredstva za dezinfekciju koriste, ali da se rastojanje od 2 metra između zaposlenih ne poštuje.
Na 8 linija pokretnih traka radi ukupno 240 radnika, što znači po 30 zaposlenih na jednoj pokretnoj traci. Na dan nadzora je bilo 10 zaposlenih pozitivnih na korona virus, a rešenje o izolaciji je dobilo oko 300 zaposlenih – piše u izveštaju.
U ovom slučaju gotovo nikakve mere prema poslodavcu nisu preduzete, a leskovački Krizni štab otišao je korak dalje pa je formirao Stručno operativni tim za kontrolu propisanih mera zaštite u cilju sprečavanja širenja infekcije kod poslodavca Jura.
Nakon dostavljenih i analiziranih izveštaja Ministarstva rada, Zaštitnik građana zaključio je da inspekcijski nadzor i inspekcijske mere nisu ostvarili svoj cilj i da nije obezbeđena potpuna zakonitost i bezbednost poslovanja.
Inspekcija rada Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u slučaju nadziranog subjekta se odlučila za primenu najblažih mera koje nisu uspele da spreče, otklone ili bar umanje u najvećoj mogućoj meri štetne posledice po zaposlene, odnosne nisu sprečile širenje zaraze virusom Covid 19 u kompaniji Jura u pogonima u Nišu i Leskovcu – zaključuje Zaštitnik.
Zato je, kako piše u zaključku Zaštitnika, potrebno da Inspektorat rada Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u narednom peroodu, u okviru inspekcijskog nadzora vrši odabir onih zakonom predviđenih mera koje će biti delotvornije u cilju sprečavanja, otklanjanja ili umanjenja u najvećoj mogućoj meri svih štetnih posledica po zaposlene.
Podsetimo, u peridu vanrednog stanja, dok je većina Srbije sedela kući, menadžment Jure je insistirao da zaposleni u Nišu i Leskovcu rade iako su se beležili skoro svakodnevno novozaraženi radnici.
U Nišu se štrajkovalo ispred fabrike i mnogi su odbjali da uđu. Postignut je delimičan kompromis, a onda su nakon nekoliko nedelja oni koji su štrajkovali ostali bez posla.
Iz Jure je kasnije pojedincima stiglo upozorenje pred otkaz. Sindikat i radnici su tvrdili da je to obračun sa štrajkačima, a iz menadžmenta da to čeka svakog ko se ne pridržava mera.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ne postuje ni tigar tyres ali su zasticeni vise nego jura.
Sramota,kao da smo banglades tamo neki a ne u evropi, sve ovo da se najuri a radnici na zanat.Bolje da imamo 3 investicije ali da budu kako treba nego 33 ovakve
Koja inspekcija pa to ne postoji u Srbiji…. Tj. Postoje na platnom spisku….
Postoje u kafićima preko puta opštine ,kao šatro kontrolišu građane da li nose maske a sami ih ne nose
Robovlasništvo umesto naprednjaštva!
Pa zar ne napisa Sotirovska na postu koji je naknadno izbrisala na svojoj stranici, da je inspekcija rada utvrdila da je sve po zakonu i da su radnici zaštićeni?! O čemu se radi ovde…?
Ova vlast ce ponovo okriviti nase ljude a ne strance.Ne mislim da su inspektori bezgresni ali prvo treba njih zastititi.Ako vec mora kazne treba da se odnose i na inspekciju i na Juru.Nase otpustiti a njih kazniti sa najmanje 10 miliona evra.
A nacelnica nisavskog UO svojevremeno na fb branila rad inspekcijskih sluzbi. Ispitati da li i ona ima neku odgovornost u svemu ovom. Naravno post na fb je obrisala.
I sad bi po nekoj zdravoj logici trebale da uslede kazne kako za poslodavca tako i inspekciju rada.
Zastitnik gradjana bi trebao da podnese prijave protiv SVIH odgovornih lica. Za to i sluzi, zar ne?
Kazniti te iz fabrike što se uvek bune.A inspekcija zna se vrlo rade po zakonu:(((**))))
Управа Јуре је ‘ладно рекла,да ће да плате казне
Jel uspeo neko da te slusa malo duze uzivo…ne verujem!? Ja sada mislim da si neko iz sjenke,i da iz fore ovo radis.
Mora da si ti iz „sjenke“ kad kazes „sjenke“. U nisu se kaze „SENKE“.
Џабе кажњавање,кад у исту тикву дувају. Што се само јура спомиње? Где су остали робовласници?
A to sto je ljudima skracen odmor sa 14 dana na 7??? Da li neko pise o tome? Da li smeju to da rade?
Naši političari uvek i za sve krive građane.
I za ovo će se okriviti građani i radnici.
I, takO…. pop djaku, djak crkvenjaku…. srbistanski modus operandi.
To bi u normalnoj državi, koja nije kolonija, bilo rešavano tužbom radnika, a i krivičnim postupkom tužioca, ali bi se „investitori“ pokupili i otišl.
Proverite Leoni niš posle 10. 08.
Eto,javio se „zastitnik“, da i on nesto kaze ! Umesto da svi u ovom koruptivnom lancu padnu: Odgovorni iz Jure, nacelnici inspekcije i inspektori,jer ima i preminulih, ovaj slucaj je ad akta !
Zar vam nije jasno, ne smeju se dirati fabrike koje je Prvorodjeni otvarao, makar bili svi do jednog zarazeni ili ne primali platu ! O,tim fabrikama,samo u superlativu !
Ziveli !