Debata „Da li onlajn nastava može da zameni tradicionalnu učionicu“

autor: M. J.
Megafon ilustracija flickr Tzef Pine
Studenti i srednjoškolci debatuju o izazovima tokom školovanja; ilustracija; foto: FLickr/Tzef Pine

Kako ostati motivisan tokom onlajn nastave, kako da nastavnici održe autoritet bilo u učionici, bilo na daljinu i kako sve može da izgleda polazak u školu, neka su od pitanja o kojima će raspravljati polaznici Evropske škole debate. Reč je o finalnom događaju, najavljenom za ponedeljak, 31. avgust, a debatu svi mogu pratiti onlajn i glasati.

Nova školska godina će zbog epidemije virusa korona početi kombinovano – u učionicama i onlajn svetu, što postavlja pred nove izazove đake, nastavnike i roditelje. Brojna pitanja se postavljaju, a srednjoškolci i studenti će pokušati da odgovore na njih.

Da li digitalno učenje škodi društvenoj dinamici u učionici? Kako biti motivisan u pohađanju nastave od kuće i kako održati red i disciplinu na onlajn času? Kako nove okolnosti utiču na osetljive grupe u školama, i da li umanjuju problem vršnjačkog nasilja? Na koji način profesori i nastavnici mogu zadržati autoritet, kvalitet nastave i pozitivnu radnu atmosferu, kako u učionici, tako i na daljinu? Kako sve može da izgleda povratak u školu? Šta je potrebno nastavnicima, a šta učenicima da bi se postiglo najbolje u kognitivnom, socijalnom i emocionalnom smislu – pitanja su kojima će se baviti timovi.

Početak debate zakazan je za 11 sati. Oni koji žele da je prate i glasaju za tim koji smatraju da ima jaču argumentaciju, treba da se registruju putem linka, nakon čega će dobiti dalja uputstva.

Autor:
M. J.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

17
  1. I ovako nam školstvo nije na nekom zadovoljavajućem nivou, a šta reći, posle ovakve situacije, šta će biti. Biće to veliki hendikep u razvoju države koja je ionako devastirana u svim sferama, „zahvaljujući“ nekompetenciji vlasti, kosmičkih razmera. Sve je to povezano, narode moj, a ćutiš li, ćutiš?!

  2. Nikad školu kompjuter i mobilni ne može da zameni

  3. Moze jer kadriranje nastavnika i profesora ide preko zemlje Aleksandrije…

  4. … i premijer (ka) ima diplomu ONLINE fakulteta, pa sta joj fali?!

  5. Ima nešto što se zove sekundarna socijalizacija koja se odvija van porodičnog okruženja i škola ima tu ogroman značaj. U školi se deca nalaze prvi put u “realnom okruženju” u kom nisu pod “staklenim zvonom”, upoznaju se i usvajaju neke nove vrednosti, norme itd. Bez toga imaćete socijalno hendikepirane generacije. Svakako je nezanemariv i kvalitet prenesenog znanja putem “žive reči” i prakse.

  6. Ne znam kako će da funkcioniše plan za školovanje dece u 2020/2021. godini. Znam samo da sam svojoj deci uvek morao da objašnjavam sve lekcije koje su učili u školi i da sam stekao utisak, da osim druženja, deca u školi samo gube vreme.

  7. Online nastava pogoduje samo nastavnicima, kako bi imali izgovor da su ispunili plan i program. Ako ćemo iskreno, oni ni do sad nisu uspevali decu ništa da nauče. Učenici u školi ništa nikad nisu naučili. Ako su uopšte nešto i uspeli da nauče, to su naučili na privatnoj nastavi koju smo papreno platili.

    • Vi ste, verovatno, ocigledan primer.

  8. Naravno da čas odrzan on line, može da bude vrlo kvalitetan.Kao i a onaj u učionici ,nekvalitetan.
    Potrebno je mnogo truda,učenje novog, savladavanje tehnologije.
    Učenicima je neophodan kontakt sa nastavnicima i drugovima.To je važno za njihov psihički status,da li će imati osmeh na licu.
    Imace profesori mnogo više rada,učenja ,razmišljanja .
    .Zrtvovali su se lekari ,zrtvovace se i profesori.

  9. Naravno da je najbolje da deca idu u skolu…ali dajte da sacuvamo zive glave i nase roditelje i bake i deke.. Kad ovo prodje bice prilike da se ide i u skole i u vrtice. Virus nije opasan nego je katastrofa…zdravstvo nula… Necemo imati sanse za borbu ako popustimo!!

    • Priroda odredjuje vek jedinke koja može da se bori jačanjem imuniteta.Osim zatvaranja i maskiranja dali je štab preporučio načine kako bi
      gradjani jačali imunitet??
      Oni su samo dozirali strah od i njima nepoznatog i lečili..čime??

  10. Naravno da moze da zameni skolu. Pogledajte Udemy kurseve i slicne platforme. Uostalom, zar nije bolje da nastavnik snimi jedno kvalitetno predavanje nego da 4 puta dnevno prica istu pricu.
    Deca i treba da dolaze u skolu zbog vezbi i testova ali samo online predavanje se moze napraviti mnooogo kvalitetno ako se radi u studijskim uslovima. A i deca mogu kod kuce da poslusaju opet lekciju.

  11. Gluposći kažu rusi, online nastava je delimično uspešna, napredna tehnologija menja sve, sad i nastava ne treba, diplomu možešpodići i preko advokata.

  12. Školstvo je zastarelo odavno. Ne prate se nove tehnologije pa vam zato online deluje teško, komplikovano i nejasno. Potrebno je pratiti nove trendove. Decu ne treba forsirati da koriste kredu/flomastere kad uveliko koriste telefone i tablete. Knjiga ne mora da bude papirna. Test moze da se rešava i na tabletu. Postoje softverska rešenja za sve samo neko to treba da pita a ne da luta.

  13. Može ako kod kuće roditelji uče a deca spavaju..Testove i ispite bi trebalo organizovati zato u školi a sale u školama maksimalno koristiti za sport,igre bez granica i sekcije i tzv.radionice…decu slati u prirodu.
    To treba da preporuči krizni štab a ne zatvaranje i maske..

  14. U klupe

  15. Не може! Ни сада, ни никада!
    Добар резултат може да да само избалансирана комбинација живе и етарске наставе. А за то је потребно много промишљања, рада на промени свести родитеља, наставника, деце, и посебно, просветне власти. Едукација, дакле, заснована на нашим условима(културолошким, економским и др.). Никако не преписивање туђих модела! Неприродно је очекивати Финце у Србији. А и зашто би?

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.