Spomenici u Prokuplju zarasli u korov, Muzej pokrenuo akciju uređenja

autor: Lj.M.
Spomenik Pavlovic Cicko
Sređivanje prostora oko spomenika; Foto: Muzej Prokuplje

Iako predstavljaju značajne ostatke prošlosti, svedoci su naše istorije i tradicije, većina spomenika na teritoriji Prokuplja je zaboravljena, išarana grafitima i odavno spremna za restauraciju. Ideju da nešto poprave pokrenuli su nadležni u prokupačkom Muzeju – u okviru javnih radova angažovali su nezaposlene sa evidencije NSZ za akciju čišćenja i uređenja spomen obeležja na gradskom području.

Direktor Muzeja Darko Žarić kaže da se od 25 spomenika na teritoriji Prokuplja, 16 nalazi u samom gradu, dok su ostali u seoskim sredinama i većina ih je prepuštena zubu vremena.

stubici ispred spomenika 1
Spomenik Topličkim junacima u centru Prokuplja; Foto: Lj. M.

Spomenici na teritoriji Prokuplja predstavljaju bogato kulturno nasleđe i podsećaju na slavnu istoriju Toplice. Najveći broj spomenika podignut je nakon Drugog svetskog rata, samo na teritoriji Prokuplja njih 10, dok je najveći i najpoznatiji spomenik Topličkim junacima u centru Prokuplja iz 1934. godine – kaže Žarić.

Dodaje da je ceremoniji otvaranja ovog spomenika prisustvovao i sam kralj Aleksandar, ali i tadašnji patrijarh SPC Varnava.

Spomenik D.Radosavljevic Toplica
Deo spomenika išaran grafitom; Muzej Prokuplje

Bio je to događaj koji je u to vreme privukao veliku pažnju. Na dočeku kralja i patrijarha okupilo se preko 40.000 ljudi, što je za taj period bio nezapamćen broj ljudi na jednom mestu i do danas se više građana nije okupilo u Prokuplju prilikom održavanja bilo koje manifestacije – ističe Žarić.

4 Grobnica Alekse Savica foto MUZEJ PROKUPLJE
Najstariji spomenik u Prokuplju dr Aleksi saviću; Foto: arhiva Muzej
Ipak, ovo nije najstariji spomenik u Prokuplju, jer je nekoliko godina pre toga sagrađen na brdu Hisar spomenik Aleksi Saviću, koji je umro 1928. godine.

Žarić kaže da je ideja da kroz projekat koji realizuju Muzej svi spomenici na teritoriji Prokuplja ponovo postanu vidljivi, jer je većina zarasla u korov i išarana grafitima.

Počeli smo od uređenja spomen obeležja na Hisaru. U podnožju brda kompletno je uređen plato umetnosti gde se nalaze biste dr Alekse Savića, slikara Bože Ilića i pesnika Radeta Drainca. Takođe je od grafita očišćen i spomenik Dragoljuba Radosavljevića Toplice, kao i plato iza zgrade Doma kulture i spomen kosturnica, tako da je sada celo ovo područje dobilo lepši i uređeniji izgled – rekao je Žarić.

U okviru planiranih radova uređeno je grobno mesto i spomenik Ratka Pavlovića Ćićka na Trgu topličkih junaka, kao i bista Koste Vojinovića kod Apoteke u centru grada.

Kako ističe, u toku su radovi na prostoru ispod Doma učenika, gde se nalazi nadgrobni spomenik ustaniku Miloradu Perunoviću iz Đurevca, poginulom u Topličkom ustanku, 1917.godine, a u okviru projekta biće uređene i spomen česme.

Autor:
Lj.M.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.