Rešenje za borbu protiv miševa – deratizacija, higijena i uređene prostorije

autor: S.J.
Zamka mis foto GrahamSteel CC
Deratizacija u stanovima i kućama od nedelje u niškim opštinama; ilustracija; foto: Graham Steel; CC

Osim redovne deratizacije na svaka tri meseca, važan korak u borbi protiv glodara jeste redovno i pravilno odlaganje smeća i saniranje objekata, s obzirom na činjenicu da miš može da se provuče kroz pukotinu od svega 4 milimetra, govore stručnjaci koji sprovode deratizaciju na teritoriji Niša.

Posle vesti o pojavi miša u posudi sa hranom za decu u niškom vrtiću “Neven”, direktorka Predškolske ustanove Pčelica Svetlana Mitić saopštila je da je vanredna deratizacija u centralnoj kuhinji te ustanove rađena 30. oktobra, odnosno dan posle incidenta.

Iz firme Anit group, koju je Grad Niš u maju ove godine odredio za “sprovođenje sistemske deratizacije na teritoriji Grada”, saznajemo da su njihove ekipe Pčelicu posetile u avgustu, a da su stručnjaci firme „Sanit M&M“ to poslednji put uradili 20. aprila.

Predstavnik te firme Bojan Veličkovič kaže da zaustavljanje ovih štetočina nije lako ni uz redovne tretmane.

Miš je čudo prirode, on se provuče kroz 4 milimetra. Bukvalno, ne postoji mesto na zemaljskoj kugli gde ne može miš da uđe. Mogao je da bude u prevoznom sredstvu, u ambalaži, u kuhinji… Kada se napravi prsten zaštite oko objekta, on ima manju verovatnoću da dođe na neko pogrešno mesto, odnosno u kontakt sa hranom – govori Veličković.

Hranu mogu da kontaminiraju urinom i izmetom i prenosioci su raznih oboljenja izazvanih bakterijama, virusima i gljivicama.

Ne postoji čarobni štapić za rešavanje problema miševa, bitno je da objekti budu što bolje uređeni, da ima što manje rupa i prostora gde bi se miševi zavukli – kaže Veličković.

Zato je važno da se miševima onemogući da uđu u objekat, da na njemu nema građevinskih nedostataka, oštećenih zidova, vrata i kanalizacionih cevi, niti otvorenih šahtova u blizini.

Kada je o hemijskoj borbi protiv glodara reč, koriste se mamci koji su delotovorni oko tri meseca, pa je zato potrebno deratizaciju raditi bar 4 puta godišnje.

Mamci fizički ne mogu da izdrže duže od tri meseca, nisu više atraktivni za glodara i ne pružaju zaštitu – kaže Veličković.

Treba voditi računa i o čuvanju i odlaganju hrane jer miševi jedu sve što i ljudi, zbog čega se i gnezde u njihovoj blizini. Pritom, u stanju su da progrizu različite materijale poput papira, drveta, knaufa, plastike, žica i mekanih metala kao što je aluminijum.

Autor:
S.J.

Slični tekstovi

Komentari

6
  1. Ubuntu od te dirati za čije podrumi zgrada puni pacova džabe se muče da szavijaju granule koje ništa ne vrede

    • Маро- заборавила си да попијеш терапију данас…?

  2. Sve ovo ne vazi za Pcelicine miseve, jer to su misevi sa misijom. Kako se zove miš koji je na tajnoj misiji? MIŠN 🙂

  3. @ Srba ti sigurno jesi 🙂

  4. @ Srba bitno da to piješ redovno

  5. Kol’ki su bre i gde ti misovi i parcovi kad koristi ovolki kafes da gi lovi??? O.o

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.