Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2000. godine proglasila 18. decembar Međunarodnim danom migranata, a prema podacima Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, trenutno se u Srbiji nalazi oko 6.100 osoba smeštenih u prihvatnim centrima i centrima za tražioce azila, od toga oko 1.300 u 6 prihvatnih centara na jugu.
Iako je Zapadnobalkanska migrantska ruta zvanično zatvorena u martu 2016. godine, ona nije prestala da postoji, pa je Srbija za migrante i dalje samo tranzitna zemlja na njihovom putu ka nekoj od zemalja Zapadne Evrope.
U Komesarijatu kažu da Srbija Međunarodni dan migranata, 18. decembar, i ove godine dočekuje sa jednim od najbolje uređenh sistema prihvata i upravljanja migracijama, za šta je i u poslednjem izveštaju Evropske komisije o napretku Republike Srbije u pridruživanju Evropskoj uniji dobila posebne pohvale.
Ovo je tim značajnije ako se ima u vidu da je 2020. bila godina velikih izazova, pre svega zbog pandemije novog koronavirusa. Velikim naporom zaposlenih u Komesarijatu za izbeglice i migracije ova infekcija do sada nije značajnije ušla u prihvatne i centre za azil – saopštavaju iz Komesarijata.
U 19 prihvatnih i centara za azil trenutno boravi 6.105 migranta, a od tog broja je 660 dece – najviše ih je iz Avganistana, Sirije i Pakistana.
Iz nevladine organizacije Grupa 484 koja se bavi migracijama kažu da je od početka epidemije do danas registrovano je 17 slučajeva migranata i izbeglica u centrima zaraženih kovidom, što pokazuju podaci UNHCR kancelarije u Srbiji.
Kontinuirano pružamo podršku i pomoć migrantima i izbeglicama smeštenim u prihvatnim centrima i centrima za tražioce azila u Krnjači, Vranju, Bogovađi i Banji Koviljači tokom epidemije. Kroz psihosocijalne i okupacione aktivnosti, stručni saradnici omogućavaju migrantima i izbeglicama da lakše i efikasnije prevaziđu potencijalne negativne posledice epidemije. Širenje virusa, ograničenost kretanja i stiriktne preventivne mere su tokom 2020. godine dodatno otežale migrantski put koji je na svakom koraku pun izazova i rizika – saopštavaju iz NVO-a.
Prema rečima koordinatora Komesarijata za jug Srbije Slobodana Savovića, u prihvatnim centrima na jugu trenutno se nalazi oko 1.300 migranata u 6 centara, s tim što su u Vranju i Bosilegradu zbrinute porodice, dok su samci smešteni u Preševu, Bujanovcu i Pirotu.
U Preševu je trenutno smešteno oko 700 ljudi, Bujanovcu oko 120, u Vranju ih je 180, 45 u Bosilegradu, 90 u Pirotu i u Divljani 150. U Prihvatni centar u Divljani ih dovedemo sa granice i oni brzo odu, opet smo u tranzitu – kaže Savović.
Savović dodaje da svi prihvatni centri dobro funkcionišu, uz poštovanje mera zbog epidemije i da je do sada zabeležen samo jedan slučaj zaraze koronom u Bosilegradu.
Prema njegovim rečima, svaki centar ima odvojene sobe za izolaciju, a doktori pregledaju već na prijemu i ako postoji i najmanja sumnja na virus ti ljudi prvo budu u izolaciji.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
To su sve budući investitori … inkognito.
Sada „snimaju“ teren za buduća ulaganja i …