Nagrada „Nišvila“ za životno delo Jovi Radovanoviću i „Sedmorici mladih“

autor: T.T.
Jova Radovanovic foto Nenad Stojkovic
Nagrada za životno delo; foto: Nenad Stojković/Nišvil

Grupa koja je ušla u Ginisovu knjigu rekorda jer su članovi 33 godine neprekidno svirali zajedno i koja je za sve te godine na najbolji način promovisala džez Sedmorica mladih, kao i zaštitni znak tog sastava Jova Radovanović, dobitnici su nagrade za životno delo koju Nišvil džez festival tradicionalno dodeljuje najistaknutijim srpskim muzičarima. Nagrada će biti uručena tokom ovogodišnjeg festivala, u četvrtak 12. avgusta.

Legendarna grupa Sedmorica mladih osnovana je pre 62 godine u Beogradu, a iz tima Nišvila navode da, iako je upamćena kao prvi „šou bend“ u bivšoj Jugoslaviji i čiji su se članovi proslavili i kao zabavljači, komičarskim tačkama, ona je negovala i džez i njemu srodne stilove.

Grupa je prvobitno nazvana “Beogradski diksilend ansambl” što je i bio stil u kojem su u početku isključivo delovali, a o čemu svedoči i postava karakteristična za diksilend sastave. Prvu svirku su imali u u Domu omladine “Jurica Ribar”. i kao što je već rečeno njihova muzika se zasnivala prvenstveno na džezu i diksilendu. Osim što je većina članova osim svojih “primarnih” svirala i još po neki instrument, svi su bili i dobri vokalisti, pa su na repertoaru imali i dosta afroameričkih sprituala, koje su izvodili u najboljem maniru čuvenog vokalnog “Golden Gate Quarteta” – navode iz Nišvila.

Vremenom je, dodaju, uporedo sa pomenutim stilovima, grupa u svoj repertoar ubacila i druge muzičke žanrove.

Iako muzika bazirana na afroameričkoj trediciji od šezdesetih do osamdesetih nije bila naročito popularna kod šire publike, “Sedmorica mladi” su do prestanka rada ostali verni i džezu – kažu iz Nišvila.

Grupa Sedmorica mladih imala je koncerte širom sveta, a iz Nišvila podsećaju da su za tri dana odsvirali čak 17 koncerata u Noriljsku.

Na inostranim turnejama su proveli punih 15 godina! Godine 1975. proglašeni su za jugoslovenske ambasadore kulture i oslobođeni su vojske. Često su svirali političarima i diplomatama, kao i Josipu Brozu Titu i bili česti gosti u Karađorđevu. Krajem sedamdesetih godina prestali su da nastupaju u inostranstvu i nastupali isključivo u SFRJ – ističu iz Nišvila.

Tokom svoje dugogodišnje karijere, ansambl je snimio 30 singl ploča i više od 10 LP ploča, a poslednji koncert imali su u Sarajevu, u maju 1991. godine, a grupa je zvanično prestala sa radom 8 godina kasnije.

Tokom trajanja, članovi grupe su se istakli kao vrhunski zabavljači, te su bili zaštitni znak Radio Televizije Beograd. Album Sedmorice mladih „Kad sveci marširaju“ retrospektivno je objavljen 2007. godine.

Prvu postavu nezaboravne grupe činili su Ljubiša Milić, Zoran Zarije Raković, Vladislav Vasilić, Nebojša Dančević, Milutin Vasović, Ljubiša Stošić i Branislav Todorović, a kasnije se priključio Jova Radovanović, kao i Nebojša Kunić.

Autor:
T.T.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

1

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.