Viši sud u Nišu dobio opremu za video svedočenje žrtava nasilja

autor: A.S.
Sud Nis foto P Blagojevic JV
Osumnjičeni policajac prilikom prvog saslušanaj iskoristio svoje zakonsko pravo da ne iznosi odbranu; foto: JV

Među 5 viših sudova u Srbiji koji su od OEBS-a i EU dobili opremu za video svedočenje žrtava našao se i niški. Oprema će, kako kažu u Ministarstvu pravde, omogućiti bolju zaštitu žrtava nasilja i sprečiti ponovni susret sa okrivljenima, jer će svoj iskaz moći da daju putem audio-video linka.

22. Februar je Evropski dan žrtava krivičnih dela, a tada je sudovima i uručena oprema vredna 150.000 evra.

Ona bi trebalo da doprinese jačanju nacionalnog sistema podrške žrtvama i svedocima.

Ovaj postupak omogućava da svedoci i žrtve krivičnih dela ne dolaze u dodatni susret sa okrivljenima, čime se izbegava naknadna traumatizacija i viktimizacija žrtve. U tom smislu ova procesna radnja je mnogo humanija – naglasila je ministarka pravde Maja Popović.

Viši sudovi u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Novom Pazaru, pored tehničke opreme, dobili su i posebno opremljene prostorije u kojima će biti omogućeno svedočenje putem audio-video linka.

Funkcionalna nacionalna mreža za podršku žrtvama je, kako kaže Jan Bratu, šef Misije OEBS u Srbiji, ključna i zato što omogućava da žrtve kroz krivični postupak prođu na najmanje stresan način, ali i kao podrška njihovom oporavku.

Prekidanje lanca ćutanja čin je hrabrosti za svaku ženu i muškarca koji su žrtve zločina, i pokazuje poverenje u zakonodavne i pravosudne institucije. Zbog toga Misija OEBS-a u Srbiji, u partnerstvu sa Ministarstvom pravde i višim sudovima, i zahvaljujući izdašnoj donaciji Evropske unije, pokušava da pomogne zemlji domaćinu u osnaživanju svih žrtava – rekao je ambasador Bratu.

Sa njim se slaže i šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici koji naglašava da evropski standardi podrazumevaju i zaštitu prava žrtava, pa se tako nada da će i Srbija istrajati u izgradnji sveobuhvatnog nacionalnog sistema podrške žrtvama.

Evropski standardi im daju pravo na podršku i kompenzaciju. Oni takođe imaju pravo da se osećaju sigurno da prijave zločin. Bez adekvatnih službi, žrtve zločina mogu biti traumatizovane. Nedostatak solidarnosti i podrške suprotan je vrednostima koje ima Evropska unija – rekao je ambasador Fabrici.

Prema njegovim rečima, donacija video-konferencijske opreme za više sudove u Srbiji deo je široke podrške koju EU sa partnerima pruža Srbiji u ovoj oblasti.

Autor:
A.S.

Slični tekstovi

Komentari

2
  1. Moraće da im se obezbedi remote podrška pri rukovanju novom tehnologijom da sudije i zapisničari ne bi obarali kućišta sa stolova i zatvarali prozore kancelarija i sudnica kada im se zatraži obori sistem, zatvori prozor i sl…

  2. kamera za računar 20e, računar za potrebe video poziva sa monitorom (novo) 300e, mesečna pretplata za internet za celu zgradu 20e, produđni kabal za računar 10e. Ukupno 350e po jednoj radnoj stanici. Ostalo sami izračunajte gde su ostale pare završile……

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.