Pomoć socijalno ugroženim građanima je glavni cilj Banke hrane Niš, koju će, kako navode u saopštenju, za manje od dva meseca dobiti i treći grad u Srbiji. Iz Centra za razvoj građanskog društva Protekta apeluju na sve privrednike i građane da pomognu rad Banke i da tako smanje bacanje i rasipanje hrane.
Banka hrane Niš će funkcionisati, kako navode, po principu svetskih banki, što znači prikupljanje donacija od kompanija koje se bave proizvodnjom, distribucijom i prodajom hrane, a hranu će kasnije da dele udruženja i institucija koje se bave ugroženim grupama građana.
Cilj projekta „Banka Hrane Niš“ je stvaranje uslova za održivo upravljanje otpadom od hrane u skladu sa principima cirkularne ekonomije, na teritoriji grada Niša. Osnivanje „Banke Hrane Niš“ je planirano do kraja aprila, a korisnici će biti socijalno ugrožena lica kojima će hrana biti distribuirana posredstvom mreže lokalnih udruženja i socijalnih ustanova koje rade sa siromašnom populacijom (domovi i zavodi za decu, prihvatilista za decu i odrasla lica) – piše u saopštenju.
Iz Protekte najavljuju i druge aktivnosti koje će biti u sklopu Banke hrane Niš.
Podrazumevaju kreiranje mehanizma za pravilno postupanje otpadom od hrane, istraživanje količina otpada od hrane na nivou Grada, kao i potrebe socijalno ugroženog stanovništva za hranom i aktivnosti vezane za promociju Banke hrane – navode u saopštenju.
Apeluju na sve privrednike i građane da pomognu rad Banke i da na taj način pozitivno utiču na smanjenje bacanja i rasipanja hrane, kako bi najsiromašniji deo stanovništva imao za osnovne životne potrebe.
Inače, program Banka Hrane Niš je odobren za finansiranje u okviru Javnog konkursa za organizacije civilnog društva (OCD) koji je Grad Niš raspisao u partnerstvu sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), a u sklopu inicijative Platforme za razvoj odgovorno finansijsko upravljanje. Inicijativu finansira Švedska vlada (SIDA) i sprovodi UNDP.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
svaka čast i treba pomoći
Cim Mara hvali odmah se zna cije je ovo maslo i kakvu slabu sansu ima da uspe.
Zlatno doba…
Čemu ovo služi i kako će gladni Niša od ovoga da imaju korist?. To mene zanima. Ako su hteli da nahrane gladne u Nišu, trebali su samo namenske pare za krkanje gradskih i opštinskih parazita Niša da preusmere u narodnu kuhinju i eto rešenja!
Bezveze projekat koji služi da se operu neke pare i izmisli topla voda. Neka gradski paraziti Niša koji su na državni kazan, daju deo plate za narodnu kuhinju i eto prostog rešenja. Ionako ništa ne rade i završavaju privatne pposlove u radno vreme sa službenim kolima.
„Čudesni dribling“ beše u nekom svom komentaru pitao :“gde je logika“,vezano za veliki broj zaraženih?Gradjani i ljudi iz „Protekte“- gde vam je logika?“Zlatno nam je doba“ a vi molite za „Banke hrane“ – donatore,privrednike /koji jedva preživljavaju/,gradjane da ne bacaju hranu -koju nemaju a kamoli da je bacaju…Logično je da ukljućite one koji imaju hranu tj. SNS-ovce i „ljubi brat“. Aman,beee