Priče o logoru u Nišu, primeru prkosa, sloge i velikog stradanja u novoj knjizi Nebojša Ozimića

Koncentracioni logor koji se tokom Drugog svetskog rata nalazio u Nišu, primer je prkosa, sloge, jedinstva, ali i velikog stradanja koje ne sme biti zaboravljeno, podseća istoričar, književnik i kustos Narodnog muzeja Nebojša Ozimić koji je sve činjenice o ovom kompleksu sakupio u novoj knjizi „80 godina memorijalnog kompleksa 12. februar“ koja izlazi do kraja godine.

Kako se od logora došlo do memorijalnog kompleksa koji ima zadatak da čuva kulturu sećanja, Ozimić objašnjava kroz priče i istorijske činjenice koje je godinama sakupljao.

Sama činjenica da postoji to interesovanje kod mlađih dovoljno govori o tome da postoji i potreba da se na jedan način sačuva uspomena na sve ono što se dogodilo i događalo u jednom periodu nacionalne istorije – kaže Ozimić.

Kompleks godinama posećuju učenici i studenti iz srpskih škola, ali ovo mesto obilazi i veliki broj stranaca koji čine čak 70 odsto gostiju. Njima je ovo mesto zanimljivo zbog istorijskih činjenica.

Ovaj logor se izdvaja od svih nacističkih logora po tome što je prvi logor u kome se odigralo organizovano bekstvo logoraša. Sama činjenica da vi nekoliko meseci nakon osnivanja imate organizovano bekstvo, ovde bežalo na samom početku kada je snaga okupatora bila u zenitu – podseća Ozimić.

Ovo mesto je redak primer nekadašnjeg logora u Evropi koji je svakodnevno otvoren za posetioce. O čemu je još Nebojša Ozimić govorio možete pogledati u emisiji „15 minuta“.

Slični tekstovi

Komentari

11
  1. hvala kolega!

  2. Bekstvo bi bilo jos ucinkovitije da nije bilo izdaje.. Al eto takvi smo kakvi smo..

  3. Kolega Ozimić veoma uspešno vodi Muzej u Nišu i svojim radom daje primer mlađima.

  4. Veliki pozdrav za mog nekadašnjeg kolegu, Sašu Ozimića, nadam se da si dobro i zdravo, kao i tvoja porodica ! Sve najbolje ! Dragan Pavlović

  5. Logor je logor, nekadašnji nemački ili današnji SEKTAŠKI kojoj si se, Nebojša, prikonio.
    „Priče o logoru u Nišu, primeru prkosa, sloge i velikog stradanja…“
    Prkos, sloga… Tada li imasmo nešto što sada ne? Ili smo oduvek bili nesložne inadžije? Jedino nam je stradanje zagarantovano, nekad i sad.

  6. Koliko vremena je naduže proveo neki „logoraš“ u logoru ?
    Bekstvo sa livade se desilo, ali nema nikakve veze sa komunistima.
    Komunisti su izmislili lik i delo Branka Bjegovića i ono, nomen est omen ,
    krstili ga bjegović jer je organizovao bjeg.
    Zatvorenici u zatvoru KPD i koji su bili žrtve bekstva 12. feb. i sutradan ih je streljano 1000 se ne pominju.
    IMENA UČESNIKA BEKS

  7. Pozdrav za školskog druga Nebojšu od Dragana iz Šapca. Pusti ove nove „mislioce“ kome sve smeta, smeta im način na koji je predstavljen otpor fašizmu i bekstvo iz logora. Neko napisa da je posle bekstva streljano 1000 logoraša zbog toga, a ne razmišlja da bi oni ionako bili streljani bez obzira na bekstvo. Nekima je smetao socijalizam i oberučke dočekali kapitalizam, a sada im ni on ne odgovara…

    • Jagodina, ipak?

    • I, posle toliko godina,vidi se da si bio deo Suvarevog sistema obrazovanja ! Nisu ti rekli, da je Tito umro .

  8. Istoričar koji pristaje na ovakvu sadašnjost nije dobar istoričar.
    Možda je dovoljno dobar za direktora Vodovoda, vidim da je to taj kadar.

  9. Moj deda je preziveo ovaj logor na neverovatan nacin (zahvaljujuci ljoticevcima) I Jos dobio novcanu odstetu od Nemacke vlade Negde oko 2007-2008. Rat zavrsio kao partizan na Sremskom frontu. O detaljima mi licno picao pokojni deda I Ako je g-din Ozimic zainteresovan za celu pricu neka mi odgovori.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.