U prostorijama niške Galerije Sinagoga otvorena je izožba slika i modnih kreacija Milene Pavlović Barili. Narednih dana posetioci će biti u prilici da pogledaju portrete, autoportrete, ilustracije, lične stvari i haljine koje je ova evropska umetnica dizajnirala.
Izložba slika koje je Barili stvarala u peridu od 1924. do 1945. godine na kojoj dominiraju boje od onih jarkih do najnežnijih, ponekad u kombinaciji sa crno-belim elementima, na radost niških ljubitelja umetnosti otvorena je juče u niškom Narodnom muzeju.
Inspirisana svakodnevnim ljudima iz svog okruženja i porodice, umetnica je njihova lica oslikavala na platnu.
Od portreta običnih ljudi koji su je okruživali, preko pejzaža, pa sve do autoportreta svojom četkicom je večno zabeležila.
Pažnju Nišlija najviše je privuklo remek-delo Autoportret sa velom iz 1939. godine, smešteno u centralnom mestu Galerije, a osim sa velom sebe je slikala i sa raznim šeširima.
Život sa majkom Danicom, na dvoru kralja Aleksandra Karađorđevića u društvu istaknutih i modernih ličnosti iz tog doba. doprineo je stvaranju njenog istančanog ukusa za modu, pa je deo izložbe posvećen i kreacijama.
Za kreiranje velepnih haljina kao priložak u radu koristila je svoje skice. Lepo ukopljeni raskošni materijali, cirkoni i perje, dokaz su da je išla ispred svog vremena.
I ja bih ovo danas obukla, toliko je lepo i moderno – rekla je jedna Nišlijka.
Osim slika i haljina ono što je zainteresovalo posetioce jesu lični predmeti Milena Barili poput vela, sandala i tašne, a ponajveću pažnju i komentare izazvao je posmrtni odlivak Mileninih ruku.
Ove ruke izlivene u bronzi, izlila je Milenina najbolja prijateljica Malvina Hofman, kada je ona umrla. Po italijanskom običaju ruke se liju u čast nekome – kažu iz Galerije.
Kako kažu iz Galerije, ova postavka je veoma značajna za Grad Niš, jer se radi o neprocenljivim delima.
Milena Pavlović Barili rođena je 5. novembra 1909. godine u Požarevcu, stavarala je između dva rata i pored toga što je prerano preminula u svojoj 36. godini 1945. godine u Njujorku, brojnim dotadašnjim delima dala je istaknuti doprinos evropskoj umetnosti. Neka od tih dela niška publika moći će da pogleda do kraja meseca u Galeriji Sinagoga.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0