U Nišu je poslednjih godina oslikano mnogo različitih murala na zidovima zgrada, a regulacija u tom polju bi tek trebala da zaživi, jer je Gradsko veće usvojilo rešenje u kome se navodi da je oslikavanje murala na spoljnim delovima zgrada i objektima javne namene dozvoljeno po odobrenju Gradske uprave za društvene delatnosti.
Da murale ne treba slikati na brzinu i zbog trendova nedavno su naveli stručnjaci, pa istakli da Grad Niš nema jasnu strategiju po tom pitanju. Međutim, na sednici Gradskog veća, održanoj pre tri dana, članovi su usvojili rešenje o izmenama komunalnog reda.
Prva tačka se odnosi na murale.
Murali, u smislu ove odluke, jesu likovna dela nekomercijalne sadržine, koja se oslikavaju na spoljnim delovima zgrada i objektima javne namene, u cilju stvaranja i razvoja kulturnog ambijenta i estetskog izgleda Grada – piše u odluci.
Novina u oslikavanju murala je što će to polje sada biti regulisano. To znači da će biti potrebna dozvola, a o tome će odlučivati Gradska uprava za društvene delatnosti.
Oslikavanje murala na spoljnim delovima zgrada i objektima javne namene može se vršiti na osnovu odobrenja Gradske uprave za društvene delatnosti. Postupak izdavanja odobrenja pokreće se zahtevom koji podnosi pravno lice, preduzetnik ili fizičko lice. Pre odlučivanja o zahtevu, Gradska uprava za društvene delatnosti, pribavlja mišljenje Saveta za kulturno stvaralaštvo – navode.
Dodaju da je za dobijanje odobrenja potrebna i saglasnost vlasnika, odnosno korisnika zgrade ili skupštine stambene zajednice, odnosno objekta javne namene. U slučaju kad se mural oslikava na spoljnim delovima zgrade koja predstavlja kulturno dobro, odnosno spomenik kulture potrebna je i saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Iako je Gradsko veće dalo zeleno svetlo, predlog treba da odobre i odbornici u Skupštini Grada Niša, a sednica je zakazana za 20. oktobar.
Inače, stav građana o crtanju po fasadama se promenio – nekada se na to gledalo kao vandalizam, a danas nailazi na pozitivne reakcije.
Sociolozi i umetnici kažu da murali grad čine prepoznatljivim, brišu sivilo i daju lokalnim talentima šansu, ali podsećaju na odgovornost institucija i poručuju da Nišlije treba više da se pitaju kako žele da grad izgleda.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
a kablove po banderama i stubovima i po celom gradu moze da kachi ko stigne i gde hoće…
…a u gradskoj upravi vecinom rade strucnjaci sa fabusa,megatrenda i jos kojekakvih livadskih fakulteta koji imaju veoma istancan ukus za umetnicka dela. Tu rade provereni strucnjaci za dekadenciju i kich.
Jaki ste mi vi odlucivaci…