Na internacionalnom dvadesetčetvoročasovnom takmičenju u programiranju, u konkurenciji osam timova od po četiri člana, ekipa studenata Tehničkog fakulteta iz Rijeke zauzela je prvo mesto najboljom idejom o aplikaciji koja bi doprinela sprečavanju širenja korona virusa, tako što bi se skreniralo prisustvo ljudi na mestima sa visokim rizikom od zaraze, a potom bi obaveštavalo korisnike ako su u istom periodu bili u prostoriji sa osobom koja je dobila pozitivan test.
Ovogodišnji SICEF Hakaton održan je od 5. do 7. novembra u Naučno-tehnološkom parku Niš, a zadatak svakog tima bio je da osmisli aplikaciju u lično izabranoj tehnologiji, koja odgovara zadatoj temi “Doprinos sprečavanju širenja COVID-19“.
Tim „Pizza burek“ koji je pobedio na hakatonu je napravio mobilnu aplikaciju pod nazivom SCAN-IT. Ona sa korisničke strane ima mogućnost skeniranja QR koda prilikom ulaska i izlazka u teretanu ili neko drugo mesto sa visokim rizikom od zaraze, a takodje ima i opciju da skenira QR kod sa PCR testa.
Serverska strana belezi vremena ulaza/izlaza i ukoliko nečiji test bude pozitivan alarmira sve ostale ljude koji su u istom intervalu bili u prostoriji sa tom osobom. To je implementirano prostim obaveštenjem na telefonu i korisnik bi znao da je potencijalno zaražen pa bi odgovornije postupao. Buduće funkcionalnosti aplikacije bi koristile veštačku inteligenciju sa prethodnim podacima i radile bi predikciju mesta na kome je rizik od zaraze visok – objašnjavaju iz SICEFA-a.
Drugo i treće mesto na hakatonu su osvojile ekipe “Mag“ sa Računarskog fakulteta iz Beograda i “4K“ sa Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada.
Kako je tema bila vezana upravo za COVID-19, rezultat ovog takmičenja su osam fantastičnih aplikacija i ideja koje bi ubrzale izlazak iz ove krize. Posebno bih se zahvalio takmičarima iz Hrvatske koji su prešli dug put da dođu do Niša i osvojili prvo mesto.” – izjavio je Miodrag Janić, predsednik SICEF-a.
Kako navode organizatori, prvi tim je osvojio 50.000 dinara, drugoplasirani tim 30.000 dinara, a trećeplasirani 20.000 dinara.
Teme prethodnih godina bile su osmišljavanje aplikacije za pomoć izbeglicama i poboljšanje uslova studiranja, digitalna pomoć u medicini, kao i aplikacije za agrikulturu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0