Za bolji položaj manjinskih grupa i sprovođenje zakona koji se tiču poštovanja ljudskih prava u najvećoj meri su nadležne lokalne samouprave, istakla je ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić tokom posete Nišavskom okrugu. Napomenula je i da je neophodno da se na čelu svih lokalnih samouprava nalazi neko ko će sa najugroženijim i najosetljivijim grupama, poput nacionalnih manjina ili žrtava nasilja, razgovarati o problemima sa kojima se susreću.
Ministarka Čomić sastala se danas u Nišu sa predstavnicima lokalne samouprave, institucija i civilnog sektora Nišavskog okruga, kako bi razgovarali o rezultatima njenog prethodnog obilaska i načinu unapređenja položaja ljudi. Istakla je i da s oko 80 odsto zakona koji treba da se primene da bi ljudima bilo bolje, nalaze u nadležnosti za primenu na lokalnom nivou.
Svi oni koji su diskriminisani, osobe sa invaliditetom, LGBT populacija, za njih da svaki dan žive svoja prava nadležna je lokalna samouprava. Mi hoćemo da zajedno dodamo i teme održivog razvoja, dakle da razgovaramo kako Niš, Nišavski okrug da izgleda 2030. godine – objašnjava Ćomić.
Kaže da postoje potencijali za punu primenu zakona na lokalnom nivou, ali da postoji i mnogo prepreka i da je to češće nedostatak znanja i informacija, nego ljudi i novca.
Najosjetljivije grupe, objašnjava, moraju da imaju nekoga u lokalnoj samoupravi ko sa njima može da razgovara o problemima.
Predsednik Yurom centra Osman Balić ističe da u Nišu u kojem živi oko 20.000 Roma nema nadležnog koordinatora za romska pitanja. On napominje da nije potreban samo dijalog, jer plana ima, već su potrebna veća izdvajanja iz budžeta.
Taj koordinator bi sprovodio tu državnu strategiju za Rome i postoji to nesaglasje između toga da imamo akcioni plan, a nemamo koordinatora. 0,033% iz budžeta Grada planirano je za politiku prema Romima, to nije dobro. Imamo akcioni plan, ali nemamo sredstva, tako da ćemo imati problem da to operacionalizujem. Tu vam je diskriminacija – rekao je Balić.
Ovaj procenat ulaganja u romska pitanja, zaključuje, dokazuje da nema iskrene namere za rešavanje ovog pitanja.
Ministarka Čomić danas će biti i u Vranju gde će se sastati sa predstavnicima Pčinjskog okruga, dok će sutra obići Toplički i Jablanički okrug.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Колико ниско може човек да падне!
Ima i Nis,to je Guska.Jedna recita i elokventna persona.
@R – ne Guska, opraviće ih Davidovićka.
Vrli naprednjaci: Čomićka, Davidovićka i Balić če da reše ugrožene grupe. Da se čovek up.ša od smeha.
Dosla ministarka da resi problem, da 2030 imamo ! Kakva prodavacica magle , preletaacica i ucenica Maje Gojkovic !