U partnerskom nasilju najčešće stradaju žene, a u riziku od rodnog nasilja najizloženije su one iz osetljivih grupa, sa invaliditetom, Romkinje, žene sa sela, samohrane majke, migrantkinje i drugačije seksualne orjentacije, zaključak je tribine koja je u Nišu održana na Međunarodni dan ljuskih prava.
Srbija je u aprilu ove godine donela Nacionalnu stategiju za sprečavanje i borbu priotiv nasilja do 2025. godine, a uskoro će usvojiti i Akcioni plan za realizaciju strategije.
Ovim dokumentom unapređuje se strateški okvir u ovoj oblasti, jačajući kapacitete i institucija i organizacija koje pružaju usluge ženama koje su preživele nasilje, poboljšavajući koordinaciju ključnih aktera i podižući nivo svesti građana i donosilaca odluka o neprihvatljivosti nasilja, poručila je državna sekretarka Stana Božović.
Podsetila je da su usvajanjem Zakona o sprečavanju nasilja u porodici uvedene hitne mere zaštite i da je regulisano postupanje državnih organa na planu sprečavanja i zaštite od nasilja u porodici.
Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici uloga centra je proširena i na prepoznavanje nasilja u porodici i opasnosti od nasilja. Doneto je Uputstvo o realizaciji obaveze Centara za socijalni rad u primeni ovog Zakona, a izdat je i poseban nalog svim centrima o standardima procedure i rada u reagovanju na pojavu nasilja u porodici i organizovanju zaštite žrtava – istakla je Božović.
Kako je saopšteno na tribinu, u Srbiji postoji sedam licenciranih pružalaca usluge prihvatilišta za žrtve nasilja i 10 licenciranih pružalaca usluge SOS telefona za žene žrtve nasilja. Među je i SOS telefonska linija za podršku ženama sa iskustvom nasilja, koju je ustanovila Republika Srbija, pod okriljem Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0