Niško udruženje “Pravilaw” pokrenulo je platformu otisak.org na kojoj građani mogu da provere da li je bezbedno da ostave svoje podatke na nekom od sajtova državnih preduzeća i institucija. Od marta naredne godine biće obuhvaćen i privatni sektor, gde građani mogu da zatraže preveru privatnih privrednih kompanija.
Platforma otisak.org, po rečima kreatora, bavi se stepenom rizika ostavljanja podataka o ličnosti na sajtovima državnih organa na jugoistoku Srbije.
Za početak provera je moguća samo na sajtovima organa javne vlasti, dok će se privatni sektor obrađivati selektivno i na zahtev građana koji im se budu obraćali.
Nama je primarno da to budu organi javne vlasti, odnosno u narodu poznat državni sektor. Za početak imamo oko 650 organa. Taj broj bi trebalo da raste, jer radimo na novih 600-700 organa, tako da ćemo imati oko 1.300-1.400 organa na ovoj platformi. Građani će moći da provere koliko su im lični podaci bezbedni – kaže Tadija Mitić.
Građani na sajt mogu da uđu potpuno besplatno i bez registracije, a nakon pretrage određenog organa, biće prikazana kategorizacija bezbednosti i rizika po principu semafora.
Zelene su sa neznatnim stepenom rizika, odnosno relativno bezbedni, koliko god smo mi u moći da to proverimo. Žuti su umerenog rizika i crveni naravno, stepen rizika je visok u smislu da podaci o ličnosti koji budu podeljeni sa tim organima, najverovatnije nećete znati kako ih obrađuju – objašnjava Mitić.
On je istakao da su zaštita podataka i način na koji ih organi obrađuju izuzetno važni, jer je zloupotreba podataka moguća na raličite načina, zbog čega građani mogu da trpe određene posledice.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Definitivno se treba vise paznje obracati na IT sektor u Srbiji. U svim normalnim zemljama se najvise ulaze u it sektor, u bezbednost sajtova.. jedino kod nas jos uvek se vuku dizajni iz dvehiljaditih bez ssla. Sramota
Лепо, тј. корисно.