Između dva svetska rata u Nišu bilo preko 40 orjentalnih poslastičara, sada gotovo nestale

autor: M. M. K.
POSlasticara
Oglas za „Prvu nišku fabriku likera i bonbona“ objavljen u Glasniku niške trgovačke omladine 1896. godine, koji se čuva u Zbirci stare štampe u Istorijskom arhivu Niš; Foto: Istorijski arhiv grada Niša

Kolače spremljene po turskim receptima Nišlije su u prodavnicama mogle da pazare za vreme Turaka, kada su u gradu otvorene prve poslastičare. U periodu između dva svetska rata bilo je više od 40 orjentalnih poslastičarnica u Nišu, danas gotovo da su nestale već dominiraju takozvane kafe-poslatičare.

Prema zapisima Istorijskog arhiva Niš, prve takozvane alvadžinice popisane su 1498. godine. Osmanlije su u Nišu otvarale su alvadžinice, bozandžinice, salepdžinice i šećerdžije koje su pravile prve kolače, a posle oslobođenja prodavnice slatkiša preuzeli su građani.

Početkom 20. veka sladoled se prodavao u ručnim kolicima i kantama.

Između dva svetska rata bilo je preko 40 orijentalnih poslastičarnica u kojima su pored orijentalnih poslastica prodavane i bombone, ušećerene jabuke, boza, limunada i sladoled, a pored toga prodavan je jogurt, obično i kiselo mleko – pokazuju zapisi niškog Istorijskog arhiva.

Kolače pripremane po evropskim receptima prve je pripremala tadašnja „Švajcarija“.

Poslastičare su bile na Trgu kralja Milana, u Obrenovićevoj i Lešjaninovoj ulici Poslastičara “Turist“, “Lipa“, “Korzo, “Milka“ i beogradski “Pelivan“ bile su samo neka od imena ovih radnji – navode iz arhiva.

Za razliku od nekadašnjih zanatlijskih, danas starih poslastičara u gradu danas skoro i nema, već uglavnom restorana i kafića.

Autor:
M. M. K.

Slični tekstovi

Komentari

10
  1. Eh, pre 50ak godina, uz poslastičarnice, … . Koliko se bezbrižnije i opuštenije ŽIVELO i uživalo u takvom životu – neprocenljivo. Bilo bi lepo (i korisno) kada bi mladi mogli, nekim čudom, da se vrate u to vreme i lično se uvere kakav je život bio. A, stariji da se prisete toga i da obezbede mladima, bar, onako (ili još bolje) uredjeno društvo u kakvom su i sami odrastali i sazrevali.

    • Eh kako je lepo kad Milka Planinc pozajmi 7-8 tadasnjih Milijardi da pojaca zivotni standard. Ne da naprave nesto nego pofizanje zivotnog standarda…

  2. Poslastičare !? A, šta je sa „Zdravljakom“ i njegovim jogurtom?, sa bonbondžijom Lazom Stamenkovićem i njegovim mirišljavim i, „kao duša“ mekanim ratlukom? Ima još izvanrednih stvari iz niške tradicije koju smo „uspeli“ da izbrišemo i time uskratimo mladi naraštaj za priliku da i oni osete blagodeti nečeg provereno vrednog iz niške tradicije. Neodgovorno. Žalosno. Kao da se odričemo sami sebe

    • Zdravljak mmmm jogurt, kud me podseti!

  3. Idite u Makedoniju, tamo jos uvek ima takvih poslasticarnica.. Ima ih u Skoplju, ima ih na Ohridu.. Kao Nis 80ih..

  4. Lep osvrt, na prohujalo vreme. Prisećam se i „Kalinke“. I još jedne u sentru, gde je IDEA. Plus, moram da napomenem bašta u Tvrđavi sa najukusnijim ćevapima i klakerom.

    • Mislim da je poslednja poslastičara (iz onog vremena)koja je zatvorena VESNA, na kraju Milojka Lešjanina ispred rampe.

  5. Znalo se tada, pekara je za hleb i perece, poslastičara za kolače, mesara za meso. Danas, alavi na novac, u pekari kolači, u mesari roštilj,… ????

  6. @omladina Bio sam i protiv tadašnjeg uređenja, ali je ono bila uređena zemlja u odnosu na ovo danas. SFRJ je manje dugovala nego sad svaka republika.

  7. U odnosu na SFRJ Srbija liči na cirkus rialiti uz primese kine i s.koreje…ona slika na ambasadoru govori više od hiljadu reči…

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.