Kada su aktivisti “Eko gerile” doneli pamučna pluća u Niš bila su čista i bela – manje od dva meseca kasnije potrebno im je hemijsko čišćenje, a da su prava verovatno oporavak u vazdušnoj banji. Iako su ovim projektom hteli da ukažu na opasnost zagađenog vazduha po zdravlje, aktivisti dugo nisu mogli da pronađu dobrovaljca i da pluća zakače u centru grada, pa su ih na kraju postavili na zgradu redakcije Južnih vesti.
Podatak da su Nišlije u januraru 23 dana disale zagađen vazduh poklapa se sa izgledom pamučnih pluća koja su do juče “disala” u Durlanu – sada su tamnosive boje, što je još jedan pokazatelj kakav je vazduh u gradu.
Imamo situaciju da su za kratko vreme pluća pocrnela, ista je situacija i u drugim gradovima. Skroz su crna. Sada ih svuda skidamo – kažu iz organizacije “Eko Gerila”.
Ne planiraju da akciju ponavljaju uskoro, jer je cilj bio da ukažu na opasnost zagađenja koja je najizraženija u zimskim mesecima.
Inače, Niš je već na početku godine bio jedan od gradova u Srbiji sa najzagađenijim vazduhom, a to bez gledanja u zvanične podatke pokazuju i pluća od pamuka.
Ta pluća pokazuju koliko raznih štetnih čestica ima, sve to što se zadržalo na tom pamuku mi uvlačimo u naša pluća i na taj način oštećujemo organizam, ulazi nam u krvotok – istakli su ranije iz “Eko gerile”.
Akciju su sproveli u 20-tak gradova širom Srbije. Pre Niša postavljena su i u Leskovcu.
Kakav je kvalitet vazduha pre izlaska iz kuće možete proveriti i ovde.
Inače, redakcija Južnih vesti kvalitet vazduha proverava i preko posebnog mernog mesta, koje funkcioniše još od 2019. godine.
Niš je i tokom prethodne grejne sezone u više navrata prednjačio po zagađenju vazduha, a da je ono što Nišlije udišu već godinama u najzagađenijoj od tri kategorije po kojima se vrednuje kvalitet vazduha u Srbiji pokazao je nedavno izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Dzaba. Selci i skorojevici to ne mogu da ukapiraju. Sto je jos gore, u mnogim stambenim zajednicama takvi su najglasniji po pitanju unistavanja zelenila i prirodnog okruzenja. Takmice se ko ce pre da donese odluku o seci drveca oko zgrada-pod svakojakim izgovorima i razlozima (bez ikakvog pokrica). Naravno, niko to ne kontrolise… upravnici zgrada sluze samo za ukras i uzimanje para.
Ispravka. Oni se i ne trude da razumeju
…jer kao da ovde se krije poruka njoj upućena. Opcije su jasne: da se zabrani grejanje na ugalj, drvo i sl. i da se zabrani ulaz u grad
znanje prosečnog stanovnika Srbije, koji maše diplomom državnog fakulteta, je katastrofalno. Za bubanje se dobijale desetke, a bubalice ne uče sa razumavanjem, pa ni sada ne shvataju kako nas sve truju.
Pogledajte samo kakavim spodobama punimo parlament, pa mi recite da li ljudi koji koriste mozak mogu za to da glasaju!?
Otpadno mašinsko ulje, sirova drva, ugalj i plastika na ubijaju.
Sve to stoji da mi sami sebe trujemo lozenjem svega i svačega u grejnim telima, truju nas toplane, vozila i mnogo štošta. Ali zaboravljamo ili nećemo da vidimo da nas više truju iz vazduha raznim otrovima kao i radijacija osiromašenog uranijuma koji su nam naši „prijatelji “ ostavili 1999.godine. A što je najgore šume i drveće po gradovima se unajveće seku. To su velika pluća koji čiste vazduh.