U periodu od 2018. do 2019. godine Advokatskoj komori Niš podnete su 272 prijave protiv advokata, a ona je pokrenula samo 10 postupaka, dok nijedan od njih nije bio na inicijativu disciplinskog tužioca, zaključak je istraživanja Pravosudne baze jug. Istaživači navode da su zbog neažurnosti disciplinskog suda i tužioca predmeti zastarevali, a još jedan od problema su rešenja organa Komore o odbacivanju prijava građana koja su, kažu, često oskudna.
Istraživanje „Analiza rada disciplinskih organa i disciplinskih postupaka Advokatske komore Niš“ predstavljeno je na onlajn skupu „Rad disciplinskih organa advokatskih komora“. Dragan Đorđević ispred Pravosudne baze jug je rekao da je ono pokazalo da organi unutar Komore ne čine dovoljno na procesuiranju prijava koje građani podnose protiv njihovih članova.
Za dve godine bilo je ukupno 272 prijave, a jedna od istraživačica Bojana Arsenijević rekla je da je najveći broj njih odbačen.
Podaci pokazuju da je za dvogodišnji period bilo izjavljeno 272 disciplinske prijave od kojih je najveći broj bio odbačen, samo 10 optužnica je procesuirano u disciplinskim postupcima. Najviše prijava podnosila su fizička lica (88,6%), znatno manje pravna lica i državni organi. Organi Advokatske komore Niš izjavili su predlog za pokretanje disciplinskog postupka samo u 5 slučajeva, dok disciplinski tužilac nije pokrenuo postupak po službenoj dužnosti ni u jednom slučaju u posmatranom periodu – kaže Arsenijevićeva.
Dodaje da su se prijave najviše ticale težih povreda dužnosti i ugleda advokata. Pofesorka Nevena Petrušić, autorka istraživanja, ističe da je analiza pokazala da je zbog neažurnosti disciplinskog tužioca i suda dolazilo do zastarevanja mogućnosti da se sprovedu postupci protiv advokata.
S druge strane, ono što smo primetili jeste da građani i građanke jako malo znaju o samoj disciplinskoj odgovornosti, jako malo imaju informacija i o toku postupka kada su već pokrenuli postupak. Postoji mnogo načina na koji možemo da povećamo nivo informisanosti, postoji sajt Komore, koji je sa vrlo oskudnim sadržajem o informacijama koje se tiču samih standarda ponašanja, šta mogu da očekuju od advokata i kada pojedina ponašanja predstavljaju kršenje advokatske etike – navodi profesorka.
Rezultati istraživanja su pokazali i da su rešenja o odbacivanju prijava građana protiv advokata veoma oskudna, pa Petrušićeva navodi da ona ne treba da se sastoje od fraza, već da postoji potpuna analiza.
Onlajn skup i realizaciju istraživanja omogućila je Fondacija za otvoreno društvo.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
sramno. i u zdravstvu se tako lekari sramno međusobno štite, pa niko ili retko ko odgovara za nesavesno lečenje.
A kada je bilo odgovornosti ovde ..
pa vi vidite sto vam deca odlaze
Teoretičari zašto ne pogledate obrazloženja presuda Osnovnog i Višeg suda ? Osim što su oskudna već u 90% slučajeva apsurdna i protiv zakonita, naročito ako je tuženi javno preduzeće, napadate advokate koji štite građane SRAMOTA….