“Factory fest” prepoznao UNESCO, ali ne i Grad Vranje – Festival se gasi jer nemaju novac

autor: M. D.
Factory
Četvrtu godinu za redom Grad Vranje za organizaciju Factory festa izdvojio nula dinara; foto: Nemanja Đorđević/Balkanrock

Jedini andergraund i metal muzički festival u Vranju Factory fest, čiji je značaj prepoznao i UNESCO, ni ove godine neće biti održan jer Grad opet nije odobrio novac organizatorima na konkursu iz oblasti kulture. Finansijsku podršku Grada dobilo je 28 projekata sa ukupno 6,9 miliona dinara, a projekat Factory fest se i zvanično gasi.

Jedinstvenost i značaj festivala, koji je jedan od razloga zbog kojih je UNESCO 2020. godine odlučio da Vranje bude deo svetske mreže “Creative Cities Network”, rodni i grad domaćin prepoznao je poslednji put 2018. godine, kada je finansijski podržao festival.

Ove godine, kao i prethodne tri, to nije bio slučaj, iako su organizatori planirali da bude održan početkom jula, a da pored svirki, program upotpune i muzičkim radionicama i predavanjima. Očekivali su da će nadležni iz Grada najzad uzeti u obzir to da bez njihove pomoći organizacija nije moguća.

Ipak, prevarili su se.

Red je da obavestimo sve vas koji ste čekali vest o tome da li će ove godine opet biti Factory Festa. Nažalost, odgovor Gradske uprave u Vranju je – NE. Imali smo veliku volju da ovom gradu ponudimo nešto novo i nešto što znamo da većina vas želi godinama unazad. Međutim, tako nešto je očigledno nemoguće. Zbog toga, želimo da vas obavestimo da projekat Factory Fest zvanično gasimo. Hvala svima na podršci, vidimo se na nekom narednom festivalu, van Vranja – saopštili su organizatori.

Factory fest okupljao je, osim domaćih, i bendove iz Francuske, Švedske, Austrije, Grčke i Danske, a UNESCO zbog toga prepoznao njegov značaj, obrazlažući odluku time da je jedinstven, te da je zatalasao hevi metal scenu i stavio grad na mapu ljubitelja metala.


Na konkursu najviše novca za folkloraše i književnike

Od 34 zahteva koja su stigla na konkurs, Grad će ove godine finansirati 28 projekta sa 6,9 dinara, a najviše novca dobiće Folklorni ansambl “Sevdah” – 1,5 miliona dinara, dok će pet projekata Udruženja književnika Vranja biti sufinansirana sa 590.000 dinara.

Osim Udruženja književnika, za književno stvaralaštvo će 300.000 dinara dobiti i Odred izviđača “Sima Pogačarević”, a 200.000 Svepravoslavno društvo “Prepodobni Justin Ćelijski i Vranjski”.

Udruženje slobodnih umetnika USUD “Ava Justin” dobilo je za projekat 250.000 dinara, Udruženje “Čaršija” 100.000, a SKOR 55.000 dinara.

Pored “Sevdaha”, u oblasti nematerijalnog kulturnog nasleđa po 350.000 pripalo je Udruženju potomaka ratnika Srbije 1912-1918. godine i Udruženju penzionera “Đerenka”.

Za filmsku umetnost i audio-vizuelno stvaralaštvo po 250.000 dinara iz budžeta dobili su Centar za javno zagovaranje demokratije CEDEM i Udruženje “Dokument 06”, a Centar za medijsku transparentnost i društvenu odgovornost 170.000 dinara.

U oblasti likovna umetnost – primenjena umetnost, vizuelna, dizajn i arhitektura izdvojeno je 150.000 dinara za Udruženje “Koncept”, a za pozorišnu umetnost 350.000 dinara Međuopštinskoj organizaciji gluvih i nagluvih i 70.000 Udruženju građana makedonske nacionalne zajednice Pčinjskog okruga “Goce Delčev”.

Kada je reč o muzičkom stvaralaštvu, 250.000 dinara pripalo je Udruženju “Govori glasno”, Udruženju “Omladinska inicijativa” 150.000 dinara, samostalnom stručnjaku u kulturi i muzičkom producentu Trajković Staniši 300.000 dinara, a za snimanje albuma umetnici Ivani Tasić 300.000 i Vladimiru Stošiću 170.000 dinara.

Kompletan spisak odobrenih projekata iz oblasti kulture možete pogledati ovde.

Autor:
M. D.

Slični tekstovi

Komentari

2
  1. Pa ovi na vlasti, underworld, ne slušaju ništa sem ružičaste muzike, i zato nema para.

  2. PrepoTopni Džastin Tjelijsky mora sispoštuje, ne biva…

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.