Izgradnju pogona fabrike turskog investitora Erenli, koja se uveliko gradi u Leskovcu i čije otvaranje je najavljano za jul ove godine, država će iz budžeta pomoći sa 3,78 miliona evra. Pre toga je Grad Leskovac bez nadoknade ustupio državi tri parcele u Zelenoj zoni površine skoro 7 hektara, a vredne oko 1,2 miliona evra, koje je država poklonila turskoj kompaniji.
Ugovor o dodeli novca zaključen je između Ministarstva privrede i kompanije, piše Nova ekonomija, a kako stoji u njemu, turski investitor se obavezuje da zaposli najmanje 338 novih radnika na neodređeno vreme do kraja 2025. godine, kao i da u istom roku uloži u materijalna i nematerijalna sredstva firme od najmanje 16,6 miliona evra.
Od te cifre, kako stoji u ugovoru, 25% ulaganja mora biti finansirano iz sopstvenih sredstava.
Firma će biti u obavezi i da isplati zarade za novozaposlenih 338 lica povezenih sa Investicionim projektom, u dvogodišnjem periodu nakon dostizanja pune zaposlenosti, u iznosu od najmanje 4,29 miliona evra – piše Nova ekonomija.
Pred firmu je stavljena obaveza i da u periodu od pet godina, od završetka Investicionog projekta ne smanjuje broj zaposlenih na neodređeno vreme ispod 339, kao i da tokom istog perioda ne smanjuje vrednost materijalnih i nematerijalnih sredstava dostignutu realizacijom Investionog projekta.
U trenutku podnošenja prijave za dodelu podsticaja, sredinom jula prošle godine, Erenli je imao jednog zaposlenog, navodi se u ugovoru.
Novac će biti isplaćan u četiri tranše – prva 2023. godine, a poslednja 2026. godine.
Podsetimo, Grad Leskovac i Republika Srbija su izgradnju pogona subvencionisali i poklanjanjem kompaniji Erenli skoro 7 hektara zemlje u Zelenoj zoni.
Kompanija posluje u sektoru proizvodnje delova od gume za automobilsku industriju, a plan je da se u Leskovcu proizvode smeše i pokrene proizvodna linija za proizvodnju plastičnih cevi.
Glavni proizvodi Erenlija su sistemi za hlađenje i grejanje, CAC creva, sistemi za kontrolu emisije i creva za hlađenje ulja.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
А ја кад тражи сам једн ектар за стадо, оно мућак!
За рачун страни робовласници уништавате нас мали домаћи привредници!
Ja ovdasnji hocu da ne budem gradjanin drugog reda,hocu i ja od drzave zemlju za dzabe,a ne da je kupujem pa da ne mogu da budem konkurentan jer mora da ukalkulisem u cenu troskove da vratim ulozeno
Kako mislite poklonio? U kom kontekstu? Sta ako oni odu posle 2 godine onda prodaju zemljiste i to je to. Drzava mozda poklonila na upotrebu gde ne naplacuje zakup zemljista nego besplatno koriscenje. Ako se fabrika zatvori sve sto je na tom zemljistu je drzavno i moze da proda nekom zgrade i slicno.
Eto nama novih robova, koji hrle u sns da se zaposle a posle ce ovde da kukaju kako su im uslovi rada nemoguci, kako ih mobinguju i slabo zaradjuju ! Zivi bili pa videli !
Što država nikada ne pogreši pa pokloni sve nekom Srbinu privatniku koji započinje posao? Njima meso sa kostiju skida, pa onda daje stranim „investitorima“.