Proces u kojem traumatično iskustvo jedne generacije može da se prenese na drugu ili čak treću generaciju u psihologiji se naziva transgeneracijska trauma, a posledica je ratova, različitih sukoba, prirodne ili neprirodne katastrofe. Sa ovim terminom Nišlije će imati prilike da se detaljnije upoznaju na seminaru u subotu, 11. juna, na kome će govoriti stručnjaci iz ove oblasti.
Prenošenje nečije traume kroz generacije je fenomen koji ima stručni naziv transgeneracijska trauma, a iz Psihološkog savetovališta za studente Studentskog kulturnog centra objašnjavaju da je ona ozbiljna posledica teških traumatskih događaja kao što su rat, međuetnički sukobi, genocid, ropstvo, silovanja i prirodne i neprirodne katastrofe.
Transgeneracijska trauma je proces u kojem se traumatično iskustvo jedne generacije može preneti na drugu ili čak treću generaciju. U slučajevima transgeneracijske traume, deca i unuci se nalaze u situacijama da imaju simptome ili “preživljavaju” određena iskustva prve generacije i originalnog traumatskog događaja – navode iz Savetovališta.
Proces prenosa je, kako kažu psiholozi, uglavnom nesvestan, odnosno roditelji ne nameravaju da prenesu traumu na njihove potomke.
Povodom obeležavanja Dana Univerziteta u Nišu, 11. jun, Savetovalište organizuje i seminar „Naša trauma kroz generacije“, na kome će Nišlije moći od stručnjaka da čuju kako trauma može da se prenosi, kao i kako utiče na potomke.
Predavanja će trajati od 11 do 14 sati u Svečanoj sali Univerziteta, a predavači će biti psihijatar i sertifikovani terapeut za transgeneracijsku traumu Tamara Čavić Đurić, profesorka sa Departmana za socijalnu politiku i socijalni psiholog Bojana Pucarević i profesor sa Departman za psihologiju Filozofskog fakulteta u Nišu Vladimir Hedrih.
Učešće je besplatno, a zainteresovani mogu da se prijave na ovom linku.
Organizatori navode da će po odslušanom seminaru učesnici dobiti sertifikat o učešću.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
To bi sav narod ove zemlje trebalo da dodje da slusa….. SVI smo istraumirani- od pocetka do kraja.