Učenici koji upišu Trgovinsku školu u Nišu imaće priliku da tokom školovanja zarade kroz praksu u raznim firmama, kaže direktor Sreten Marković. Moći će da, u okviru dualnog modela obrazovanja, rade jedan ili dva dana nedeljno i da prime od 3.500 do 7.000 dinara mesečno.
Oni koji upišu smer trgovac imaće u prvom razredu jedan dan prakse nedeljno i naknada za to biće oko 3.500 dinara na mesečnom nivou. U drugom i trećem razredu imaće dva dana prakse u nedelji i dobijati oko 7.000 dinara mesečno.
Uz to imaju tokom godine blok nastavu, što se dodatno plaća. Trgovinski tehničar je atraktivan profil jer omogućuje da se praktični deo obrazovanja ostvaruje uz mesečnu zaradu (u drugom i trećem razredu imaju po jedan dan prakse i dobijaju oko 3.500 dinara), a posle završene škole, sa stečenim znanjem iz opšteobrazovnih i stručnih predmeta, mogu da upišu neki od fakulteta – navodi Marković.
Ako su za to zainteresovani i oni i poslodavac, učenici se mogu zaposliti u kompaniji u kojoj su bili na praksi nakon završene srednje škole.
Da podsetimo, u školsku 2022/2023. godinu Trgovinska škola upisuje 30 učenika na smer Komercijalista (četvrti stepen), 30 učenika na smer Trgovinski tehničar (četvrti stepen) i 30 učenika na smer Trgovac (treći stepen) – kaže direktor.
Inače, prema aktuelnim statističkim podacima, minimalna neto dnevnica u Srbiji iznosi oko 1.600 dinara.
Iz Trgovinske škole najavljuju i susrete svojih nastavnika i đaka sa kolegama i vršnjacima iz Italije i Turske u sve tri države. Kako ističu, ideja je da zajedno rade na projektu “Jake žene će graditi budućnost” u okviru Erazmusa.
Marković navodi da tako žele da podignu svest među učenicima i lokalnim zajednicama o diskriminaciji žena i načinima njihove zaštite, ali i da ostvare dijalog između različitih kultura.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Plaćena?
U Srbistanu u trgovini rade diplomci sa državnih fakulteta koji nemaju para da kupe posao u struci. A srednjoškolaci postaju odbornici i ulaze u politiKANTE! napreDNO NaprDnjaci