Više niških ulica bilo je u utorak pod vodom zbog kiše, a građani pitaju koliko će još dugo morati da trpe štetu posle skoro svakog letnjeg pljuska. Gradonačelnica Dragana Sotirovski poručuje da je problem promena klime i velika količina padavine za kratko vreme. Kaže da će sa strukom razgovarati o tome šta preduzeti, kao i da je nemoguće brzo promeniti celom gradu kanalizaciju.
“To više nije kiša, da li su to neke vrste monsunskih kiša ili šta već” – navodi Sotirovski. Smatra da će narednih godina biti sve više problema sa prirodnim nepogodama i da je životna sredina poremećena.
O tome šta Grad može da preduzme da smanji probleme građana, kaže da je nemoguće promeniti kanalizacioni sistem celom gradu za kratko vreme i da je za to potrebno dosta novca.
To, naravno, mnogo košta i to budu veći profili, da veća količina vode može da otekne. Vi vidite da posle izvesnog vremena, posle pola sata – 45 minuta, sva voda otekne. Znači, nije suština u tome da li je slivnik zapušen, pa da voda ne može da ode. Suština je u tome što je velika količina vode za kratko vreme prisutna – pojašnjava ona.
Ipak, tvrdi da gradski urbanisti razmatraju kakva je gde gustina naseljenosti i koliko mogu da pomognu kolektori koji će stići sa fabrikom za prečišćavanje vode.
Nadam se da ćemo, naravno, uz preporuku struke, razgovarati i razmatrati šta dalje činiti, posebno u delovima grada koji se sada grade, gde se grad širi, da se tu stavljaju veći profili i da na jedan poseban način rešavamo te tačke – zaključuje gradonačelnica.
Kao dobar primer izdvaja Vrbasku ulicu, za koju kaže da je problem saniran i da je tek juče posle nekoliko meseci ona bila ponovo poplavljena. Međutim, upravo žitelji te ulice žale se da kolektor ne funkcioniše i da je usled nevremena “kuljalo kao na plaži”.
Tvrde da su im iz Opštine Palilula dali kamion peska i vreće i da su im rekli da svako okrene svoj oluk ka dvorištu, a ne ka ulici, jer tako doprinose da ulica bude poplavljena i da su zato zvali gradonačelnicu da poseti Vrbasku, ali da ogovor nisu dobili.
Godinama tražimo rešavanje, ali pomoći od gradskih struktura nema. Čak je i urađen projekat koji je i plaćen, ali se odustalo od tog rešenja. Godinama se dopisujemo sa opštinskim strukturama. Pozivali smo i gradonačelnicu da nas poseti, da popriča sa nama, ali nije došla. Da apsurd bude veći, opštinska komisija je posle prošlogodišnje poplave išla od kuće do kuće i upozoravali nas da olučne vertikale sa krovova okrenemo u dvorišta, a ne na trotore i ulicu, kako je u celom gradu, jer tobože sa naših krovova kišnica ugrožava i poplavljuje nam ulicu – priča stanovnik Vrbaske.
I u Ulici Svetolika Rankovića, koja je prošle godine rekonstruisana dva puta, oštećen je asfalt, a rupe su se tamo pojavile i pre jučerašnjeg nevremena. Ipak, Sotirovski tvrdi da je dezinformacija da je ta ulica oštećena i da je ona isečena jednim delom zbog postavljanja instalacija.
Ta ulica nije oštećena, već je isečena delom zbog postavljanja pojedinih instalacija, što za kablovske operatere, što za gasovod. Onu veliku količinu peska i šljunka koju ste mogli da vidite naneo je bujični potok koji je došao sa neasfaltiranog dela ulice, koji imovinski nije rešen – poručuje ona.
Kaže da se pojavila anomalija na terenu i da građani prave problem jer, kad se rade ulice, traže da se trotoari spuste pored dvorišta, da bi mogli da ulaze kolima, a onda traže pomoć od Grada kad se desi nepogoda.
A onda kad se desi elementarna nepogoda kao juče, pišu: “Gradonačelnice, potopljena nam je kuća, prešlo je preko ivičnjaka, šta sad da radimo?”. Dakle, u jednom trenutku, kad želite da ostvarite svoj cilj, ostvarujete ga, a sutradan kad imate posledice, onda se ponovo obraćate Gradu – navodi Sotirovski.
Pre nekoliko dana počela je rekonstrukcija Igmanske ulice, a ona je juče takođe bila potopljena, pa stanari pitaju da li će to pomeriti rok za završetak radova, koji bi trebalo da bude 60 dana, ali na to pitanje ne odgovaraju ni iz Grada, ni iz Opštine Palilula, ni iz Direkcije za izgradnju.
Podsetimo, pod vodom su juče bile i ulice Vojvode Gojka, Nikole Pašića, Božidarčeva, Knjaževačka, Bulevar Svetog Pantelejmona, zatim delovi oko crkve Svetog Nikole i Čaira i tradicionalno – Zetska.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Rešenje za mnoge naše probleme je pravično suđenje.
E , pa kad’ zovete „Dodole“ u pomoć , kiša i padne !
Ne znam koga da pozovu u pomoć da kiša prestane … možda , onog Čučkovića što poplavi Obrenovac a „sad više ne“ !
Ma , da nije on „inkognito“ doš’o u Niš ? Ako i av,av dodje za neki dan s’ desantni čamci , onda smo ga utupili… načisto!
Монсуни, значи. Видим ја чудно нешто се догађа, једном у сто година, али никако да ми проради „кликер“ шта би могло да буде. ГоспоЏо намеснице хвала!
Gradjani ce morati da trpe do sledecih izbora. U aprilu su sve ovo podrzali
Možda ne mogu u svim ulicama da se promeni kanalizaciona mreza ali gde idu onda pare od novih objekata a priključuju se na postojeću infrastrukturu.Može li da se nađe rešenje recimo za vrtiće koji su dosada nebrojeno puta plavljeni a niko se nije zainteresovaoda reši problem nego se samo sanira posledica i šteta.A postoje tako jeftina i ne tako komplikovana rešenja. I ne trebaju tenderi i projekti
„Грађани траже да се на улазима дворишта ивичњаци спусте,а кад се ово деси они се обраћају граду“!Не,усправите ги,а ми ће вежбамо рипање у вис с мотку
OKO SOKOLOVO,UMORILO, ili NAGODILO , PA ŽMIRKA, PA OPET TROTOARI POPUNJENI ?
@DA LI SE TO NAMA – pričinjava da oko ne sme videti beogradske registracije, džipove lokalnih džibera, službenih škoda i sokobanjskih tablica.
Grad vode dunsteri i muljatori na bukvalno svim nivoima.
A struka je stručnaaaaa… Što pokazuje tvrđavski most, fontana, sam centar grada, „istaknute“ znamenitosti i istorija Niša i tako dalje u nedogled. Ma svi da se podavimo i da priroda krene iz početka
Resenje je vrlo jednostavno. Treba da se renovira cela vodovodna mreza u celom gradu, jer ista ne moze da izdrzi divlju gradnju zgrada svuda. Nasa vodovodna mreza predvidjena je za kuce sa jednim ili dva sprata u kojima zive 2, 3 generacije jedne porodice, po sistemu iz pocetka 19 veka. Ovako kada umesto takvih kuca napravite brdo zgrada u kojima zivi 30 porodica, dobijate poprave i izmet svuda.
Vidi ga ovaj be, odma zna da je divlja gradnja a veze jadan nema. Ti znas sta je divlja gradnja? Ti znas sta sve od papirologije treba za izgradnju? Projekat ne znas kako izgleda a pricas za divlju gradnju! Ja se bavim izgradnjom i sta cemo sad? I nije divlja gradnja vec su svi papiri uredni, placam poreze drzavi i doprinose za radnike i NIKO na crno ne radi, i da smeta mi kada neko ovo napise!!
Ti dečko lupetaš gluposti , izmena GUP-a po nalogu SNS nadrilekara I davanje dozvola za gradnju su lopovska poslao po nalogu perača para a ne uz mišljenje struke. I posledice toga vide se na svakom koraku, a to što ti misliš legalno je u zabludi si jer ta gradnja ugrožava druge a tebe zanima koliko će se mazut po obavljenom poslu.
Gradnja ti je DIVLJA jer su ti dozvolili da se prikljucis na postojecu mrezu, da nemas parking,da kontejner stavis pod prozor…
Pa Milose mozda si i u pravu. Kad napravis zgradu, koja treba da se digne gde je nekad bila prizemna kuca, i istu prikljucis na postojecu infrastrukturu, a za to ti nadlezni izdaju dozvolu, njihova je greska,nije tvoja. Ti samo iskoristis situaciju, podmitis iz uprave koga treba,zaradis brdo para i nastavis dalje. I tako tvoja „legalna“ gradnja,nije divlja, a realno nije ni za Burkinu Faso.
Je li a neko stanče da nikne u tavanče ili neka garaža pretvorena u stan ili lokal ima li to kod tebe, znam da kod mnogih ima.
Па за те дозволе на западним тржиштима на којима ја радим би требао да о свом трошку урадиш проширење капацитета мреже до прикључења на магистралу. А то што се дозволе издају на „имам човека“ и „1000 евра бато“ нас је и довело до овде. Углавном сретан бизнис желим, ја имам шлауфе за себе и породицу. Остали порески обвезници могу да толеришу твоју хистерију на истину ако желе. Срдачан поздрав.
Je li imenjace jel mislis da je normalno u naseljima kao sto su Pantelej i Durlan medju kucama zidati visespratnice? Samo mi to odgovori. Kod mene u kraju je niklo 10ak visespratnica medju onim klasicnim kucama suteren + sprat, a svi su prikljuceni na staru mrezu i samo cekamo da krenu problemi. Jel ti mislis da niko od nas ne placa porez samo ti placas?
Pa šta ti stvarno misliš da svi legalno grade kao Ti, ili si se pronašao u njegovom komentaru… Čovek 1000% u pravu.
Milos, šta se štrecaš odma’, pa on tebe nije ni pomenuo, nego se češeš gde te ne svrbi?Jedan si od 10 koji radi po propisima, i nema radnike na crno!!
Svi koji grade zgrade, grade ih legalno. U smislu da imaju svu potrebnu papirologiju. Problem je sto drzava izdaje dozvole i gde ne bi smela…
@kuku – misliš da vodovod zna ili katastar gde su vodovodne i kanalizacione mreže? pojma nemaju.Očekivati od istoričara i njegovih savetnika da znaju tako nešto, više je nego smešno. Misliš da znaju merke cevi? da li znaju gde su im azbesne cevke za pijaću vodu? misliš da ih to interesuje? ne interesuje ih, samo mlate praznu slamu i filozofiraju po kafanama.Istina je bolna i kad tad dođe po svoje.
Друже, не дај Боже да је то водоводна мрежа, више му дође канализациона инфраструктурна мрежа. Остало аминујем. Срдачан поздрав из Алексинац.
Samo neka oni nastave da izdaju dozvole da se u ulicama gde su sve kuce grade zgrade pa cemo camce da kupujemo uskoro.
Đaba SNS struka.
Znaci, da dovedemo nekoga iz drzava gde vladaju monsunske kise !
Ne valjaju gradjani, ne valjaju kise, samo si ti pametna i dobra !
Klima je kriva što se gradonačelnici stolica klima
@Milos, posto se mnogo busas u grudi, da ti ja objasnim. Ako si dobio papire tako sto si ih kupio, plativsi nekog gradjevinskog inspektora, pa svog coveka u Zavodu za urbanizam, to ne znaci da su legalni. Ako covek preko noci postane doktor nauka tako sto plati Aksentijevicu u Kg.diplomu,koji je danas uhapsen, da li je taj papir legalan???
Kupite si gumeni camci na naduvavanje. Eto vam trajno resenje.
Kad smo mi korisnici usluga Toplane Niš tražili promenu kalendara grejanja, nameštenica reče da ne može i negirala je klimatske promene! Ipak ih ima!!! napreDNO
Koje ludilooo!
Ne pravdas se, sestro!
Organizujes urbaniste, arhitekte, zadas im da RESE problem.
Ne sedis tu da se pravdas kako „niko kriv sto je vetar kriv“.
Ne pada kisa samo kod nas.
Moj komsija isekao svo drvece u dvoristu, unistio travnjak, poplocao kamenom i sad pun podrum vode.Tako je u celom gradu.Novograditelji sve pretvorili u beton.
Ako nema para uzmite od prihoda parking servisa,pauka i oka sokolovog! Oni su vam glavni izvor prihoda pa umesto da sirite kolektiv i dodajete stolove i stolice po kancelarijama,izmisljate radna mesta, za promenu uradite nesto dobro za grad i stanovnike ovog grada!
Resice grad problem… tipa nabavice gliser oko sokolovo da kaznjavaju automobile koje nosi poplava
Ako nista drugo barem je kisa oprala onaj nesnosan smrad koji se svakog leta cedi iz djubrarskih kamiona koje nikako da zamene. Nekad je bolje da djubre ne odnesu nego da ono pokretno leglo zaraze prodje ispred zgrade. Prozor ne mogu 3 dana da otvorim. Jadni oni komunalci….
Bravo za komentar ! Ti kamioni usmrdjuju ulice Nisa svako leto. Dokle vise ?!
Јесте чули/прочитали некад у животу за процену ризика и лоцирање критичних деоница?! Нисте очигледно, а вероватно нисте и за прихватне резервоаре (магацине на западу) за прихват вишка воде који количину дотицаја могу да оборе у односу на срачунату пропусну моћ постојећих инсталација! Аман то имали стари Римљани!!! Склоните се више политички подобни и дајте места струци у управљању фокусном сфером!
Aman be Zmaju, ti ovde odbrani disertaciju! Sve to što napisa, znamo i mi al nemamo pare, aman čoveče! Lako je tebi i sličnima da prodajete maglu!
Е да, чисто да не испадне да *урчим зато што радим за западна тржишта, али радим одавде и плаћам порез као и сви ви. За тај одбитак од кога се финансирају њихове (или ти њиове) плате, очекујем као држављнин ове земље да не живим као у камено доба. Ја не желим да се бавим тиме одакле ће они да си обезбедив паре, тој си њиово, ал очекујем да живим ко човек без шлауфи на сваку мало јачу кишу. Sköl 🙂
A zasto uopste „atmosferske“ vode kod nas moraju da idu u kanalizaciju? Te vode se u normalnim gradovima sprovode kanalima u reke. Kod nas haos sa ovim resetkama na kolovozima-vozis ko po kraterima. Ti se slivnicinu normalnim gradovima odavno pakuju ispod trotoara i bocno. Kasaba ostadosmo! Dzaba bilbordi i svetleci most, sve je to samo paprena sminka, a stvarne potrebe gradjana ne resavate.
Те „атмосферске“ воде су заправо атмосферске јер долазе одатле. Такође постоји и атмосферска (или кишна) а не фекална канализација. Проблем овде је системски комплексан, лоше пројектовано/изведено стање (у односу на све мреже), скоро никакво одржавање са општом друштвеном небригом (ђубре по улици, бацање влажних марамица у фекалну канализацију и сл.). Није топла вода за за оне који знају и могу.
Такође ниво прихватног дела сливника је у нивоу коловозне конструкције а не пакује се испод. И да иду бочно, потом у јаркове, пријемнике разних типова и сл. па потом у коначне реципијенте (потоци, реке, језера) али не пре да прођу третман отпадних вода што је прича за себе. За почетак, процена ризика и контрола штете би били сасвим задовољавајући критеријуми. Све се то зна, потребна је воља власти
„Nišlije“ su mogle da traže i nadju „trajno rešenje“ na prošlim izborima ! I „našle“ su ga ! „Posle… izbora – nema kajanjé“ !