Povećana maksimalna dozvoljena cena šećera i mleka u Srbiji

secer foto lj j
Najviša dozvoljena cena šećera i mleka povećana; ilustracija; foto: Lj. J.

Cene osnovnih namirnica i goriva biće ograničene do kraja septembra, odlučila je Vlada Srbije, ali je maksimalna dozvoljena cena šećera i mleka povećana za po 6 dinara. Tako će kilogram šećera koštati najviše 102,99 dinara, dok će litar mleka građani plaćati do 119,99 dinara.

Na sednici je usvojena i Uredba o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba, kojom je ograničena cena hleba od brašna T-500 i marža na ostale vrste te namirnice.

Maksimalna maloprodajna cena mleka od 2,8 odsto mlečne masti u pakovanju od jednog litra ne sme da prelazi 119,99 dinara, dok je dosadašnja cena iznosila 113,99 dinara.

Beli kristal šećer u svim pakovanjima neće smeti da košta više od 102,99 dinara po kilogramu, dok će maksimalna proizvođačka cena u pakovanjima od jednog, pet i deset kilograma biti 85,11 dinara po kilogramu, a za sva ostala pakovanja najviše 93,63.

Korekcija cene mleka i šećera bila je neophodna imajući u vidu da je došlo do rasta cena sirovina, što se neće odraziti na trgovce tim namirnicama, pošto su marže ostale na istom nivou, a kada je reč o potrošačima, povećanje cena neće značajno uticati na njihov standard. Veći problem bi u ovom trenutku bila nestašica, što bi se desilo kada bi se cene zadržale na nivou koji ne pokriva troškove poslovanja – objašnjavaju iz Vlade.

Kada je reč o derivatima nafte, Uredba kojom se ograničavaju cene Evro dizela i Evro premijuma BMB 95 takođe je produžena još 30 dana.

Iz Vlade kažu da su tu odluku doneli kako bi se tržište redovno snabdevalo derivatima nafte i kako bi se očuvao standard građana, kao i privredna stabilnost.

Ovu odluku vlada je donela imajući u vidu aktuelnu situaciju sa cenom sirove nafte na svetskom tržištu koja negativno utiče na makroekonomsku stabilnost u zemlji – piše u saopštenju.

Cena struje ostaje nepromenjena, ali je doneto više zaključaka u vezi sa tim, pa je Vlada JP Elektroprivredi Srbije preporučila da rezervno snabdevanje od 1. septembra do 19. novembra obavlja po ceni od 123,5 evra po megavat-satu, bez PDV-a.

Vlada je preporučila EPS-u da sa kupcima električne energije na komercijalnom tržištu ugovore o snabdevanju zaključuje po jedinstvenoj ceni od 95 evra po megavat-satu bez PDV-a za taj period. Usvojeni zaključak obezbeđuje nesmetano funkcionisanje privrednih subjekata u Republici Srbiji – navode iz Vlade.

EPS-u je preporučeno i da pravnim licima ponudi zaključenje ugovora o snabdevanju po jedinstvenoj ceni od 86,13 evra po megavat-satu.

Slični tekstovi

Komentari

16
  1. Da je ovo iole ozbiljna država, prvo bi ukinule ovo prevarantsko zaokruživanje cena na 99 para. Tan novac ne postoji niti vam mogu vratiti kusur, postoji samo na papiru. E, takva je i država, postoji samo na papiru.

    • @Alex : Koji li gu izglasaše ? Rade sami sebi o glavi a to još i ne vide !
      Ćuti, ćuti … može i gora da nam bude !
      Meni – ne ali njima – DA !

    • ako platis karticom onda moze 99.99

  2. Jel to beše ekonomski tigar?Samo napred(DNO)!!!

  3. Farsa ! Opet secera nece biti ! Dok se naivni obrnu- okrenu, dodjose izbori, pa sve zaborave i trce da ih glasaju !

    • Ima šecera mi smo proslog meseca kupili 90 kilograma u Tisu svake nedelje stize po jedna paleta i ona je sasvim dovoljna za taj deo grada.
      Mi smo inace uzeli za prihranu pcela i domace sokove i pekmeze 😀

      • A zašto ne kupujete veća pakovanja od 25 ili 50kg? Manja pakovanja su predviđena za domaćinstva a ne za te namene. I ja imam pčele pa ne kupujem na mala pakovanja.

  4. Ovde u Budvi je 0,95cent oko 112rsd

  5. Zasto se uvek u vestima (razumem sektaskim) provlaci informacija da je ogranicena cena goriva kada se menja svakog petka? Inace, ove njihove mere daju rezultate da tih proizvoda nema i cene stalno rastu. Dajte % poskupljenja u ovoj godini za proizvode koje „kontrolise“ tzv vlada

  6. Примећава се и напредак у цене – под жути било дупло јефтиније.

  7. Mozete da stavite koju god cenu zelite. Svejedno je jer ga nema… Oni nam se rugaju u lice…

  8. Secer u Minhenu 0,75 centi Mleko 0,90 centi. Sta se dogadja ovde? Ipak treba oporezovati ekstra profiterstvo.

  9. Nek objasne proizvodjaci i privredna komora kako je secer i mleko jeftiniji u Nemackoj a radna snaga skuplja.

    • U Sloveniji je ista priča. Kad su kod nas bile nestašice tamo je koštao 80 centi. Sad je kod nas skuplji nego u Sloveniji a samo ću reći Slovenija nema ni jednu fabriku šećera! Uvoze ga i košta manje nego kod nas gde je cena zaštićena. Uuu ala nas štite šećer skuplji, gorivo skuplje 50 dinara nego u CG jer sam se pre 2 dana vratio iz Šušnja. Ma bravo ti ga brao. Jel istina da ga u Kursumliji nema

    • Toliko si ih animirao svojim pitanjem, da sve trce da ti objasne ! Gde zivis, bre, burazeru, vidis da su Pink ,Heppy, Prva i B92 glasila ovih unistitelja Srbije i da ima da nas ubede da je januar mesec !

  10. Inače, to mleko za nas i našu decu sada se izgleda izvozi i pije u Saudijskoj Arabiji, a šećer majstor Kostić prodaje Germanima

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.