U susret Međunarodnom danu žena u nauci, koji se tradicionalno obeležava 11. februara, statistički podaci AFA mreže pokazuju da 25% žena radi u IT industriji, dok ima 40% inženjerki, te da trenutni podaci pokazuju da žene u Srbiji, iako imaju perkspektivu u nauci, okružene predrasudama odustaju od 11. do 14. godine.
Jana Urošević iz AFA mreže, koja podstiče i osnažuje devojke da pronađu svrhu u nauci, kaže da žene očekuje težak put, jer se često susreću sa predrasudama, stereotipima i diskrimanicijom prilikom zaposlenja u nauci i tehnologiji.
Na osnovu statističkih podataka reklo bi se da žene imaju perspektivu u nauci u Srbiji, ali paradoksalni podatak je da je 90% članova SANU-a čine muškarci. Postoji nekoliko razloga zbog kojih, još u najranijem detinjstvu, devojčice odustaju, pre svega jer nema ženskih uzora na koje mogu da se ugledaju, ali i predrasudama nametnuta ograničenja – kaže Jana.
Najučestalije predrasude zbog kojih devojčice još u najranijem detinjstvu odustanu od nauke, prema rečima Jane Urošević, su ugrožena shvatanja da su dečaci sposobniji i kreatnivniji.
Već sa 5 godina počinje da se razvija mišljenje da su dečaci nadareniji za matematiku i mahom devojčice počinju da veruju da je to stvarno tako. To je prva predrasuda sa kojom se one susreću. Potrebna je podrška, uzor, da budu uključene kako bi mogle da napreduju – rekla je Jana Urošević.
Prema podacima AFA mreže, 2019. godine doktoriralo je 57% žena više nego proteklih godina, o čemu govori i asistentkinja na Departmanu za računarske nauke niškog PMF-a Jelena Matejić, koja je rekla, da na njenom fakultetu ima više redovnih profesorki i asistentkinja nego pre 10 godina. Međutim, Jana Urošević napominje da žene u nauci i dalje za isti posao dobijaju 18% manju platu od muškaraca.
Menadžerka EU info kutka u Nišu Danije Vučić smatra da je, naročito 11. februara, potrebno ohrabriti i motivisati devojčice da od najranijeg detinjstva hrabrije biraju nauku, kao svoju profesiju, uprskos svim predrasudama sa kojima se susreću.
Istraživanje koje je sproveo Majkrosoft pokazalo je da devojke od nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike odustaju u periodu od 11. do 14. godine, te da 31% devojčica u najranijem, osnovnoškolskom, periodu smatra da profesija u nauci nije za njih, a da 61% devojaka u studentskim danima, konačno odustane od nauke.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
mi smo anđeosko društvo koje čuva na ulici ljude kojima je neophodna stručna pomoć u ustanovama zatvorenog tipa, a proteruje perspektivnu decu.
Ma to je glupost. Ubice vas vise feminizam.Odustajanje u periodu od 11-14 god. ma da bre, a one su sposobne u tim godinama da odlucuju o zivotu pred n
„Međutim, Jana Urošević napominje da žene u nauci i dalje za isti posao dobijaju 18% manju platu od muškaraca.“ Ajde novinari, trknite do 5-6 fakulteta i zatrazite da vidite platni spisak. Ako profesorke stvarno imaju manje plate od profesora, napisite prijavu ministarstvu pa neka oni to resavaju. Ali ako to nije tacno, brisite ovaj tekst.
Evo sve suze lijem
Ovo je laž da žene u nauci imaju manje plate u istom zvanju od svojih kolega. Trenutno u nauci ima više zaposlenih žena od muškaraca ali nikako nisu diskriminisane po osnovu nejednakih primanja. Ako i postoje neke razlike one su na osnovu diskriminišućih kategorija za istraživace u istom zvanju kakvih nema u drugim drzavnim sektorima i ovaj problem imaju svi. SANU je druga priča.
Miles žene nisu bile zastuplhenije u nauci, a pogotovu u vlasti pod tutorstvom Faraona.Treći mandat vlade po imenu vodi žena(?!), VEĆINA ministara u poslednjih 10 zlatnih godina su žene, mnogo je žena gradonacelnica po Srbiji,mnoge n.a. raznim visokim funkcijama.
Rezultati njihovog rada su ocigledni.NAJBOLJI odlaze, siromastvo, vaučeri za gladne, apsolutna korupcija, inflacija, smrtnost ogromna.
Zene i ne treba da budu jednake sa muskarcima, i ne znam ko je uopste predlozio to. Ima mali procenat zena koje su sposobnije od muskaraca ali u 90% slucaja ne. Ako vec traze neku jednakost neka idu one da brane kosovo ajde, mi cemo da kuvamo kuci…
U, vidim i do sad ste ga odbranili
Sram te bilo! Idi kuvaj rucak ajde, nemam sitno da ti dam za komentar.
Plate u nauci su generalno male, smešne bolje rečeno.
Ne treba generalizovati ovu pricu ! Od slucaja,do slucaja, od grada do grada, regiona,sve je to Srbija ! Zene Vojvodine su preduzimljive, nisu zavisne od stranaka, zajedno sa muskarcima se bore za bolje uslove zivota !
Neke, iako su intelektualci, robuju provinciji u kojoj su rodjene, zive i rade !
Zene i stanovnici Vojvodine dobijaju 100x vise para od nas sa juga vec 70 godina. lako je da budes preduzimljiv kad ima para. aj preduzimaj u ovoj bed
Koliko li nebuloza pročitah,glede ovog teksta a i komentara. Ili su mnogi nesrećno oženjeni ili su mnofe žene, supruge – nesrećno udate?Valjalo je mnogim /ženama/ „otvarati oči“ prilikom udaje i sagledati „životnog sapAtnika“ u globalu, u celini,100% ga izanalizirati, rastaviti na sastavne deliće i odlučiti ! Na žalost… mnogih a na moju radost – bio sam odabran ! Svim ženama srećan Zarezoja !