Sećanje na 24. mart – dan početka bombardovanja SR Jugoslavije

800x600 Sumatovacka
Šumatovačka ulica u kojoj je poginulo 15 civila (Foto: Komisija za procenu štete od agresije NATO alijanse NA Niš)

Na današnji dan 1999. godine u 19:45 počela je NATO agresija na tadašnju Jugoslaviju, a prve bombe pale su na Kosovo i Metohiju, zatim na Beograd, Niš, Novi Sad, Leskovac, Podgoricu, Sombor, Suboticu i Herceg Novi. U brojnim mestima na jugu Srbije danas će biti odata pošta nastradalima tokom bombardovanja koje je trajalo 78 dana tokom kojih su građani i na jugu Srbije dane i noći provodili u skloništima.

Jug Srbije je često bio meta bombi, a u Nišu su se sirene za početak ili kraj vazdušne opasnosti čule 258 puta, stanovnici su pod vazdušnom opasnošću bili puna 52 dana, dok su bombe grad razarale 29 dana i za sobom ostavile srušene mostove, škole, fabrike.

U tom periodu, prema evidenciji naučnog radnika i publiciste Novice Ranđelovića, na osnovu koje je izdao knjigu “Niš u ratnom plamenu” poginulo je 26 civila, teže je ranjeno njih 60, a lakše oko 200.

Uništena su brojna industrijska postrojenja, glavna gradska trafo-stanica i aerodrom, gađane su i kasarna „Stevan Sinđelić“ i civilni objekti poput obdaništa. Jedan od najtragičnijih datuma novije istorije Niša je 7. maj 1999. godine, dan kada su Šumatovačka ulica, autobuska stanica, Tvrđavska pijaca zasute kasetnim bombama koje su tada usmrtile 16 ljudi, među kojima je bila i 26-godišnja trudnica.

NATO je vazdušne napade počeo na vojne ciljeve, ali su se udari proširili i na privredne i civilne objekte. Vazdušni napadi su bez prekida trajali 78 dana, a tokom tog perioda teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve i manastiri. Ekonomski eksperti iz Grupe-17 procenili su štetu na oko 30 milijardi dolara.

Konačan broj žrtava zvanično nije saopšten, a procene se kreću između 1.200 i 2.500 poginulih i oko 5.000 ranjenih. Tokom operacije izvršeno je 2.300 vazdušnih udara po 995 objekata širom zemlje, a 1.150 borbenih aviona lansiralo je blizu 420.000 projektila ukupne mase 22.000 tona.

Napadi su prekinuti 10. juna, nakon potpisivanja sporazuma o povlačenju jugoslovenske vojske i policije sa Kosova i Metohije.

Slični tekstovi

Komentari

10
  1. Dragi sugradjani, jedan od najtuznijih perioda odrastanja i stradanja našeg naroda u novijoj istoriji.

  2. Kakvo bombardovanje, kakav 24. mart, molim vas?
    Svi znaju da Srbija nije bila u ratu, skoro svi Srbi su to prihvatili.
    Sve drugo je laz i propaganda mrskog spolnjeg neprijatelha i domaćih izdajnika.
    Ako je neko i ginuo na Paštriku i Košarama, to su neka tuđa deca, to NISU DECA POLITIČARA.
    Dabome.

  3. Jos jedan TRAĞIČAN primer u srpskoj istoriji. KOLIKO je vaźžno imati SPOSOBNOG I ODGOVORNOG POLITIČARA na čelu države a ne BILO KOGA.
    I dalje to dokazujemo, na sreću još uvek u miru.
    Hoce li se Srbi jednom opametiti, DOKLE više!!!!???

  4. i ovo će se večno pampiti jer je predsednik odlučio da implementira protiv ustavni sporazum

  5. … 24. Mart 1999. godine nije samo dan kad je pocelo bombardovanje. Tacno godinu dana ranije, 24. Marta 1998. formirana je Vlada zbog koje smo bombardovani, Vlada sastavljena od SPS-a, SRS-a i JUL-a. Medju njima bejahu Alaksandar. Vucic, T. Nikolic, V.Seselj, M.Gijkovic, J.Takabakovic, B.Karic, M.Beko, M.Bojic, Z.Krasic, D.Todorovic, Z. Baki Andjelkovic, B.Ivkivic, M.Marjanovic, G. Pop Lazic,..

  6. Ко опрости и заборави проклет био,није срБин.

  7. Tužan dan. Inače džabe smo trpeli bombe ako se evropski plan ostvari.

  8. pune kutije daju vam krila

  9. mi smo ove tamno bjele ‘taljane’prijavili u europu sta tamo rade pod cijem rukovotstvo sta imaju za cilj tu kako su napravili botove zasto pracaju tu novac itd znaju ih svi

  10. kad mogu tu kauri i drugi da odaju postovanje kriminalnom eu mileu to znaci eu uz ove mamine kruzejdere vodi specijalan rat protiv narodu

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.