
Protivzakonito produžavanje radnog odnosa profesorima, ukidanje studijskih programa bez znanja Ministarstva i nedostatak spiskova izdatih diploma – neke su od nezakonitosti koje je od početka ove godine prosvetna inspekcija utvrdila na šest fakulteta u Nišu. Da su ispoštovali naložene mere i otklonili nezakonitosti, Južnim vestima potvrdili su samo sa tri fakulteta, sa jednog su se žalili ministru na rešenje inspektora, dok sa ostalih ćute.
Na spisku niških fakulteta gde je prosvetna inspekcija ove godine naišla na nezakonitosti su Medicinski, Elektronski, Ekonomski, Prirodno-matematički, Fakultet zaštite na radu i Fakultet umetnosti.
Upravo na PMF-u bilo je i najviše stavki na spisku nezakonitosti, na osnovu zapisnika iz marta ove godine.
Inspektori su utvrdili da taj Fakultet nema Pravilnik o organizaciji i radu Studentskog parlamenta, da, između ostalog, ne unosi podatke o položenim ispitima u matične knjige i da ne zaključuje evidenciju izdatih diploma na kraju školske godine.
Fakultet ne razdvaja spiskove upisanih studenata za svaku školsku godinu. Fakultet nije uneo podatke o studentima za DAS u “ljubičastu knjigu”, od broja dosijea 186 do broja 288 ona nije popunjena. Fakultet nije uneo podatke o studentima za DAS u “crvenu knjigu“, od broja dosijea 289 do broja 536 ona nije popunjena – piše u izveštaju inspekcije.
Iz te visokoškolske ustanove kažu da su ispoštovali sve preventivne i mere za otklanjanje nezakonitosti. Dostavili su zapisnik sa kontrolnog inspekcijskog nadzora koji to pokazuje.
Četiri nezakonitosti koje su inspektori našli januara ove godine na Ekonomskom fakultetu uklonjene su pošto je i ta ustanova ispoštovala mere koje su naložili inspektori. To potvrđuju dokumentacijom iz Ministarstva, a potvrđuje i dekan Tadija Đukić, koji ističe da su to bile tehničke stvari.
Takođe, u sastav Saveta Fakulteta nezakonito je izabrana jedna profesorka, s obzirom na to da je njoj bio produžen radni odnos, a da Zakon o visokom obrazovanju kaže da nastavnik kome je radni odnos produžen ne može da bude izabran za člana Saveta. Pritom, Savet Medicinskog nema članove iz reda osnivača.
Matična knjiga studenata smera sanitarni-ekološki inženjer, školske 2018/2019. godine ne sadrži podatke o broju i datumu diplome za diplomirane studente. Evidencija izdatih diploma sa dodacima diploma za smer strukovna medicinska sestra od 2010/2011, ima nepopunjene rubrike, prazne stranice, polupunjene rubrike, a studentska služba na kraju školske godine ne zaključuje spisak izdatih diploma – naveli su inspektori.
Medicinski fakultet nema profesora emeritusa, lektora, višeg lektora, niti demonstratore, navedeno je u izveštaju.
Prema izveštaju koji datira iz marta ove godine, tri nezakonitosti uočene su na Elektronskom fakultetu. Jedna od njih je to što Fakultet nije zaključio ugovor o radu na određeno vreme sa profesorom starijim od 65 godina, već sporazum o produženju radnog odnosa.
Osim toga, ta ustanova vodi jednu matičnu knjigu studenata za sve studijske programe na masteru i nema evidenciju o izdatim diplomama na određenom obrascu. Ni Elektronski nema profesore emerituse.
Dekan Elektronskog fakulteta Dragan Mančić tvrdi da su utvrđene nepravilnosti uklonjene odmah i da je o tome obaveštena inspekcija.
Dostavljena im je i dokumentacija iz koje je vidljivo da su utvrđene nepravilnosti otklonjene. Ne možemo Vam dostaviti navedenu dokumentaciju, iz razloga jer sadrži podatke o ličnosti studenata – navodi Mančić.
Nezakonitosti su inspektori konstatovali i na Fakultetu zaštite na radu, u maju ove godine – Studentski parlament ima 24 umesto 25 članova, koliko treba da ih bude prema Statutu ustanove, a asistentu za predmet Energetski procesi i zaštita produžen je radni odnos na tri godine.
Sa licem izabranim u zvanje asistenta zaključuje se ugovor o radu na period od tri godine, sa mogućnošću produženja za još tri godine. Ugovor iz stava 7. ovog člana zaključuje organ poslovođenja visokoškolske ustanove – piše u Zakonu o visokom obrazovanju, na koji se pozivaju inspektori.
Dekan Srđan Glišović, nekoliko dana nakon objavljivanja teksta, potvrđuje da je prilikom nadzora 24. marta bilo nepravilnosti, ali ističe da je Fakultetu dodeljeno 87 od maksimalnih 100 poena i da je to odlična ocena, odnosno nizak nivo rizika. Tvrdi da je Fakultet postupio blagovremeno po zahtevima inspekcije i o tome obavestio nadležnu inspekciju.
Uprava Fakulteta je tada te navode demantovala, ali dokumentacija koju je sada Ministarstvo dostavilo to potvrđuje.
Međutim, predsednik Saveta Fakulteta Igor Aleksić kaže da je ta ustanova podnela primedbe i žalbu na rešenje inspektora ministru prosvete, kao drugostepenom organu.
Rešenje prosvetnog inspektora time nije pravnosnažno, jer Žalba Fakulteta odlaže izvršenje Rešenja prosvetnog inspektora. Odmah po dobijanju Rešenja ministra prosvete po žalbi Fakulteta, obavestićemo Južne vesti o ishodu ovog vanrednog inspekcijskog nadzora kao i eventualnim radnjama preduzetim tim povodom, kako čitaoci Vašeg portala ne bi bili uskraćeni za blagovremene i tačne informacije u vezi sa predmetnim inspekcijskim nadzorom.
Sa Medicinskog fakulteta Južnim vestima nisu odgovorili do objavljivanja teksta.
*Tekst je dopunjen nakon odgovora dekana Fakulteta zaštite na radu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bruka i sramota. Svaki kiosk ima ažurniju dokumentaciju od navedenih fakulteta. U ostalom nije potrebna evidencija kad su fakultete pretvorili u buvlju pijacu za diplome. Pojedine je teško zvati univerzitetskim profesorima jer osim formalnog zvanja po svemu ostalom su na nivou piljara da se ne uvrede prodavci voća i povrća.
Dobro, moramo da priznamo da nisu tako prisni kao u piljari. Meni kad vidi komsinica iz piljare sunce je ozari. Komsija, sta vam treba. Ozarena, a persira. Na fakultetu je mao drugacije, ne primecuju te.
Rektor je rak-rana !
Kome? Vama se Elektronskog? Jer nije vaš čovek?
@mbb – čiji je čovek??? ako sme da se zna? Jel naš??
Kome, vama sa elektronskog gde pola profesora ima Privatne firme. Na fakultet se pojavljuju samo kada moraju da obore nekog studenta ili na sednice veća da prigrabe projekat kako bi kraju meseca imali prihod od 200 000.najveća muka im je da li ce da putuju u južnu ili severnu Ameriku.
Nemaju bas pola profesora sa Elektronskog firme. I kad tako neko napise komentar, obicno se postide oni koji nemaju firme. Njima je vise muka da se pravdaju, da nemaju firme. A ovi sto imaju firme, njima ne pada na pamèt da objasnjavaju. Moze im se.
Šta će im spiskovi izdatih diploma one su na sigurnom, u državnim službama-institucijama itd. Cena se zna! Spiskovi partijskih članova su u arhivi sigurni.
@ČEDO MIRA- a jel ima neki krevet za polaganje??? koverte plave li su ili roze? Kako molim vas, to su Državni fakulteti, tamo nema korupcije, naročito na Pravnom, Ekonomskom, Medicinskom i Mašinskom.
Mož’ te da pljujete i nalazite mânu kome god hoćete… medju svim prof dr sci ima i pametnih , zlatnih ljudi /auuuu… pogreših/, koji imaju svoje JA i integritet. Problem je što ne modjete do njih , jer svako ima svog doktora ili lekara .
Ovo su vec stari dogadjaji. Na PMF-u mobing , samovolja , pretnje , nezakonito napredovanje nesvrsenih studenata bliskih rukovodstvu , krsenje zakona na vise nivoa , netransparentni ugovori za obezbedjenje , neke agencije za pravne savete itd.
Svaki fakultet ima neke svoje specificne probleme, ali vecina fakulteta ocigledno ima neke identicne.
Cute ??? Ko vele, clanovi smo sns-a, kakve inspekcije,kakvi bakraci, kakve prijave, Zakoni… Ne moze nam niko nista, dzaba ste radili svoj posao ! Kad sledeci put dodjete, smejacemo vam se u lice ! Ozakonjena hajducija !
Na Elektronskom fakultetu ih je valjda neki profesor tužio, zato što nisu hteli da mu produže radni odnos, a imao je sve što je potrebno za produženje. Valjda se nešto i tužili za taj radni odnos. Produžili su mu ga posle tog sudskog spora. E sad, da li se to zove „sporazum o produženju radnog odnosa“, pa verovatno čim ovde tako piše.
Prica o produzenju radnog odnosa je tu da bi se najurili oni koji smetaju a ostavili podobni i poslusni. Pre desetak godina su rekli da uslove ne ispunjavaju jedan akademik i jedan redovni profesor sa Elektronskog koji ima preko 150 radova na SCI lisiti a istovremeno su dali produzenje vanrednom profesoru sa Ekonomskog koji ima 1 (jedan jedini) rad na SCI listi. Dzonijev cirkus…
Prvu trijažu vrše Elektronci, pa tek onda na Univerzitetu. Akademik, na žalost, ni kod jednih ni kod drugih nije mogao da prođe. To što su posle svi pričali da im je žao, to je folklor. Umesto da se diče Akademikom jedva su čekali da ga se otarase.
Elektronski, pa nešto nije ispravno. Gde to može? Oni tačno znaju šta se na Univerziteti radi, prate svaki korak, analiziraju, i oni da prave iste greške. Nije to moguće. Mora da je prosvetna inspekcija nešto tu pogrešila.
Sigma mu dodje ko istureno odeljenje EF. Tu je Vlada iz senke. Oni mu na neki nacin dodju ko mirotvorci, cas sa jednima cas sa drugima.
A zapošljavanje sinova, kumova i ostalih rodjaka po babinoj liniji im nisu zamerili i našli kao nepravilnost, sramota. To su im verovatno oprostili ili možda omogućili i podržali, a možda su i oni zaposlili nekog rodjaka na fakultetu ili tek treba.
Na Elektronskom bar toga nema.
Ako Meraklije mogu da skandiraju „UPRAVA NAPOLJE“ mogu i studenti (i poneki profesori) da skandiraju „REKTOR NAPOLJE“
Bilo bi čudo da institut za majku i dete radi kako treba. Tamo treba policija a ne inspekcija. No dobro…
Pravni je užas
Da, zbog odnosa koji imaju prema studentima, pojedini profesori, ne mogu da popune ni kvotu za budzet. U Beogradu se prijavilo za prijemni preko 1000, a u Nisu oko 230 buducih studenata!
Kad su nam profesori neobrazovani.
Čast izuzecima
U moru nepotizma na fakultetima jedina dva fakulteta gde nema nepotizma i javašluka su Medicinski i Stomatolośki fakultet. Tamo je uprava uvela red i jasna pravila se znaju tako da je korupcija i nepotizam svedeno na minimum. Takoreći toga tamo nema. Pričam vam iskreno iz prve ruke jer sam na medicinskom provela 6 godina.
Kad bi sada znali da li si ironicna, bilo bi dobro. Ovi minusevi ulazuju na ironiju.
Komentar Kaće Kostić,ako je ironičan,onda je u redu.Ali medicinski fakultet je leglo nepotizma i poznato je kako deca pojedinih lekara i profesora“polažu“,bez
znanja samo upisivanje ocena,što sam i bio prisutan.A o prebacivanju studenta koji nije položio prijemni na med.fak,već na stomatološkom,a dekanica ga ubaci na medicinski je za zatvor.Pogledajte prezimena mladih lekara,naslednici tata i mam
Zasto su ovoliko dana na tapetu drzavni fakulteti(a tako malo komentara )umesto da se povede rasprava o tome koji rang moze da ima diploma privatnog fakulteta u odnosu na drzavni fakultet.
Na privatne fakultete ne smeju ni da udju. A tek u institute, tu je javašluk.