Međunarodni festival folklora koji će 16. put biti održan u Nišu od nedelje, 16. jula do četvrtka, 20. jula na „Letnjoj pozornici“ u Tvrđavi, okupiće studente i članove folklornih ansambala iz 8 zemalja Evrope i sveta. Organizatori najavljuju i koreodramu o 700 godina manastira Gračanice, ali i naučne skupove o očuvanju kulturne baštine.
Festival će početi defileom učesnika Obrenovićevom ulicom u nedelju od 19 sati, dok će svečano biti otvoren na Letnjoj pozornici u 20:30, kada će se folklorni ansambli iz Češke, Čilea, Grčke, Nemačke, Turske, Kolumbije i Srbije predstaviti niškoj publici, najavljuju iz Studentskog kulturnog centra, koji i organizuje festival.
U ponedeljak će u 21 sat, u okviru festivala biti održan koncert profesionalnog Ansambla “Venac”, koji će izvesti etno koreodramu koju su specijalno napravili povodom obeležavanja 700 godina manastira Gračanice. To je nešto relativno novo u Srbiji i nije mnogo gradova imalo prilike da vidi – rekli su iz SKC-a.
Pored koreodrame ansambla sa Kosova i Metohije u Nišu, u ponedeljak će, prema rečima organizatora, učesnici festivala nastupiti i u Vladičinom Hanu, Beloj Palanci i Sokobanji.
Sa gradovima u okruženju Niša ćemo u ponedeljak, utorak i sredu organizovati po 3 koncerta svake večeri, gde će ovi ansambli gostovati, a neki plan je da svakom gradu predstavimo po 3 različita ansambla dnevno. Praktično u okviru našeg festivala za 5 dana trajanja biće organizovano 12 koncerata, koji će počinjati u 20:30 svake večeri – rekli su organizatori.
U utorak, 18. jula u 12 sati u Univerzitetu u Nišu će biti organizovana tribina “Nacionalno kulturno nasleđe – obrazac komunikacije”, dok će od 20:30 u Ražnju nastupiti ansambli iz Kolumbije, Grčke, kao i KUD “Sava Jeremić”.
U Vladičinom Hanu predstaviće se sastavi iz Čilea, Nemačke, Češke i KUD “Branislav Nušić”, dok će u Beloj Palanci koncerte imati folkloraši iz Poljske, Turske i KUD “Remezijana”.
Smatramo da je zaštita kulturne baštine i kulturnog nasleđa bitna za svaku zemlju, zbog čega smo od prošle godine počeli da organizujemo i naučne skupove sa učesnicima festivala, kako bi nam ti učesnici ispričali kako su oni zaštitili svoju kulturnu baštinu, a istovremeno da i mi njima ispričamo kako se to radi kod nas. Razmena priča o folkloru i kulturnoj baštini je ono najbolje što ostaje posle festivala – rekli su iz SKC-a.
U sredu, pretposlednjeg dana festivala, u Knjaževcu će od 20:30 nastupiti Čileanci, Česi, Nemci i KUD “Kolo”, u Vladičinom Hanu Poljaci, Turci i KUD “Branislav Nušić”, dok će u Beloj Palanci imati prilike da vide nastupe Kolumbijaca, Grka i KUD “Remezijana”.
Poslednje festivalsko veče će početi defileom učesnika Obrenovićevom ulicom u 19 sati, dok će zajedničkim nastupom svih ansambala na Letnjoj pozornici u Tvrđavi od 20:30 festival biti završen.
Iz SKC-a napominju da će ulaz na festivalski prostor biti besplatan, kao i toda će na otvaranju i zatvaranju festivala prisustovati ljudi iz niškog Nurdora, kojima će posetioci moći da doniraju novac za unapređenje kvaliteta lečenja dece obolele od raka.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0