Muzej voštanih figura i zoološki vrt u Jagodini, Dino park u Svilajncu, Petrovoradin, Palić i Avalski toranj – neke su od lokacija koje niški osnovci i srednjoškolci najčešće obilaze u sklopu školskih ekskurzija i izleta, dok su za nastavu u prirodi školama omiljeni Zlatibor i Kopaonik. Tek ponegde pojavljuju se lokaliteti na jugu – Đavolja varoš, Muzej Toplice, Prolom Banja, Prohor Pčinjski, manastiri Poganovo i Sukovo, Vranjska Banja i Sokobanja.
Obilazaka spomenika Ćele-kula i spomen-parka Bubanj, kao i izleta do raznih lokacija u gradu, rado se prisećaju Nišlije koje su iz đačkih klupa izašle pre nekoliko decenija.
Posebno mesto u mom sećanju zauzima Divljana i tamošnja nastava u prirodi. Trajalo je desetak dana, učili smo, družili se, zbližavali i socijalizovali jer smo bili baš mali, između prvog i četvrtog razreda. Sad je mnogo drugačije. Čini mi se da mnoga deca ne znaju da “ispred nosa” imaju blago – priča Nišlijka.
Zaista, na listama lokacija za ekskurzije, izlete i nastavu u prirodi ove godine, koje su objavljene u sklopu tendera niških osnovnih i srednjih škola, gotovo da nema znamenitosti na jugu Srbije.
Među izuzecima je Osnovna škola “Dositej Obradović”, koja učenike četvrtog razreda vodi u Pirot i u obilazak manastira Temska, kao i OŠ “Sveti Sava”, koja je takođe kao jednu od lokacija za đake drugog razreda izabrala Pirot.
Ta škola vodiće i “petake” u Đavolju varoš, Prolom Banju i u obilazak Muzeja Toplica, a “sedmake” u Vranje i u manastir Prohor Pčinjski.
Pirot i manastire Poganovo i Sukovo odabrala je i škola “Dušan Radović”, dok OŠ “Kralj Petar Prvi” predškolce vodi u Vranjsku Banju. Sokobanja je, tradicionalno, na listi skoro svih niških osnovnih škola.
Prema podacima sa Portala javnih nabavki, mnoge niške škole odlučuju da nastavu u prirodi obavljaju na Kopaoniku ili Zlatiboru, a tek neke biraju Divčibare, Goč i Brzeće. U dokumentaciji nema mnogo detalja, već je uglavnom istaknuto da će biti boravka u hotelu sa diskotekom.
Deca obilaze i zoološki vrt u Jagodini, kao i tamošnji Muzej voštanih figura, a tu su i Dino park i Prirodnjački centar u Svilajncu. Neizostavna je i Sokobanja.
Niš – Beograd – Niš relacija je za koju se opredeljuju mnoge osnovne škole, a ono što deca u Beogradu obilaze, prema zvaničnim podacima, jesu Avalski toranj, Hram Svetog Save, Kalemegdan i Muzej Nikole Tesle.
Istočna Srbija neizostavna je kada je reč o ekskurzijama, pa se na spiskovima često pojavljuju Zaječar, Negotin, Bor, Kladovo i Golubac, gde đaci obilaze Mokranjčevu kuću i muzej, zaječarski Narodni muzej, nalazište Felix Romuliana i drugo.
Deca idu i u Trstenik, Čačak, Višegrad, Sjenicu, Orašac, Prijepolje, Bukovičku Banju, Oplenac, Topolu, Kruševac, Kragujevac, Sombor, Novi Sad, Valjevo, Tršić, Sremske Karlovce, Topolu, a posećuju Petrovoradin, Karađorđev konak, Šumarice, rodno mesto Vuka Karadžića, Šargansku osmicu, Resavsku pećinu, crkvu Lazaricu, Brankovinu i drugo.
Budimpešta – Bratislava – Prag – Beč – nije više toliko aktuelna tura za đačke ekskurzije.
Učenici Umetničke škole u Nišu trebalo bi da posete Lido di Jesolo, Padovu, Veronu i Veneciju. Elektrotehnička škola “Nikola Tesla” bira relaciju Niš – Krf – Guvija – Meteori – Paralija – Solun – Niš.
Đaci Medicinske škole “Dr Miodrag Lazić” imaće priliku da posete Lido di Jesolo, Veronu, Bolonju i Veneciju, a učenici Gimnazije “Stevan Sremac” Veronu, Pizu, Firencu, San Marino, Bolonju i Veneciju.
Niš – Lido di Jesolo – Verona – Montekatini – Piza – Firenca – Montekatini – Bolonja – Lido di Jesolo – Venecija – Lido di Jesolo – Niš – to je izabrala Gimnazija “Bora Stanković”, dok su iz Gimnazije “Svetozar Marković” samo naveli Severnu Italiju kao destinaciju.
Za ekskurzije, izlete i nastavu u prirodi niške osnovne i srednje škole izdvajaju od 2,5 do 32 miliona dinara.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Zasto nema vauceri za decu i zasto deca placaju pdv uciteljicama dzeparac? 1300 dinara dnevno po detetu za posao za koji su placeni?
i ja licno te dnevnice uciteljima smatram diskutabilnim, a iz razloga sto pouzdano znam da su neretko animatori, koje angazuju tur.agencije nosioci posla u smislu brige o deci i organizaciji aktivnosti za vreme trajanja rekreativne dece tj skole u prirodi npr. Dakle, mi roditelji, placamo cenu te rekreativne nastave izmedju ostalog i time sto placamo dnevnicu uciteljici i dnevnicu animatoru.
Tako je! Najbolje da vi, roditelji idete sa decom i animatorima.
Oprostite, učitelji nisu plaćeni da bi vodili decu na ekskurziju, već da bi ih učili. Mogu Vam reći i da je 1300 dinara solidan iznos, u mnogim školama dnevnica iznosi nekoliko stotina dinara po đaku. A svakome ko veruje da su to velike pare od srca želim da oseti kako je to voditi na putovanje dvadesetoro tinejdžera koji ga doživljavaju kao priliku da rade sve ono što ne smeju pred roditeljima.
@b.r
Ako mislite da je posao ucitelja samo da uce decu, zasto pristajete da vodite decu na ekskurzije/skole u prirodi? Hocete da kazete da na sve pristajete samo ako vas neko dobro plati? I nije ovde stvar roditelji vs ucitelji, nego sto vasim pristajanjem vi saljete takvu poruku, da za dzeparac pristajete na sve.
Druga je stvar visina plate i da li je ona adekvatna za vas odgovoran posao.
@Zoki
Ja nisam učitelj, mada to nije naročito važno. Ograničen broj znakova u komentaru nije mi dopustio opširniji odgovor na Vaš prvi komentar, koji me je podsetio na staru, dobro poznatu mantru o „dobro plaćenim prosvetarima koji malo rade, a samo se nešto bune“, kojom se roditeljii vrlo efikasno okreću protiv prosvetara, umesto da u njima vide saveznike i kojom se zamagljuju istinski problemi.
Zlatibor i Kopaonik.. znači samo urbano urbano!
Tim nastavnicima nikad nije dosta! Em po 4 meseca ne rade a kad rade, rade po sat dnevno, em se obogate od tih ekskurzija i rekreativnih, da ne pominjem osmi mart i slicno. Pa dokle vise! Zatvorite skole, raspustite bandu! Neka ih roditelji sami uce i obrazuju!
„Muzej voštanih figura “ je najdostupniji u … Skupštini Srbije ! Svi se uvoštili k’o da su Ramzes III ! Rističević , Atlagić , Čale I , pevač Dačič „Jedinstveni“ i /za/ostali , k’o i narod !
Da se organizuju roditelji i u inat skoli i tim uciteljicama i nastavnicama da vode decu sami na ekskurziju i rekreativnu i da pokazu da moze daleko jeftinije! Pa stvarno nema smisla vise…
Razradjena sema prosvetano- turisaticke mafije se nasatavlja i tako decenijama. Sta ce roditelji, da bi ispunili zelje deci, placaju nerealne cene. Pocese svake druge godine da se menjaju Kopaonik i Zlatibor,pa u krug !
Dnevnice treba da placa poslodavac.