Vojna svečanost povodom Dana 63. padobranske brigade i Dana vojnih padobranaca održana je na vojnom aerodromu „Narednik-pilot Mihajlo Petrović“ u Nišu, a obeležavaju se u spomen na 14. oktobar 1944. godine, kada je u vojnoj bazi kraj Barija u Italiji formiran Prvi padobranski bataljon Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije.
Pred svečanim strojem pripadnika jedinice, pročitane su čestitke, sumirani su rezultati rada u prethodnom periodu i najistaknutijim pojedincima uručene nagrade i pohvale.
Padobranci 63. padobranske brigade su u prethodnom periodu uspešno realizovali sve dodeljene zadatke, pokazavši pritom vrhunsku obučenost, visok moral, posvećenost i profesionalizam, i time potvrdili da ova brigada s pravom uživa status elitne jedinice Vojske Srbije. Pripadnici 63. padobranske brigade obeležili su danas i krsnu slavu – Pokrov Presvete Bogorodice, koja se u ovoj jedinici proslavlja od 2002. godine – kažu u Vojsci Srbije.
Svečanost je završena polaganjem venaca kraj spomen-obeležja poginulim pripadnicima brigade i skokom padobranaca koji su nosili zastave Republike Srbije, Vojske Srbije i 63. padobranske brigade.
Skupu su prisustvovali predstavnici Generalštaba i jedinica Vojske Srbije, raniji komandanti brigade, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, organa lokalne samouprave, Ministarstva unutrašnjih poslova, udruženja veterana i institucija sa kojima jedinica sarađuje.
Prvi padobranski bataljon koji je formiran u vojnoj bazi kraj Barija, u Italiji, osnovan je 14. oktobra 1944, baš na dan kada je Niš oslobođen od fašizma. Iako se vojna padobranska tradicija u Srbiji baštini od predratnih godina, osnivanje bataljona uz pomoć savezničkih snaga, uzima se i za datum koji naslednica 63. padobranska brigada slavi kao svoj rođendan.
Padobranci 63. brigade i danas su najelitnija formacija srpske vojske, a na vojnim vežbama sa drugim državama često pokazuju svoje bravure u veranju, borbenom spasavanju i traganju, noćnim skokovima.
Na niškom vojnom aerodromu formirana je i spomen soba 63. padobranske brigade, koju su padobranci oformili 1995. godine kako bi sačuvali sećanje na njene pripadnike.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Komunisti NEMAJU krsnu slavu !!!
U kom svetu li ti živiš, druže?
ništa od slave ! a zašto nije pozvan Vrhovni komandant!? da uveliča slavlje pa ako treba i da skoči padobranom _ da vidi narod!
Ti si interesantniji za posmatranje….
14. OKTOBAR 1944. dan navodnog oslobodjenja Niša u drugom ratu se više ne slavi , ono Koča Popović na belom konju ujahao u varoš …
Ustvari datum i dogadaj su izmislili komunacisti da se ne bi slavio Dan oslobodjenja Niša u prvom svetsko ratu 12. oktobar .
To ovaj GLUPI Alex NE ZNA !!! Imao keca sa postoljem iz istorije, samo se GLUPERDE pale na askere.
Šta smo sve izmislili. Da krsnu slavu imaju ustanove, vojne jedinice,škole…Šta mi sve radimo
Dal ti znaš šta je Slava uopšte i čemu služi… Kako je nastao običaj? Važno si ostavio komentar pa si sav srećan
Em imaju slavu em je to kao nesto bitno.
Skocila tri padobranca, na Bubnju bio vojni orkestar, 20ak vojnika, jedan civil i tri clana novinarske ekipe, ostali su verovatno bili za slavskim stolom
Ovaj ispod zna čemu služi slava pa je sav srećan. Da, to je pagansko sujeverje pomešano sa pravoslavnim praznoverjem. Sramno je da vojska slavi.
@Kompanija na komšiju
evo ja znam…to je ono cega se odreknes(kao i boga, vere, morala, posta…) kad su komunisti na vlasti i sto ti smeta da napravis karijeru, a sta slavis po nekoliko puta kada je to „in“ i fancy. odjednom slave tvoji roditelji, firma, opstina…
sinonimi su „krstaca na retrovizoru“, „ljubim ruke, oce“…
Neka mi neko objasni šta predstavlja g.Krstić „Jona“.u gradu i koji čin imao i dali je on zvanični predstavnik svih nas padobranaca.
@DRAGOSLAV : Ni on , jadnik, nema pojma šta predstavlja akamoli vi i mi koji ga znamo ! Na žalost , nije on jedini od mnogih u Nišu koji ne znaju ko su i šta su !
Možda @Petar SNS zna … jer su isti /mo/mentalni sklop.
Mnogi koji ovde pišu komentare, ne znaju ko su ,,padobranci“ pa bolje i da ne pišu komentare. Kao rođena nišlijka, ponosna sam na to sto je brigada stacionirana baš ovde. Padobranci su ponos Srbije i šire…
Ko su padobranci, objasni nam, rođena.
Kad popis kaže da polovina stanovništva nije rođena u Nišu onda nije ni čudno ovakvo lupanje gluposti.14.Oktobar je dan vojnih padobranaca bio i ostao.I za vreme komunista,socijalista,delom demokrata koji su rasformirali i zabranili obeležavanje pa do ovih danas.Dakle 14.oktobar kao dan jedinice nema veze ni sa oslobađanjem Niša ni sa ovima ni sa onima.Ja sam ponosan sto sam njen penzioner
Sve je ovde pogresno instrumentalizovano. Prvo, slavi se slava. to je verski cin i pretpostavimo da u svakoj jedinici ima i vernika i ateista i agnostika, pa smatram da je proslava slave nametanje necije volje vecini.
Drugo, proslavlja se datum iz drugog rata a dogadjaj se desio u stranoj zemlji.
Trece, aerodrom nosi ime nekog oficira za koga niko nije cuo i td i td.