Napuštene seoske kuće parovima i samohranim roditeljima, država opet subvencioniše

Selo foto V Milic
1,2 miliona dinara maksimalna pojedinačna subvencija; Ilustracija; Foto: JV/V. Milić

Samohrani roditelji, bračni parovi i vanbračni partneri koji žele da žive na selu, a nisu vlasnici nijedne nekretnine, i ove godine će moći da se prijave na konkurs Ministarstva za brigu o selu, kako bi dobili novac za kupovinu napuštenih seoskih kuća. Za to je izdvojeno ukupno 500 miliona dinara. Mogu konkurisati i punoletni pojedinci mlađi od 45 godina, koji nisu u bračnoj ili vanbračnj zajednici, niti su samohrani roditelji.

Vlada Srbije je na 101. sednici, na predlog Ministarstva, usvojila Uredbu koja se odnosi na dodelu bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom. Kako je istaknuto, ideja je da se u selima poveća broj stanovnika i stopa nataliteta, a smanji prosečna starost, kao i da se u ruralnim područjima unapredi privreda.

Procenjena tržišna vrednost kuće sa okućnicom ne može biti veća od 1,2 miliona dinara, pa je to ujedno maksimalni iznos koji parovi ili pojedinci mogu dobiti.

Neki od uslova za prijavu su da kandidati nisu u krvnom srodstvu sa prodavcem kuće koju žele da kupe, da nisu osuđivani i da protiv njih nije pokrenut postupak, kao i da nisu vlasnici ili suvlasnici nepokretnosti, osim poljoprivrednog zemljišta.

Podnosioci prijave koji poseduju poljoprivredno zemljište u svojini/susvojini mogu konkurisati za dodelu bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom koja se nalazi u nekom od naseljenih mesta na teritoriji jedinice lokalne samouprave na kojoj poseduju poljoprivredno zemljište, odnosno njoj susednoj jedinici lokalne samouprave – piše u Uredbi.

Neće moći da se prijave oni koji su u postupku odobravanja kredita, subvencija ili bespovratnih sredstava za kupovinu nekretnina, oni koji imaju neplaćene poreze i doprinose, niti oni koji nisu državljani Republike Srbije.

Što se tiče same kuće, ona mora da ispunjava osnovne uslove za život i stanovanje, da se ne nalazi u nekom gradu ili prigradskom naselju, da u blizini ima javnu službu poput škole ili ambulante i da bude upisana u katastar, a ni kuća ni okućnica ne smeju imati nerešene imovinsko-pravne odnose.

Oni koji kupe kuću na selu neće moći da je prodaju makar narednih deset godina, naglašavaju iz Ministarstva. Rok za prijavu, kako je istaknuto, biće do utroška novca izdvojenog za te namene, a najkasnije do 1. novembra 2023.

Za program je neophodno da se najpre prijave i lokalne samouprave, a njima treba da se obrate građani koji su zainteresovani da žive u napuštenim kućama.

Kuće su do sada dobijale i mlade porodice sa juga Srbije. Detaljnije informacije o uslovima i samoj prijavi nalaze se u Uredbi.

Sam konkurs, kako je istaknuto, biće raspisan nakon stupanja Uredbe na snagu i biće objavljen u najmanje jednom dnevnom listu koji ima pokrivenost na teritoriji cele Srbije, kao i na zvaničnom sajtu Ministarstva za brigu o selu.

Slični tekstovi

Komentari

4
  1. To što su napuštene ne znači da nisu ničije.

  2. Jalova politika nesposobnih, zarad lične promocije i interesa. Umesto pospešivanje razvoja agrara /država ima instrumente, vrlo efikasne/, i time pomagati seljaka, odnosno stvarati klimu za njegovo opstajanje i ostajanje na selu, država se bavi trivijalnim rešenjima, nudeći smeštaj. Koliko neozbiljnosti !?

  3. Kako mozemo da se prijavimo na konkurs i sta je potrbno od papira?vec nekih 20 godina zivimo privatno sa sada maloletnom decom samo ja radim a supruga je kuci i brine o deci jedva ponekad sakupimo novac da platimo kiriju zato bi smo hteli da konkurisemo za kucu na selu za koju nebismo morali da razmisljamo svakog meseca dalicemo moci ili ne da platimo kiriju.

  4. trazimo kucu za mladi bracni par dali bi mogli da nam pomognete nemamo gde da idemo nemamo kucu

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.