Maturant Gimnazije „Bora Stanković“ u Vranju Bogdan Dimić osvojio je treće mesto na državnom takmičenju iz psihologije, nagrade osvaja i na literarnim konkursima, član je UNICEF-a, volonter Crvenog krsta i bori se protiv diskriminacije onih koji imaju mentalne probleme. Sebe u budućnosti vidi kao psihologa ili sociologa.
Mladi Vranjanac iza sebe već ima istraživački rad iz oblasti psihologije, čija je tema “Tipovi ličnosti i muzičke preferencije”. Upravo sa tim radom osvojio je treće mesto na državnom takmičenju iz psihologije.
Trudi se da svoje znanje iz te društvene nauke primenjuje u praksi i pomaže svojim vršnjacima.
Mladi imaju tendenciju da se upoređuju, postoje različiti problemi u odrastanju i svako se na neki način susreće sa diskriminacijom. Voleo bih da ljude malo više osvestim o tome kako se oseća osoba koja je diskriminisana i koji su načini da se izborimo protiv diskriminacije. Svoj rad fokusiram na celo biće čoveka i na to kome mladi da se obrate za pomoć ako im je potrebna – kaže Bogdan.
“Gladan” novih znanja, pored onih koji stiče u školi, učestvovao je na brojnim radionicama o mentalnom zdravlju. Veruje u razgovor kao put do rešenja problema i navodi da mladi u pubertetu, koji često imaju nepoverenje prema svima, uvek mogu da se požale njemu i njegovim vršnjacima.
Na takmičenju mu je pomogla mentorka i njegova profesorka psihologije u Gimnaziji Svetlana Veličković Momčilović, a u školi imaju i “kutiju poverenja”, u koju đaci mogu da anonimno ubacuju papire sa prijavom nasilja ili nekog drugog problema.
Bogdan kaže da je upravo u Gimnaziji zavoleo psihologiju, ali da ga je oduvek zanimalo kako funkcioniše ljudski mozak, na koji način čovek razmišlja i kako pomoći ljudima u teškim situacijama.
Već godinama se bavi aktivizmom i volontiranjem, tragajući za rešenjima društvenih i ekoloških problema, ali i za odgovorima na pitanja o zbivanjima u duši mladih ljudi, suočenih sa usamljenošću, otuđenjem i različitim vrstama strahova.
Njegova interesovanja usmerena su i ka zaštiti životne sredine.
Treba da živimo u simbiozi i pomažemo planeti Zemlji, kako bi ona pomagala nama. Smatram da je to primarna stvar koju svi treba da imaju u svojim interesovanjima. Bez prirode i životne sredine ne možemo da funkcionišemo – ističe Bogdan.
Smatra da je svest o značaju ekologije i mentalnog zdravlja znatno prisutnija nego ranije, ali da i dalje postoje uverenja da čovek koji pati od neke mentalne teškoće “nije normalan”.
Sprema se da upiše psihologiju ili sociologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Iz vranjske Gimnazije kažu da se Bogdan već godinama bori protiv stigmatizacije mentalnog zdravlja i za promene u oblasti ljudskih prava. Vodio je različite projekte, razvio veštine javnog nastupa u Evropskoj školi debate i povezao se sa mladim aktivistima iz celog sveta.
Bogdan Dimić je primer kako se sa verom u snagu svojih ideja, reči i dela postepeno sazreva, pronalazi i gradi put koji se ukršta sa mnoštvom puteva mladih kolega širom sveta u težnji kvalitetnijem odnosu sveta i pojedinca, zdravijoj budućnosti, ali i sigurnijoj sadašnjosti – ističu iz škole.
Ove godine on je učestvovao i u radu Kopaonik biznis foruma, u panelu “Youth calls to action”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0