Zbog toga što otvaranje rudnika olova, cinka i bakra u selu Karamanica kod Bosilegrada, kako kažu iz ekološkog udruženja „Eko Surdulica“, predstavlja ozbiljnu pretnju po površinske i podzemne vode, kao i zaštićene vrste koje žive u ovom ekosistemu, ali zdravlje ljudi jer se tom vodom snabdeva bugarski grad Ćustendil i okolna sela, u Sofiji će u petak, 14. juna, biti održan protest ekoloških udruženja.
Iz surduličkog udruženja pozivaju sve građane da podrže protest bugarskih udruženja koji nosi naziv „Kažite zbogom reci Dragovištici i reci Strumi!“, jer, kako ističe Daniela Mihajlović, predsednica „Eko Surdulica“, ovo nije samo problem Bugarske, već i Srbije.
Podseća da je 2022. godine ovaj rudnik zatvoren nakon pritisaka ekoloških aktivista, a upravo zbog toga što otpadne vode iz rudnika zagađuju potoke na teritoriji bosilegradske opštine i jer nije imao potrebne dozvole za rad. Kako je za ponovno otvaranje neophodna Studija uticaja na životnu sredinu, predstavnici rudnika su je naručili, a javnu raspravu o njoj su, tvrdi Mihajlovićeva, održali u tajnosti.
Kaže da ta studija, koju je izradio Rudarsko-geološki fakultet Univerziteta u Beogradu, pokazuje da će otvaranje rudnika značajno narušiti kvalitet vode i zemljišta u ovom regionu.
Posebno je zabrinjavajuće što će toksični elementi kao što su olovo, cink i bakar biti ispuštani u okolinu, što će imati dugoročne posledice na zdravlje stanovništva i ekosistem – ističe Mihajlovićeva.
Ističe i da postoji sporazum između Srbije i Bugarske o sprečavanju izgradnje novih rudnika i mini hidroelektrana na teritoriji Srbije, kako bi se izbeglo dodatno zagađenje voda koje teku ka Bugarskoj.
Naš zahtev je da se ovaj sporazum poštuje i da se hitno obustavi projekat otvaranja rudnika u mestima Podvirovi i Popovici u selu Karamanica kod Bosilegrada – kaže predsednica ekološkog udruženja „Eko Surdulica“.
Objašnjava da je sada na potezu i bugarsko Ministarstvo za zaštitu životne sredine, ispred kojeg će se i održati protest sutra.
Pozivamo sve građane, ekološke aktiviste i medije da nam se pridruže na protestu i podrže našu borbu za očuvanje životne sredine i zdravlja svih nas. Zajedno možemo sprečiti ekološku katastrofu i osigurati bolju budućnost za naredne generacije – poručuje Mihajlovićeva.
Podseća da bi otvaranje rudnika zagadilo reku Dragovištice, koja se koristi kao pijaća voda u Ćustendilu i okolnim selima, ali i za navodnjavanje u Bosilegradskim selima.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Prosli izbori, sada vam nista ne vredi. Glasali ste za SNS 95%. Sta ste trazili to ste dobili. Uzivajte.
Pa što nek se otvori,pa narod je u Bosilegradu rekao ,zaokružio!
Ziveo sns i rudnik…licno predsednik za kog ste glasali ima da ga otvori
Nema vise ekoloskih protesta u opstinama gde je pobedio SNS. Glasali ste za njih oni neka vam stite vodu i zemlju! Nece vise niko da vam dodje u pomoc, ono sto ste zakuvali sami cete da kusate!