Već pet godina đaci niške Osnovne škole „Sveti Sava“ prognoziraju vremenske prilike, beleže brzinu vetra, vlažnost vazduha i temperaturu i to uz pomoć meteorološke stanice koja u sebi ima mikrobit – džepni računar na kojem se može programirati. Ovim projektom svrstali su se u najbolje primere dobre prakse u osnovnim školama koje su svoj rad predstavile na upravo završenom Sajmu obrazovanja i nastavnih sredstava u Beogradu.
Sve je, kako objašnjava profesorka fizike Jasmina Kokot, počelo projektom „Škole za 21. vek“ koji za cilj ima razvoj kritičkog mišljenja, a u kojem su učestvovali nastavnici koji predaju različite predmete – srpski jezik, engleski jezik, fiziku, matematiku, biologiju, informatiku i računarstvo, tehniku i tehnologiju i likovnu kulturu.
Učili smo o mikrobitu i ideja je bila da ga uključimo u nastavu. Tada smo osmislili da to bude meteorološka stanica, ali ne ona sa klasičnim instrumentima. U njoj se meri sve ono što smo zajedno sa đacima isprogramirali u mikrobitu – temperatura, vlažnost vazduha, brzine vreme količina padavina, potresi i slične stvari – objašnjava nastavnica Kokot.
Nakon tog programiranja, za koje nastavnica kaže da je jako jednostavno i lako đacima da shvate, zajedno su napravili samu stanicu od drveta.
Mikrobit je zanimljiv po tome što on ne koristi klasičan programerski jezik, koji nekoj deci nije jasan. On funkcioniše pomoću „blokova“ koji se slažu poput slagalica. Tako se on može isprogramirati da daje muziku, da napravimo reklamu svetleću, da merimo brzinu – objašnjava Kokot.
Kaže da su na projektu prvo radili osmaci, a sada su uključeni i učenici sedmog i osmog razreda, dok je plan da se uključi i šesti.
Stanica stoji u školi u atrijumu, a tu je i pano na kojem se beleže podaci.
Imamo đake koje su zadužena da mere vrednosti, imamo i panoe sa listom podataka. Sada je zanimljivo što im prognoza postoji i na telefonu, pa onda upoređuju te podatke sa merenjima – objašnjava nastavnica fizike.
Stanica je prilika i da đaci savladavaju gradivo iz različitih predmeta – mogu da dobijene podatke beleže u eksel tabele, a zatim ih prikazuju dijagramom.
Posmatranje prirodnih pojavaa je deci veoma zanimljivo i predstavlja dobru temu za debate na časovima fizike i biologije, kao i za razmišljanje: zbog čega je trenutna vremenska situacija drugačija u odnosu na prethodne godine, kakav vazduh u Nišu dišemo, da li i mi sami možemo doprineti manjem zagađenju vazduha, kako nedostatak padavina utiče na školski vrt…
I ono što je važno, napominje nastavnica Kokot, jeste da su kroz različine aktivnosti učenici podstaknuti na kreativno mišljenje, rešavanje problema i kritičko razmišljanje.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0