Bojkot naš nasušni

Autor
Danijel Dašić

Dugogodišnji regionalni predstavnik USAID u Nišu.Aktivista Nacionalne koalicije za decentralizaciju.

Priča počinje na sledeći način. Parlamentarni izbori koji bi trebalo da se održe 24. aprila su pomereni na 5. jun. Ti izbori su takođe otkazani, a novi datum izbora nije utvrđen. Kasnije su četiri najveće partije postigle dogovor da se sastanu 31. avgusta, gde su odredili kao datum izbora 11. decembar. Pre izbora je raspušten parlament, a vlada je podnela ostavku, kako bi se formirala prelazna tehnička vlada koja dobija mandat da obezbedi legitimitet izbornog procesa. Sve je ovo deo sveobuhvatnog dogovora da bi se sprečio bojkot i obezbedilo učešće opozicije na predstojećim parlamentarnim izborima.

Taj dogovor podrazumeva formiranje tehničke vlade minimum 100 dana pre najavljenih izbora i da u njoj poziciju ministra unutrašnjih poslova preuzima opozicija. Tehnička vlada dobija sva ovlašćenja da pročisti birački spisak, promeni izborni zakon, kako bi se sprečile manipulacije i obezbedilo lakše glasanje građana u dijaspori.

Dobija takođe ovlašćenja da obezbedi i nepristrasno i balansirano izveštavanje medija o aktivnostima svih učesnika u političkom životu, bili oni pozicija ili opozicija. Tehnička vlada formira novo telo zaduženo da prati izveštavanje medija za vreme izbornog procesa. To telo ima ravnopravan broj članova vlasti i opozicije. Najveća opoziciona partija postavlja urednika Informativne redakcije javnog servisa.

Da li vam ovo zvuči poznato? Još bitnije pitanje je, da li vam ovo zvuči prihvatljivo? Kao neka demokratska procedura, koja će ne samo sada, već i u budućnosti sprečiti da bilo koja partija zloupotrebi vlast da zarobi državu i koristi je kao taoca i paravan za kriminalne radnje. Ako vam sve ovo zvuči poznato, to je zato što se sve ovo desilo. 2016. godine. U Makedoniji.

To je taj „Makedonski scenario“, najveća „noćna mora“ našeg predsednika, i zove se „dogovor iz Pržina“. Taj dogovor je omogućio Makedoniji da izađe iz duboke političke krize, koja je nastala kao posledica osmogodišnje autokratske vladavine (zvuči poznato?) Nikole Gruevskog.

Šta bi bilo u Srbiji kad bi uveli slično pravilo? Da se sto dana pre izbora raspusti parlament i uspostavi kontrola nad medijima i izbornim sistemom? Svaki put kad se to zapitate, barem jednog lokalnog moćnika oblije hladan znoj, jednom ministru procuri nos, a predsednik dobije aritmiju. Kako kaže jedna izreka, svaki političar prvo grabi vlast i novac, a zadnje pušta vlast i dušu. Pa nisu se oni toliko borili za vlast da bi je tako lako prepustili.

Zato je #bojkot postao najbolja alatka i univerzalni ključ kojim će se „razmontirati“ kako ova, tako i sve buduće vlasti koje ne poštuju svog poslodavca – građane i građanke ove države. Kad je ponuda na izbornom meniju takva da se bira između lošeg i goreg, tada takođe #bojkot. I predsednik je obećao da će promeniti većinu funkcionera koji su sad na vlasti. Zato što su nestručni, neodgovorni i bahati. Hvala ti predsedniče što si konačno progledao i video koliko kriminalaca i bahatih funkcionera imaš oko sebe. Ili je to samo ogledalo?

Bilo bi sve to super, još samo da ti poverujemo da ćeš stvarno pročistiti SNS. Ne zato što ti je u proseku samo jedna od deset izjava istinita, nego što stvarno, ko o čemu, baba o uštipcima, a ti o čišćenju SNS-a. Duže zamajavaš Srbiju sa tim najavama čistki i reformama, nego sa šarenom lažom o plati od 500 evra.

Opcija #bojkot je i jedan vid odrastanja građana i građanki Srbije, koji konačno dižu svoj glas protiv života u državi koja odgovara samo korumpiranim i lažljivim političarima. Kao što je Makedoncima njihov #bojkot doneo smenu diktatora i državu u kojoj se lažljivi i korumpirani mnogo lakše skidaju sa vlasti, tako će i nama #bojkot doneti razmontiravanje partokratije. Korak po korak.

Korak po korak i ne moramo više samo da zamišljamo državu u kojoj se vrši provera svih diploma i ostalih zvanja, političara i funkcionera. Gde lažni doktori i diplomci bivaju smenjeni i moraju da vrate sve plate koje su primili na osnovu kupljenih diploma. Državu u kojoj znate da vam je ministar iskusan profesionalac iz oblasti za koju je zadužen. Da li vam ovaj scenario zvuči prihvatljivo? Ako da, onda postoji velika šansa da će jednog dana biti stvarnost. Jer je ovo drugi i ključni korak koji sledi nakon bojkota. I zove se #lustracija.

Šta birate? Ćuti da ne bude gore, ili digni glas da bude bolje. Da li pametniji i dalje treba da popušta?

Mislite o tome. Jer je sve #stvarizbora. Pa i #bojkot. Možda sada i više nego ikada ranije.

Komentari

6
  1. Е, зато што ми не можемо постићи оно што је и Македонија могла, црно нам се пише! И зато – БОЈКОТ!

  2. Razlika između Makedonije i Srbije je ta što su Makedonci prilično ravnomerno podeljeni između VMRO i Socijaldemokrata, pa je dogovor bio neminovan i razrešio je pat poziciju.
    U Srbiji, nažalost, nema pat pozicije. SNS stabilno ide preko 50% i uprkos korupciji i aferama mnogo je, iznutra, stabilniji od opozicije. Bojkot onih koji ne prelaze 15% zajedno je izraz nemoći tih stranaka i jačanje AV-a.

    • Димке, свему треба придодати и „недорађен“ народ са свешћу на нивоу бабуна! То може слободно да кажемо, јер ни ти ни ја ни у каквој странци нисмо и не очекујемо никакве гласове (поготову не бабунске)!

    • To što se napisali Danijel i žuta kompanija ne mogu da razumeju. Ne ide im u glavu. Misle da su bogom dani da budu na vlasti. Ne vide da osim najobrazovanijih niko drugi neće za njih da glasa. Ne shvataju da su elitistička grupa stanaka koja deluje patetično. Ne osvajanja se vlast željom da se bude na vlasti. Treba biti uspešni političar da bi se osvojila vlast. Oni to nisu.

  3. Teško nama

  4. Актуелна власт је добила изборе по законима и под условима које је прописала предходна власт – зато што је обећала онима који БРОЈЕ ГЛАСОВЕ и објављују резултате да ће ОДРАДИТИ задате задатке.
    На окупираним територијама резултати избора се знају на дан расписивања избора – коме то није јасно – кашће му се само,кад одрасте.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.