Gluvi i nagluvi ljudi u Srbiji često se osećaju kao stranci u sopstvenoj državi.
Borba osoba sa oštećenjem sluha za poboljšanje uslova života je teška i podrazumeva brojne prepreke koje u Srbiji postoje decenijama.
Okupljeni oko inicijative Gluvi Srbije kažu da je jedan od najvećih problema to što osoba ne može da komunicira, niti da obavlja svakodnevne aktivnosti uz pomoć tumača.
A državi i Savezu gluvih i nagluvih Srbije zameraju da ne rade dovoljno na poboljšanju.
„Osećam da sam stranac u sopstvenoj državi“, kaže Marko Milosavljević za BBC na srpskom koji je došao iz Kruševca u Beograd na protest inicijative Gluvi Srbije.
Gluvoća se tretira kao 70 odsto telesnog oštećenja, što je ograničavajući faktor za dobijanje nekih važnih vrsta pomoći od države.
„Otuda i veliko nezadovoljstvo“, kaže za BBC na srpskom Julijana Lekić, sudski tumač za gluve i nagluve, koja je jedan od organizatora protesta.
Lekić kaže da ovaj problem ne datira od aktuelne vlasti, već je ga je ona samo nasledila i dodaje da se ništa nije promenilo već 20 godina
Protest je održan ispred prostorija Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, a okupljeni su dobili obećanje generalnog sekretara Radoja Kujića da će podnesti ostavku.
Lekić se kao predstavnica okupljenih sastala sa Biljanom Barošević, pomoćnicom ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Milenkom Nikićem, savetnikom ministra.
„Kujović je dao obećanje da će 9. juna otići sa mesta sekretara“, kaže Julijana za BBC na srpskom.
Ukoliko sekretar ne održi reč, okupljeni su najavili novi protest.
Na sastanku je odlučeno da se oformi radna grupa koja će se baviti zahtevima i u čiji rad će aktivno biti uključeni i predstavnici inicijative Gluvi Srbije.
„Treba da odredimo ko će to raditi. Pozdravljamo ovaj potez, jer od nečega se mora početi“, kaže Lekić.
„Do sada se nije dešavalo da svi predstavnici saveza mogu da kažu sve šta misle. Ovo je novi model rada po kojem će se ubuduće raditi“, tvrdi pomoćnica ministra Barošević.
Predstavnici inicijative napisali su prigovor u 15 tačaka.
Ovo su neke od stavki koje su preuzete iz pisane primedbe na rad Saveza
Izraz predstavlja vizuelni način sporazumevanja gluvih i nagluvih osoba, standardizovanim znacima ruku i prstiju, sa ili bez mimike, sa sopstvenom gramatikom i sintaksom, pomoću koga se prenose misli, predstave, namere i pojmovi.
U Srbiji, prema podacima Saveza gluvih i nagluvih Srbije, ima oko 70.000 osoba kojima je prvi jezik – srpski znakovni jezik.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0