Kineski predsednik Si Đinping opisao je ruskog kolegu Vladimira Putina kao „najboljeg prijatelja“ tokom trodnevne posete Moskvi, čija je tema trgovina i jačanje veza između dve zemlje.
Poseta je usledila nakon što su Kina i SAD započele oštri trgovinski rat.
Rusija je odlučila da prebaci pažnju na istok nakon što su se veze za Zapadom pokvarile zbog konflikta u Ukrajini.
Dve strane su potpisale niz trgovinskih dogovora, a Si Đinping je poklonio dve pande Moskovskom zoološkom vrtu.
Kineski predsednik je stigao u posetu u sredu i na prvoj pres konferenciji izjavio je da je razvio „duboko lično prijateljstvo“ sa ruskim predsednikom.
„U prethodnih šest godina sreli smo se 30 puta. Rusija je zemlja koju sam posetio najviše puta, a predsednik Putin je moj najbolji prijatelj i kolega“, rekao je Đinping.
Putin je nastavio s pohvalama, rekavši da je „zadovoljan što su kinesko-ruski odnosi dosegli do sada neviđen nivo. U pitanju je globalno partnerstvo i strateška saradnja.“
Savez između dve zemlje intenzivirao se nakon što su vlasti u Moskvi i Pekingu osetile da se Evropa, a pogotovo Amerika, ponašaju neprijateljski.
Odnosi Moskve i Zapada su se pokvarili kada su Rusiji uvedene sankcije zbog umešanosti u konflikt u Ukrajini pre pet godina. Putin je postao predmet kritika kada je pomogao Asadovom režimu u Siriji 2015.
Dve zemlje se nalaze u sred trgovinskog rata sa Zapadom, gde obe strane naizmenično uvode nove takse, a svi pregovori da se reši problem su propali.
Kako se obe zemlje osećaju da ih je Zapad odbacio, Rusija i Kina su se zbližile i pojačale i vojnu i privrednu saradnju, kažu posmatrači.
Rezultat ovog partnerstva je povećanje obima trgovine, koji je porastao za 25 odsto u 2018 i dosegao rekordnu cifru od 108 milijardi dolara, tvrde izvori iz Kremlja.
Koji su dogovori postignuti?
Tokom posete kineskog predsednika Moskvi, obe strane su se obavezale da će produbiti vojnu i ekonomsku saradnju u budućnosti.
Među trgovinskim sporazumima koji su potpisani izdvaja se onaj koji je sklopila ruska telekomunikaciona kompanija MTS sa kontroverznim kineskim tehnološkim gigantom Huavei o razvoju 5G mreže u Rusiji.
Vašington tvrdi da Huavej predstavlja rizik za nacionalnu bezbednost i američkim kompanijama je zabranjeno da sarađuju s ovom kineskom kompanijom.
Američka zabrana saradnje s kompanijom Huavej ugroziće njene aktivnosti u Evropi, Australiji i u Japanu.
Poseta nije bila isključivo posvećena odbrani i trgovinskim pregovorima, Kina je primenila panda diplomatiju.
Tokom posete Moskovskom zoološkom vrtu, kineski predsednik je otkrio javnosti dve pande, koje su stigle u Rusiju u aprilu, koje će biti podsetnik na ovu posetu.
Nakom prijema u Kremlju i posete teatru Boljšoj u sredu, Si Đinping danas putuje u Sankt Petersburg na Ekonomski forum.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0