
Pre trideset godina, oni su bili obavezni aksesoar svakog uspešnog biznismena. Međutim, danas su pejdžeri u Japanu zvonili poslednji put.
Poslednji servis za pejdžere u ovoj zemlji, Tokio Telemesedž, prestao je sa radom u utorak.
Ostalo je manje od 1500 pretplatnika, od kojih su većina zdravstveni radnici.
Navodi se da je poslednji privatni korisnik bio Ken Fuđikura, koji je zadržao pejdžer, jer njegova osamdesetogodišnja majka najviše voli da ga kontaktira tim putem.
„S obzirom da samo moja majka zna broj pejdžera, znao sam da je ( kad se pejdžer oglasi) moja mama“, rekao za sajt Nikan-Spa. „Sa telefonom, nisam siguran da li je nešto hitno.“
U nedelju, pogrebna firma u Tokiju postavila je šator blizu železničke stanice, kako bi ljudi mogli da polože cveće i odaju počast za kraj pokeberua, odnosno džepnog zvona.
Fotografija pejdžera je pokazivala poruku „1141064″, koja predstavlja kod japanskog pejdžera za – „volimo te“.
Kreirani tokom 1950-tih i 1960-tih, pejdžeri su postali najpopularniji tokom 1980-tih. Do 1996. godine, kompanija Tokio Telemesedž je imala 1,2 miliona pretplatnika, uz 10 miliona pretplatnika širom zemlje, prenosi novinska agencija Kjodo.
Bili su popularni među radnicima, kao i među srednjoškolcima koji su koristili numerički kod da razmenjuju poruke. Ali ubrzo nakon što su dostigli vrhunac, stigli su mobilni telefoni, označavajući kraj jedne ere.
U Velikoj Britaniji, Nacionalna zdravstvena služba još uvek koristi 130.000 pejdžera – većinom zahvaljujući stabilnom signalu u bolnicama – ali će i oni biti ukinuti do 2021.
Iako je Japan mesto gde su nastali tehnološki giganati kao što su Nintendo, Panasonik i Soni, stare tehnološke navike sporo izumiru u ovoj zemlji.
BBC je 2015. godine preneo da su faks mašine i kasete sa trakom tamo još uobičajene, dok je prošle godine jedan od ministara u vladi priznao da nikada nije koristio računar.
Ovaj političar, Jošitaka Sakurada, bio je ministar za sajber bezbednost u to vreme.
„Otkako sam napunio 25 godina i postao nezavistan, počeo sam da izdajem instrukcije zaposlenima i sekretarima“, rekao je on. „Nikada u životu nisam koristio kompjuter“.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0