Dronovi za velike dubine i interkontinentalne balističke rakete predstavljene su javnosti na vojnoj paradi povodom 70 godina komunističke vladavine u Kini.
Prema podacima Ministarstva odbrane, na paradi je učestvovalo oko 15.000 pripadnika i pripadnica oružanih snaga, predstavljeno je 580 primeraka vojne opreme, dok je nebo nadletalo 160 aviona.
Velike vojne parade su gotovo tradicija u ovoj zemlji.
Ali stručnjaci navode da je ovogodišnja parada oslikala želju Kine za modernizacijom.
„Pre 20 godina su na ovakvim paradama vojnici nosili rusko ili ukrajinsko oružje – sada je sve napravljeno u Kini“, izjavio je za BBC novinar lista Jane’s Defence Weekly Džon Gruvat.
„Tehnološki napredak Kine je nesporan.“
Ratovanje se poslednjih godina sve više zasniva na informacijama – više na mrežama, nego na sistemima.
To se moglo primetiti na paradi u Pekingu, kaže Džonatan Markus, BBC dopisnik u oblasti odbrane.
Cilj današnje parade bio je, između ostalog, pokazivanje snage Americi.
„Moramo da budemo svesni kineske želje za teritorijalnom povezanošću – kako se mnoge zemlje, poput Japana i država u Južnom kineskom moru smataraju američkim savezncima“, kaže Gruvat.
U srži svega se nalazi strategija poznata kao „odbijanje nepristupačnih područja“.
Naš dopisnik kaže da su dobar primer za to DF-26 balističke rakete za koje se veruje da, ako se ispale sa neke tačke u zemlji, mogu da pogode glavne predstavnike američke vojne moći – njihove nosače aviona.
Na paradi je predstavljen i novi model DF-41 – za koji kineski analitičari tvrde da može da pogodi bilo koju tačku na Zemlji.
Kina zna da je ona sada jedina protivteža prema kojoj se Amerika upravlja i obnavlja vojne kapacitete i sposobnosti, nakon što je decenijama bila usredsređena na kontrapobunjeničke operacije u oblastima poput Avganistana i Iraka.
Kina odgovara tako što proširuje jedinice, arsenal i domet.
Sve fotografije su zaštićene autorskim pravima
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0