
Skuplji parking, besplatan javni prevoz, manje obuka u auto školama – iz gradske uprave Skoplja odlučili su da odu korak dalje.
Umesto da, kao Beograd, Zagreb i Sarajevo, građanima daju preporuke šta da čine da bi izbegli zagađenje vazduha, u Skoplju su doneli konkretne mere.
Uporedite kako se susedi bore sa otrovnim česticama u vazduhu na Balkanu.
Grad Skoplje uveo je besplatan prevoz u gradskom saobraćaju i udvostručio cene parkinga, u sklopu hitnih mera za smanjenje enormnog zagađenja vazduha.
Apelovali su na zaposlene u gradskoj upravi da na posao dolaze autobusima gradskog prevoza.
Hitne mere su preduzete nakon što su gradske vlasti dobile obaveštenje Ministarstva za životnu sredinu da su, dva dana uzastopno na dve merne stanice u Skoplju, registrovane količine otrovnih PM 10 čestica bile iznad propisanih 175 mikrograma po metru kubnom.
Skopsko gradsko javno komunalno preduzeće je zaduženo da nastavi intenzivno čišćenje gradskih ulica i bulevara u nadležnosti Grada Skoplja, a to je preporučeno i gradskim opštinama.
Gradske vlasti su, da bi se smanjilo zagađenje, navodi se, prekinule sve građevinske aktivnosti na gradilištima u njihovoj nadležnosti i pozvale čelnike svih gradskih opština da učine isto.
Obaveštenje o preporukama za stanovništvo grada Zagreba stiglo je iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
Građanima Zagreba se preporučuje:
Gradske vlasti Sarajeva građanima preporučuju i da nose maske preko lica, ne otvaraju prozore i ne koriste automobile.
Lokalna Vlada je proglasila „uzbunu“ zbog zagađenja vazduha i pozvala građane da ne izlaze napolje osim u hitnim slučajevima.
https://www.facebook.com/vladakantonasarajevo/posts/804153490008129
Sarajevske vlasti smanjile su i cene karata za gradsku žičaru koja vodi do obližnje planine Trebević, jer su mnogi otišli na popularna skijališta kako bi izbegli zagađenje.
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ izdao je preporuke građanima povodom zagađenja vazduha u gradovima u Srbiji.
Te preporuke se posebno odnose na jutarnje i večernje sate.
Istovremeno, u saopštenju na sajtu ove ustanove navodi se da Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje Srbije apeluju da nema potrebe za panikom, već ukazuju na značaj primene navedenih mera zaštite u uslovima aerozagađenja.
Kada je u pitanju zdrava populacija, preporučuje se da se u danima sa povećanim stepenom zagađenja fizička aktivnost ne obavlja na otvorenom prostoru.
Nivo zagađenja vazduha u gradovima i opštinama u Srbiji moguće proveriti je i preko mobilne aplikacije AirCare, objavila je prošle godine inicijativa Ne davimo Beograd.
„Naš osnovni cilj je da građani i građanke Srbije mogu sami da provere stanje kvaliteta vazduha u svojim zajednicama i da reaguju na alarmatno stanje zagađenosti“, rekao je za BBC na srpskom Vlada Radojčić, aktivista inicijative Ne davimo Beograd.
Aplikacija AirCare preuzima i prikazuje podatke sa više od 65 mernih stanica širom Srbije.
Ovaj softver napravio je aktivista i programer Gorjan Jovanovski iz Makedonije. Makedonska verzija aplikacije preuzeta je više od 100.000 puta čim se pojavila.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0