Klimatske promene: Da li će nam telefoni, baterije i elektronika trajati duže


E-waste

Getty Images
Pravila će važiti za niz proizvoda

Uskoro bismo mogli da se oprostimo od „kulture bacanja“ i navike da proizvode kupujemo, koristimo kratko i onda odbacimo.

Evropska unija bi uskoro mogla da uvede nova pravila za proizvodnju i popravku niza stvari – od mobilnih telefona, preko elektronike, do baterija i pakovanja.

Ova pravila bi trebalo da osiguraju da proizvodi duže traju, ali i da ih je moguće popraviti ukoliko dođe do kvara.

To bi u praksi značilo da će vaš telefon trajati duže i da će se lakše popravljati – pogotovo ukoliko je potrebno da se na njemu zameni ekran ili baterija.

Ove promene su deo svetskog pokreta nazvanog Pravo na popravku (Right to Repair), a trebalo bi da budu deo mera Evropske komisije.

Moguće je da će isti standardi važiti i van Evropske unije jer proizvođačima možda neće biti isplativo da proizvode modele slabijeg kvaliteta za druga tržišta.

U oktobru prošle godine, Evropska unija je usvojila mere obavezujući proizvođače da kućne aparate prave tako da traju duže. Oni su u obavezi da rezervne delove za mašine menjaju narednih deset godina.

Ova pravila stupaju na snagu 2021. godine i važe za rasvetu, mašine za pranje veša i suđa i frižidere.

Nove mere trebalo bi da prošire spisak proizvoda za koje će važiti ista ili slična pravila.

„Ambiciozni predlog“

To je sve deo plana koji jedna zelena grupa naziva najambicioznijim i najsveobuhvatnijim predlogom za smanjenje uticaja stvari iz svakodnevne upotrebe na klimu i životnu okolinu.

Cilj je da proizvodi koji ne zagađuju životnu okolinu postanu uobičajeni.

Mobile phone manufacturing

AFP
Cilj EU je da podstrekne proizvođače da proizvode kvalitetnije stvari

To bi, na primer, moglo da znači da proizvođači koriste šrafove, a ne lepak, ukoliko žele da nešto spoje.

Pravila bi trebalo i da stanu na put takozvane „prerane zastarelosti“ – prakse da proizvođači namerno prave stvari slabijeg kvaliteta kako bi građani morali da kupuju nove modele.

„Ova strategija je jedinstvena prilika da promenimo način na koji proizvodimo, koristimo i bacamo naše proizvode tako da budu pogodni za ljude i planetu“, navode iz Evropskog biroa za životnu okolinu (EEB).

Oni apeluju na evropske političare da njihov plan počnu da primenjuju u praksi.

Reciklirani materijal

Evropska unija takođe želi da smanji količinu bacanja hrane, ukine prevelika pakovanja i smanji zagađenje mikroplastikom.

Druge preporuke, koje se nalaze u predlozima poznatim kao Cirkularni ekonomski akcioni plan, glase:

  • povećati reciklirane stvari u proizvodima
  • smanjiti uticaj proizvoda na klimu i životnu okolinu
  • pružiti podsticaj za nov način korišćenja proizvoda – da proizvođači zadrže vlasništvo nad proizvodom, ali i odgovornost za njegov kvalitet (poput automobila na lizing)

Ideja je naterati proizvođače da stvari prave tako da se ne kvare i to tako što će morati da plate račun popravke ili zamene.

Nova pravila idu korak dalje od prethodnih, čiji je cilj bio da obezbede popravku „belih proizvoda“, poput frižidera i mašina za veš.

Međutim, Iz EEB-a ističe da bi pravila trebalo da idu još dalje, time što će umanjiti nivo otpada u industriji i postaviti ciljeve za smanjenje upotrebe resursa širom Evrope.

Inače, ton kojim je dokument napisan je prilično zelen.

„Postoji samo jedna planeta Zemlja, a do 2050. godine svet će konzumirati toliko stvari kao da ih je tri“, reči su kojima počinje tekst.

„Mnogi proizvodi se prebrzo pokvare, ne možete ih ponovo koristiti, popraviti ili reciklirati, a mnogi su napravljeni samo za jednu upotrebu“.

Primenu svih mera prvo će morati da odobre zemlje članice Evropske unije, kao i poslanici Evropskog parlamenta.


Pratite nas na Fejsbuku i
. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.