Lekari u Italiji se nalaze u prvim linijama borbe protiv korona virusa i kažu da moraju da biraju kojim pacijentima će da spašavaju živote.
U Italiji dnevno umiru stotine ljudi, a u bolnicama nema dovoljno kreveta za sve pacijente koji pristižu – što je presedan za mirnodopsko vreme.
„Ako osoba starosti između 80 i 95 godina ima ozbiljne probleme sa disajnim organima, malo je verovatno da ćete kao lekar nastaviti sa lečenjem“, kaže Kristijan Salaroli, šef odeljena intenzivne nege u bolnici u Bergamu, u Lombardiji na severu Italije.
„To je strašno, ali je istina. Nismo u situaciji da pokušamo da pravimo ono što bi ste nazvali čudima“, dodao je on.
Zašto lekari u Italiji moraju da odlučuju o životu ili smrti pacijenata?
U Italiji je od korona virusa do sada zaraženo 59.138 osoba, a umrlo je 5.476.
Posle Kine, ova zemlja je najteže pogođena zarazom.
Italija ima drugo prosečno najstarije stanovništvo na svetu posle Japana, pokazuju podaci Ujedinjenih nacija.
A to znači da je veliki broj ljudi u opasnosti da se ozbiljno razboli.
Ranije ovog meseca, Italijansko udruženje anesteziologa preporučilo je lekarima koji pacijenti bi trebalo da dobiju krevete u bolnicama na odeljenjima intenzivne nege.
Lekarima i medicinskom osoblju je savetovano da naprave „teške izbore“ i skoncentrišu se na pacijente koji imaju veće šanse za brži oporavak.
„Udruženje ne savetuje da se jedna grupa pacijenata tretira drugačije od druge. Naprotiv, vanredne okolnosti primoravaju lekare da pažnju usmere ka lečenju onih koji mogu da imaju najveću korist“, navodi se u saopštenju te organizacije.
Na odeljenjima intenzivne nege u italijanskim bolnicama ima ukupno 5.200 kreveta, ali u zimskim mesecima je veliki broj zauzet zbog pacijenata koji inače imaju probleme sa disajnim organima.
U oblastima na severu – Lombardiji i Venetu – ima samo 1.800 kreveta u privatnim i državnim bolnicama.
Doktor Stefano Manjone, koji radi u bolnici u Lombardiji, rekao je za BBC da je ispunjenost kapaciteta blizu maksimuma.
„Situacija se pogoršava iz dana u dan, zato što smo blizu maksimuma kapaciteta i to na svim odeljenjima“, istakao je on.
On je dodao da u Lombardiji zdravstveni radnici više nemaju resurse.
„Ponestaje nam resursa, u ljudstvu i tehnologiji. Čekamo da nam stigne oprema“, kazao je Manjone.
Opisuje situaciju kao „cunami“ kojem je izložen njegov tim saradnika, a oprema za pacijente sa problemima u disanju ovom trenutku je „zlata vredna.“
„Sve je više slučajeva i svi su tu iz istog razloga. A pozitivni rezultati testova samo se gomilaju. Odjednom nam je hitan prijem u kolapsu“, objasnio je on.
„Neke kolege i koleginice su zaražene, kao i članovi njihovih porodica. Pojedini vode borbu na život i smrt“.
Doktor Salaroli rekao je za list Korijere dela Sera da situacija počinje da utiče psihološki na lekare, jer su emotivno slomljeni zbog izbora koje moraju da prave svakodnevno.
„U takvim situacijama mogu da se nađu i načelnik bolnice i mladi lekar koji je tek počeo da radi. Mora da odlučuje o sudbini ljudskog bića. Ponavljam, radi se o mnogobrojnim slučajevima“, ističe on.
„Video sam medicinske sestre sa 30 godina iskustva kako plaču, kolege i koleginice koje se tresu“, dodaje on.
Luiđi di Majo, italijanski ministar zdravlja, zatražio je od Evropske unije da formira jedinstveno telo koje će da koordinira podelu zaliha bolnicama širom kontinenta.
„Italija je u ovom trenutku najugroženija u Evropi, ali nadam se da će naša zemlja takođe biti i prva koja će izaći iz ovog vanrednog stanja“, zaključio je ministar.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0