Džeki je „biglica“ koja je napunila sedam godina pre nekoliko meseci. Najviše voli duge šetnje po beogradskom Kalemegdanu, keksiće – nagradice i da sakriva vlasnici papuče.
I ona je morala da se uskladi sa novim režimom „života u doba korone“ – bez dugog istrčavanja i druženja sa psima, kaže Marija Đorđević koja o Džeki brine skoro šest godina.
I taman kada su se nekako navikle na kratke šetnje i kraći boravak napolju, Vlada Srbije je odlučila da ukine šetnje kućnih ljubimaca u vreme zabrane kretanja.
Psi već nekoliko dana moraju da čekaju na izlazak više od 14 sati, što može ozbiljno da ugrozi njihovo zdravlje, kažu i veterinari i vlasnici.
Vlada Srbije je tik potom uvođenja zabrane kretanja donela odluku da vlasnici kućne ljubimce mogu da šetaju između 20 i 21 sat, u trajanju od 20 minuta, na udaljenosti ne većoj od 200 metara od kuće, u toku policijskog časa.
„Izlazio sam preko dana s psom u dužu šetnju, a onda sam uveče nameštao tajmer“, kaže za BBC na srpskom vlasnik malog korgija, Željko, kako bi ispoštovao „zadatih“ 20 minuta koliko je bilo određeno.
I Marija Đorđević kaže da je Džeki „značilo i tih 20 minuta uveče u parkiću, na travi“.
A onda je nekoliko dana kasnije, krizni štab ukinuo ovu mogućnost zbog, kako je rečeno, nesavesnih vlasnika koji nisu vodili računa o higijenskim i zdravstvenim merama na snazi u doba epidemije.
I predsednik Aleksandar Vučić se oglasio, rekavši da je bio protiv takve odluke, jer su vlasnici pasa bili u kontaktu s drugima koji su takođe izvodili ljubimce.
„Mislite da sam zbog toga zlikovac i da ne volim pse. Moja ćerka ima psa, pa ga vodi napolje u pet ujutru“, rekao je Vučić.
„Važniji od svih života su nam ljudski životi i ovo nije ničiji hir“, rekao je predsednik.
Željko kaže da izlazak psa napolje nije hir.
„Za njih je to fiziološka potreba“, kaže on.
Denis Novak, predsednik udruženja veterinara male prakse (UVMPS/SASAP) u saopštenju kaže da ima nekoliko apsekata zašto je zabrana izvođenja ljubimaca loš potez.
„Svi smo svesni od kolike je to važnosti, naročito u ovakvoj situaciji“, piše u saopštenju UVMPS-a.
Oni zahtevaju ponovo donošenje odluke koje bi omogućilo izvođenje pasa u određenom vremenskom periodu, primerenu kontrolu i umesto kolektivnog kažnjavanja vlasnika, kazne se sprovode samo onim nesavesnim.
Vlasnici pasa, ali i građani koji se ne slažu da psi ne mogu u šetnju u večernjim satima pokrenuli su peticiju da se odluka o ukidanju ponovo razmotri.
Peticiju je dosada potpisalo više od 37.000 ljudi, uključujući i predstavnike 30 udruženja koja se bave pravima i zaštitom životinja.
Kristina Urošević koja je pokrenula peticiju za BBC na srpskom kaže da je peticija predata predsednici Vlade Ani Brnabić, ali da za sada nikakav odgovor nisu dobili.
Zahtevi peticije su:
Protesti građana: Zavijanje na mesec, #šetnjau8 i peticija
Tijana Mahieu je organizovala svojevrstan protest na Fejsbuku – „Solidarno zavijanje na Mesec zbog ukidanja večernje šetnje pasa“.
„Ovaj događaj sam impulsivno pokrenula u znak protesta, jer je ovo zaista mučenje pasa“, kaže Tijana za BBC na srpskom.
Ona psa izvodi u duže šetnje po danu, kako bi nekako „pregurali“ noć, a vlasnicima savetuje da kupe specijalne pelene u prodavnicama za kućne ljubimce.
„Njih zalepite na terasu ili u neki kutak u kupatilu, ako nemate terasu“, kaže ona.
Na Instagramu vlasnici pasa iz cele Srbije postavljaju fotografije uz hešteg šetnjau8.
Na fotografijama su psi koji nose porukom na papiru: „Meni je neophodan večernji izlazak, to nije hir, već fiziološka potreba“.
Na društvenim mrežama se pojavila fotografija krova zgrade na kojoj se nalazi improvizovani toalet za pse.
To je, zapravo, ograđen deo na krovu u koji je nasut pesak. Na sred je panj, da psima „zaliči“ na drvo u parku.
Stanari ove višespratnice imaju i isplaniranu satnicu kada ko izvodi psa, kako se ne bi sretali i time eventualno ugrozili jedni drugima zdravlje.
Oni koji ispred ulaza u zgradu imaju travnatu površinu ili drvo, poput Jelene Marković sa Dorćola.
„Ja stanem na vrata od ulaza, pa pustim povodac do kraja da se razmota i onda ona može da stigne do travice i obavi nuždu“, kaže Jelena.
Ona je u prvi mah pokušala da promeni satnicu izlazaka, ali je pas ipak tražio da napolje pre spavanja.
„Jednostavno je navikao, tako je naučen“, kaže ona.
Otkako je dozvola za večernju šetnju ukinuta, i biglica Džeki obavlja nuždu na terasici, jer u suprotnom cvili i grebe vrata da izađe.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0