Svaki novi predsednik u Ovalni kabinet u Beloj kući unese i neke lične predmete, a američki mediji dosta su pisali o tome čime će Džo Bajden ukrasiti novo radno mesto.
Prostorijama je puna portreta i bisti nekih od najvažnijih ljudi iz američke istorije.
„Za predsednika Bajdena je bilo važno da uđe u Ovalni kabinet koji oslikava Ameriku i treba da pokaže simbolično na kakav način će on obavljati dužnosti u sledeće četiri godine“, rekla je Ešli Vilijams, predstavnica Bele kuće za Vašington Post.
Iz kabineta je sklonjen portret Endrjua Džeksona, sedmog predsednika Amerike i populiste sa kojim se Tramp često poistovećivao, a takođe je bio predmet cenzure, mada se nikad nije suočio sa procedurom opoziva.
Taj portret zamenjen je slikom Bendžamina Frenklina, jednog od očeva osnivača koji je bio istaknuti pisac, naučnik i filozof.
Vašington Post objavio je da bi Frenklinov portret trebalo da simbolizuje Bajdenovu zainteresovanost za nauku dok pokušava da se bori sa pandemijom.
Bočno od kamina, nalaze se biste Martina Lutera Kinga i Roberta Kenedija – velikih boraca za ljudska prava i ličnosti na koje se Bajden ugleda.
Tu su i bista Roze Parks, istaknute borkinje za ljudska prava, kao i skulptura Apača, pripadnika starosedelačkog naroda, na konju autora Alana Hauzera.
Ova skulptura pripadala je Danijelu Inuiju, pokojnom demokratskom senator sa Havaja.
Iznad kamina nalazi se portret Frenklina Ruzvelta, predsednika koji je vodio Ameriku kroz Veliku depresiju i Drugi svetski rat.
Zid Bajdenove kancelarije krasiće i portreti još jednog bivšeg predsednika Tomasa Džefersona, kao i čoveka sa kojim se često politički sukobljavao Aleksandra Hamiltona.
„To je pokazatelj kako je sučeljavanje mišljenja u okviru Republike od suštinske važnosti za demokratiju“, prenosi Vašington Post navode iz Bajdenovog kabineta.
Jedan do drugog stoje portreti još dva američka velikana – Džordža Vašingtona i Abrahama Linkolna.
Brojni korisnici društvenih mreža primetili su da na stolu iza Bajdena stoji bista Cezara Čaveza, meksičko-američkog radničkog lidera koji se borio za prava farmera tokom šezdesetih i sedamdesetih godina godina 20. veka.
Čavezova bista nalazi se pored fotografija Bajdenove porodice.
Više nema zlatnih zavesa i tepiha koje je 2017. doneo Tramp.
Umesto njih, tu je tamno plavi tepih i zavese sa drugačijom nijansom zlatne kakve je koristio Bil Klinton.
Zastave pojedinih rodova vojske zamenjene su američkom i onom koja tradicionalno pripada predsedniku države.
Iz kabineta je izneta i kontroverzna bista nekadašenjeg britanskog premijera Vinstona Čerčila.
Predsednik Tramp je obećao da će vratiti tu bistu u Ovalni kabinet pošto ju je prethodno odande uklonio Barak Obama.
Boris Džonson, tadašnji britanski ministar spoljnih poslova i sadašnji premijer, optužio je Obamu da „ima nasledni prezir prema Britanskom carstvu“.
Sada je, međutim, njegov portparol izjavio:
„Ovalni kabinet je predsednikova lična kancelarija i na njemu je da je ukrasi kako želi“.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0