
Kažu da je bio jedan od najboljih pisaca prošlog veka, ali Horhe Luis Borhes nikada nije dobio Nobelovu nagradu za književnost.
Bio je poznat po mešanju stvarnog i fantastičnog, ali podnose li argentinska dela ovog Argentinca test vremena?
Trideset pet godina nakon njegove smrti, BBC Njuz je zamolio argentinske pisce da odaberu njihov omiljeni Borhesov citat i objasne zašto i danas treba čitati Borhesa danas.
Ova rečenica je izvanredna i verujem da sažima sve što nam je Borhes ostavio: ne samo savršenu prozu, tačan i nenadmašan način kazivanja stvari, već i čvrsto uverenje da nije važan tekst sam po sebi, već kako pristupamo tom tekstu.
Borhes je i dalje toliko važan jer se niko bolji nije pojavio posle njega, u smislu da niko nije mogao da stvori prozu tako dirljivu.
Nije bilo nikoga ko je razmišljao i restrukturirao svu literaturu koja je pre njega došla.
Nije bilo nikoga ko je kombinovao elemente koje je on kombinovao, poput humora, apsolutne posvećenosti pisanju i njegove volje da radi sve, od novinarstva i scenarija do prologa i antologija.
Konačno, bio je toliko važan jer je jedan od trojice pisaca, zajedno sa Džojsom i Kafkom, koji su definisali 20. vek.
Borhes predstavlja prekretnicu u književnom univerzumu, kao da su se velike književne pritoke poput Dantea, Servantesa, Poa i Kafke spojile u njegovom delu.
Cenim pre svega njegovu drskost sa pridevima, kako pronalazi pravi glagol, kao da roni u blagu jezika.
Kao da su tu priču sa šest ruku napisali ozbiljni Borhes, potisnuti Borhes koji nije pisao o onome što oseća i Borhes koji se znao stopiti sa (piscem i prijateljem) Adolfom Bjoijem Kasaresom pod pseudonimom Bustos Domek.
Borhesove knjige nas obogaćuju borheovskom savešću na isti način na koji Biblija vernicima ostavlja katoličku savest.
Ovde vidite genijalnost, blistavost i ograničenost Borhesa.
Ovde se do maksimalnog nivoa sažimaju univerzalna literatura, pa čak i fikcija u jeziku koji teče i besprekornim majstorstvom.
Borhes je najvažniji argentinski pisac, ali nije najčitaniji.
Godinama smo se gubili u ideološkim raspravama o njegovoj politici i o tome kojoj klasi je pripadao.
Njegova proza je bez premca, jednako kao i svetovi koje je stvorio kroz svoju prozu.
Borhes možda nije bio najveći pisac 20. veka, ali je sigurno bio njegov najveći čitalac.
Dao je novi život zapadnoj i većini istočne tradicije čitajući, doživljavajući i prepisujući klasike od Homera i Anglosaksonaca nadalje.
Oživeo ih je, pretvarajući ih u tekstove koji su izgledali kao da su juče napisani, imajući u vidu nas kao njihove čitaoce.
Borhes nije bio mistik, mada bi verovatno voleo da to bude.
Nijedan mistik kojeg sam pročitao nije uspeo da „vidi svet u zrnu peska“ kao što je to učinio Borhes.
Rođen 1899. godine u argentinskoj prestonici Buenos Ajresu, Horhe Luis Borhes pisao je kratke priče, pesme, eseje, članke i prevode.
Rikardo Pilja, jedan od najistaknutijih argentinskih književnih kritičara, tvrdi da su njegovi izmišljeni svetovi transformisali ideju same fikcije.
Ali priznanje njegovog dela se nije dogodilo odmah. Iako mu je 1961. godine dodeljena prva nagrada „Pri Internešnal“ zajedno sa Samjuelom Beketom, nikada mu nije dodeljen Nobel.
Argentinska spisateljica i esejistkinja Marija Negroni kaže da je Borhesova slava rasla otkako je umro 1986. godine, jer „čovek počinje da ga shvata kako vreme prolazi“.
Borhes je bio fasciniran lavirintima, ogledalima, odrazima i vremenom, što se odrazilo u mnogim njegovim pričama, poput Alefa.
U Alefu pripovedač opisuje tačku u prostoru iz koje može istovremeno posmatrati sve u univerzumu, što je tipično za Borhesovu zainteresovanost za vreme i prostor.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom
Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0